poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Wyłudzili 13 milionów

Wyłudzili 13 milionów

Wyłudzili 13 milionów
Data publikacji: 2015-08-23 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-27 11:33
Wywietleń: 1167 13801

CBA zatrzymało pięć osób, w tym znanego adwokata z Trójmiasta. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia środków z PFRON; chodzi o ponad 13 mln zł - poinformowała w niedzielę Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

"Mogę potwierdzić, że zatrzymanych zostało pięć osób, są to: Marcin D., Wiktor D., Grzegorz D., Katarzyna M. i Beata W., wśród zatrzymanych jest adwokat oraz osoba niepełnosprawna, z tego względu, że wyłudzenie środków publicznych dotyczy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i związane jest m.in. z dofinansowaniem zatrudnienia osób osób niewidomych i słabowidzących" - powiedział w niedzielę podczas briefingu rzecznik PA prok. Piotr Kosmaty. Jak dodał, zatrzymania miały miejsce na terenie całego kraju, m.in. w Trójmieście i Warszawie.

Z nieoficjalnych informacji od osób związanych ze śledztwem wynika, że jedną z zatrzymanych osób jest adwokat Marcin Dubieniecki.

Rzecznik poinformował, że śledztwo "obejmuje czyny związana z wyłudzeniem środków publicznych na kwotę ponad 13 milionów złotych, także działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, a także praniem brudnych pieniędzy". W proceder były zaangażowane trzy podmioty gospodarcze.

Prok. Kosmaty dodał, że od momentu zatrzymania - zgodnie z obowiązującą procedurą - prokurator prowadzący sprawę ma 48 godzin na wykonanie czynności. Powiedział, ze zatrzymanym osobom będą stawiane zarzuty; wśród nich są "osoby podejrzewane o to, że kierowały zorganizowaną grupą przestępczą". Po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu podejrzanych prokurator prowadzący podejmie decyzje co do stosowania środków zabezpieczających, w tym m.in. aresztu.

Kosmaty poinformował również, że śledztwo w tej sprawie prowadziła od kwietnia 2013 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Decyzją prokuratora apelacyjnego - z uwagi na skomplikowany charakter tego śledztwa - w listopadzie 2014 roku zostało ono przekazane wydziałowi do zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratury apelacyjnej.

Na pytanie PAP dotyczące terminu zatrzymań prok. Kosmaty wyjaśnił, że "sprawa została zrealizowana w najlepszym terminie wynikającym ze strategii procesowej". "Tylko i wyłącznie tym się kierowaliśmy" – podkreślił. Ze względu na dobro śledztwa odmówił podania bliższych szczegółów sprawy.

Jak mówił wcześniej PAP Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które dokonało zatrzymań na zlecenie prokuratury, obecnie trwają czynności z zatrzymanymi.

Przekazanie kolejnych informacji prokuratura zapowiedziała na poniedziałek. (pap)

Na zdj.: Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty, podczas konferencji prasowej, 23 bm. CBA zatrzymało pięć osób, w tym znanego adwokata z Trójmiasta - Marcina D. Zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia środków z PFRON; chodzi o ponad 13 mln zł - poinformowała 23 bm. PA w Krakowie, która prowadzi postępowanie. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

Komentarze

Najblizszy czas pokaze...??
Hmm..., jesli w/w Adokat z Trojmiasta okaze sie "wspol-winnym" (?) to nic dziwnego..., ze wczesniej nastapila prywatna separacja.
2015-08-27 09:30:50
berg
Wydarzeniem niedzieli była pierwsza zagraniczna podróż prezydenta RP A. Dudy. Bardzo ważna dla budowy bezpieczeństwa Polski i Europy. Dlaczego na tym portalu nie ma o tym ani słowa? Pamiętajcie, że w dobie internetu nie da się zamilczeć żadnego tematu, czytelnicy pójdą sobie gdzie indziej. O to wam chodzi?
2015-08-24 06:34:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy