poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Kraj > Wielki baner dla Żołnierzy Wyklętych

Wielki baner dla Żołnierzy Wyklętych [FILM]

Wielki baner dla Żołnierzy Wyklętych
Data publikacji: 2016-02-28 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-01 14:06
Wywietleń: 1636 121707

O Żołnierzach Wyklętych przypomina tysiącom warszawiaków banner na Rotundzie z napisem „1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy”. Celem inicjatywy jest oddanie hołdu bohaterom, popularyzacja ich święta oraz przybliżenie historii i losów Żołnierzy Wyklętych.

- Dla PKO Banku Polskiego zaangażowanie w upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych jest bardzo naturalne. Po pierwsze dlatego, że jesteśmy bankiem polskim i wszystkie tematy związane z naszą historią, z naszymi dziejami są bardzo ważne. Po drugie temat taki jak Żołnierze Wyklęci, który tak mocno splata się z naszą historią przez lata był zapomniany – mówi newsrm.tv Michał Kuczmierowski, dyrektor Departamentu Marketingu PKO Banku Polskiego.

PKO Bank Polski jest sponsorem zaplanowanego na 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”)  - w warszawskim budynku Reduta Banku Polskiego – koncertu „Niezłomnym honor” poświęconego Żołnierzom Wyklętym. W wydarzeniu upamiętniającym uczestników antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia wezmą udział m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Katy Carr i Maleo Reggae Rockers. Koncert zobaczą również widzowie TVP1.

Dzięki wsparciu Banku telewizyjna Jedynka wyemituje też cykl 7 filmów zatytułowanych „Siedem sylwetek Żołnierzy Wyklętych”. Pokaże też koncert „Cześć i Chwała Bohaterom. W wierszu i boju”,w trakcie którego członkowie formacji Contra Mundum wykonają utwory rockowe, uzupełnione fragmentami wierszy najsłynniejszych polskich autorów. Jesteśmy również partnerem projektu ”Wilczy  ślad . Piosenki Niezłomnych”(29 lutego, Teatr Buffo w Warszawie) – koncertu partyzanckich piosenek – w nowych aranżacjach Lidii i Marcina Pospieszalskich - w wykonaniu Lidii Pospieszalskiej i Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, prowadzonego przez Fundację Sztafeta, organizatora koncertu. Gościem specjalnym będzie Józef Bandzo, Żołnierz Niezłomny  3 i 5 Brygady Wileńskiej.

Bohaterowie antykomunistycznego podziemia

Nazwy Żołnierze Wyklęci zaczęto używać na początku lat 90. W ten sposób określa się członków ruchu partyzanckiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że do takich grup konspiracyjnych w 1945 r. należało ponad 100 tys. osób. W walce partyzantów z komunistyczną władzą zginęło około 15 tys. osób. Pozostali przy życiu byli poddawani represjom i oskarżani o zdradę. W niepodległej Polsce przywrócono im należną cześć. A takie nazwiska jak generał Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Jan Rodowicz „Anoda” czy Danuta Siedzikówna „Inka” stały się znane nie tylko wąskiemu gronu specjalistów, ale przede wszystkim młodemu pokoleniu.

Misję kształtowania tożsamości narodowej oraz popularyzacji historii i tradycji Bank realizuje m.in. poprzez patronaty.Jest partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” – Warszawskiej Triady Biegowej.

PKO Bank Polski jest również sponsorem Biegów Wilczym Tropem w Świdniku i Stalowej Woli.

 

Żródło: newsrm.tv

Komentarze

chester
A Marysi Peszek nie będzie ?
2016-02-28 16:25:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie