Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Wielki post, czyli osobiste nawrócenie

Data publikacji: 2017-03-01 18:54
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-03 06:26
Wielki post, czyli osobiste nawrócenie
Obrzęd posypywania głów wiernych popiołem Fot. PAP/Grzegorz Michałowski  

Wielki Post to czas na nawrócenie i naprawę relacji z drugim człowiekiem - mówił prymas Polski abp Wojciech Polak z okazji Środy Popielcowej, która w Kościele katolickim rozpoczyna 40-dniowy okres przygotowania do Wielkanocy.

Popielec to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielką Niedzielą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada 1 marca.

Jak powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak, Środa Popielcowa to szczególny dzień, w którym osoba wierząca rozpoczyna drogę pokutną.

- Kapłan mówi: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". I ma to nam przypominać o słabości i kruchości naszego życia, a jednocześnie o tym, że życie może być obfite i piękne z Chrystusem zmartwychwstałym - powiedział. Jak dodał, podejmowany w tym czasie post nie powinien być na pokaz.

- Chodzi o naszą wewnętrzną przemianę, o wewnętrzne nawrócenie – wyjaśnił. Dodał, że ważne jest też słuchanie Ewangelii, czytanie Biblii, uczestniczenie w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. Abp Polak podkreślił, że Wielki Post, to "nie tylko nasze osobiste nawrócenie, ale także nawrócenie w stosunku do drugiego człowieka, tzn. przemiana tych relacji, które są nadszarpnięte czy pozrywane". Zwrócił uwagę, że współczesny świat, przytłaczający mnogością informacji nie ułatwia, a wręcz może przeszkadzać w przeżywaniu Wielkiego Postu.

* * *

Główny obrzęd Środy Popielcowej wywodzi się z czasów starożytnych, z tradycji judaizmu, w której to Żydzi na znak postu i pokuty posypywali głowy popiołem. Miał to być akt najwyższej skruchy, polegający na uznaniu własnej marności w oczach Boga. W Kościele katolickim, zwyczaj posypywania głowy popiołem w pierwszy dzień Wielkiego Postu został wprowadzony w XI wieku przez papieża Urbana II. Ustalono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową. Jan Paweł II ogłosił Popielec dniem modlitw o pokój na świecie.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta. Nie wolno jeść potraw mięsnych. Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - świąt Wielkiej Nocy. W Kościele katolickim to m.in. czas rekolekcji, nabożeństw pokutnych i spowiedzi. Wierni powinni też dawać jałmużnę. Stąd 1 marca rusza akcja Caritas Polska "Jałmużna Wielkopostna". Zebrane w ten sposób pieniądze Caritas przeznaczy na rzecz osób chorych i starszych.

(pap) 

Na zdjęciu: Obrzęd posypywania głów wiernych popiołem

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie badzmy wiecej "Naiwni"...
2017-03-03 00:30:32
Za czasow Komuny... Ludzie s-PO-wiadali sie w Konfesjonalach... a co niektore Klechy, donosily PO-zniej "to czy tamto"... do UB czy SB !!
Przezorny Zawsze Ubezpieczony,
2017-03-03 00:23:57
A jaka jest "Gwarancja" ze nie dostanie sie Lupiezu...? I skad i z Kogo... lub z czego... "pochodzi" ten popiol ??
F
2017-03-01 20:06:09
Niektórzy całe życie mają post, np. postkomuniści haha.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA