piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Wybory 2019. Sondażowe wyniki głosowania

Wybory 2019. Sondażowe wyniki głosowania (akt. 3)

Wybory 2019. Sondażowe wyniki głosowania
Data publikacji: 2019-10-13 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-14 10:55
Wywietleń: 1367 421996

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się - to według sondażu Ipsos - PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD - 43, PSL - 34, a Konfederacja - 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

- Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy, ale pamiętajcie - to są tylko badania, to nie jest jeszcze zwycięstwo ostateczne, ale mimo wszystko mamy powody do radości, bo mimo tego potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma - po ogłoszeniu wyników powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Jeśli przed nami kolejne cztery lat rządzenia, to czeka nas najpierw refleksja nad tym wszystkim, co się udało, o czym mówiliśmy, ale także nad tym, co się nie udawało i co spowodowało, że poważna część społeczeństwa jednak uznała, że nie należy nas popierać mimo przecież zupełnie ewidentnych i oczywistych osiągnięć - mówił prezes PiS.

- To były trudne cztery lata, to nie była równa walka, nie mieliśmy poczucia, że startujemy w uczciwej walce, że przeciwnik stosuje uczciwe metody - mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. -  Będziemy się starać, by dobrze współpracować w Sejmie i Senacie, współpraca ugrupowań opozycyjnych to jedyna droga, przed nami kolejne wybory - prezydenckie, wierzymy w zwycięstwo; nie będzie Budapesztu w Warszawie.

- Wracamy do parlamentu, wracamy tam, gdzie zawsze było miejsce polskiej lewicy - do świątyni demokracji, do polskiego parlamentu - mówił Robert Biedroń z Lewicy. 

Podobnie uważa reprezentujący ten sam komitet Adrian Zandberg. - Lewica wchodzi do parlamentu jako trzecia siła, z silną reprezentacją, Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie w Sejmie opozycja odważna, której będzie się chciało walczyć - podkreślał.

- Jeżeli te wyniki się potwierdzą, to jest wielki mandat zaufania dla racjonalnego centrum, dla naszych propozycji dla Polski - wynik swojego ugrupowania komentował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

- Graliśmy jako jedna drużyna i szło nam wspaniale, ale wstrzymajmy się z radością na ogłoszenie wyników. Ostatnio mieliśmy 6,1 i wyszło 4,5 w związku z tym ja bym się w tej chwili nie cieszył - mówił w niedzielę wieczorem Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość.

(pap)

Fot. Grzegorz Siwa

Komentarze

@Antoni
"większością konstytucyjną" - człowieku przestań się ośmieszać
2019-10-14 10:51:48
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
Nieanimowo wyjaśniam dlaczego PełO dostało; Czarzasty do Frasyniuka: "Żeście komunistów pokonali? Wyście się z nami, k...wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li"
2019-10-14 00:32:49
Anonimowo
Ostatnio usłyszalam komentarz: cyt"glosuje na PiS bo Oni duzo daja za nic".Nic dodac nic ujac.
2019-10-13 22:17:44
Kinga
Nitras w naszym regionie zapracował na porażkę z PiSem.
2019-10-13 22:16:32
Antoni
Drugi raz z rzędu większością konstytucyjną PiS wygrywa wybory. To się już zapisało w historii, a Wy pieniacze z opozycji powinniście zamilknac, bo za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będziecie posmiewiskiem należący obecnie to osób, która zaufało tefalenowi. A tezy TVNu nie uzyskały uznania Polaków.
2019-10-13 21:36:56
parafrazując klasyka
Dalej będzie was PiS kochał w pupcię tym razem bez nawilżenia.
2019-10-13 21:18:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie