środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Zakazać sprzedaży e-papierosów nieletnim

Zakazać sprzedaży e-papierosów nieletnim

Zakazać sprzedaży e-papierosów nieletnim
Data publikacji: 2015-12-29 16:13
Wywietleń: 1038 77359

Zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia elektronicznych papierosów, ograniczenia w zakresie ich reklamy i promocji oraz wprowadzenie wobec nich wymagań technicznych – to zapisy, które mają się znaleźć w nowej ustawie antytytoniowej.

Resort zdrowia przewiduje, że znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wejdzie w życie w drugim kwartale przyszłego roku. Projektowane przepisy wynikają z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z kwietnia 2014 r. dotyczących produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych.

Celem wprowadzanych regulacji ma być ochrona przed szkodliwymi następstwami używania wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów. W projekcie ma znaleźć się zakaz sprzedawania e-papierosów młodzieży poniżej 18. roku życia. W miejscach sprzedaży będą musiały pojawić się ostrzeżenia tekstowe, tak jak w przypadku „tradycyjnych” wyrobów tytoniowych. Ograniczone maja też zostać miejsca palenia elektronicznych papierosów, czyli spożywania za pomocą e-papierosa pary zawierającej nikotynę. Nowela ma wprowadzić również zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych na odległość, w tym sprzedaży transgranicznej.

Planowane są ograniczenia w zakresie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych (elektroniczne papierosy lub pojemniki zapasowe). Ich producenci i importerzy mają zostać zobowiązani do przekazywania określonych przepisami ustawy sprawozdań, zgłoszeń, analiz, informacji itp. Efektem planowanych rozwiązań ma być zwiększenie kontroli nad obrotem wyrobami tytoniowymi i papierosami elektronicznymi oraz ograniczenie dostępu do tych wyrobów dzieciom i młodzieży. Apeluje o to od dłuższego czasu m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Wyjaśniał, że składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna - substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy