wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Wiara w silną Polskę

Wiara w silną Polskę

Wiara w silną Polskę
Data publikacji: 2015-08-16 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-19 08:18
Wywietleń: 1282 12364

Wierzę, że jesteśmy w stanie odbudować Polskę silną; w 1920 r. Polacy mieli poczucie wspólnoty, to poczucie jest potrzebne i dziś - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę podczas uroczystości z okazji 95. rocznicy bitwy warszawskiej na cmentarzu w podwarszawskim Radzyminie.

Podkreślił, że w 1920 r. w obliczu zagrożenia przeciwnicy polityczni jak Józef Piłsudski i Wincenty Witos potrafili działać razem. Żołnierze i cywile potrafili wówczas przetrwać trudne chwile, a po wojnie dokładali starań, by odbudowywać Polskę, bo mieli poczucie wspólnoty.

- Miejmy i my je dzisiaj, bo jest ono potrzebne do tego wielkiego dzieła odbudowy, tego, co zostało zniszczone; naprawy tego, co jest, a mogłoby działać lepiej" - wezwał. - Oni podnosili Polskę z ruin, a my dzisiaj tylko potrzebujemy Polskę naprawić. Potrzebujemy ją naprawić w wielu dziedzinach - mówił prezydent.

- Trzeba przypominać o tym, na co nas stać; co my jako dzisiejsze pokolenie Polaków zawdzięczamy naszym ojcom, dziadkom i pradziadkom. Zawdzięczamy im wolność, którą zawsze nosili w sobie, dlatego potrafili uczynić niepodległą Polskę w 1918 roku, swoją krwią, a potem w dwudziestym roku ją obronić” – mówił Duda.

Jak zaznaczył, bitwa warszawska "jest z całą pewnością jednym z przełomowych momentów tamtej wielkiej, strasznej dla Polski wojny; wojny, która mogła się zakończyć także katastrofą dla Europy”. Jak mówił, bolszewicy „wierzyli w swój potencjał, tymczasem połamali sobie zęby już na polskiej armii”, dlatego, że „Polacy się zmobilizowali".

Dodał, że wspólnota powstała „dzięki zrozumieniu tego właśnie, że tylko razem jesteśmy w stanie zwyciężyć i przemóc trudności". "I udało się. I był to cud z całą pewnością". Zaznaczył, że udało się nie tylko wygrać wojnę w 1920 r., Śląsk znalazł się w polskich rękach, ale okres po 1920 r. to czas, kiedy Polska „budowała się gospodarczo w błyskawicznym tempie, mimo że Europa, że świat był dotknięty kryzysem; Polacy umieli go przebrnąć". (pap)

Na zdj. Prezydent Andrzej Duda (C) podczas uroczystości patriotyczno-religijnej zorganizowanej w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Duze nozyce krawieckie,
Dalej do PO-nizszego VGY...sam 1-szy "uderzyles w stol" to czego sie teraz dziwisz - ze nozyce sie odezwaly...??
2015-08-19 01:11:40
Wawrzek
Tak ważnych dla Polski momentach Polacy się jednoczą szkoda, że nie uznali każdego momentu bytu Polski za ważny. Tak więc niedługo po Bitwie Warszawskiej zamordowano Gen Rozwadowskiego, który opracował i wdrożył strategię tej Bitwy, Witosa(PSL) wypędzono z Kraju po wcześniejszych "wczasach" w Berezie a i Korfantego uwięziono za zbytnią walkę o autonomię Śląska. Śląsk dla Polski przejmował symbolicznie Gen Szeptycki a w tym czasie jego brat Archirierej już rozpoczynał święcenie wideł i siekier banderowskiej swołoczy- obydwaj -wnuki naszego Aleksandra Fredry.
2015-08-17 12:37:34
vgy
do ciekawskiego - aleś się rozPiSał...
2015-08-17 09:46:09
CIEKAWSKI...?
Pytanie do PO-nizszego VGY...z tego co napisales, to tylko jeszcze nie wiadomo - spod ktorego jestes "Mostu"... ??
2015-08-17 09:16:43
vgy
A cholera są gradobicia i upał, ja nie dostałem podwyżki... Co to za prezydent?
2015-08-17 07:11:16
ted
Wreście mamy prezydenta za którego nie musimy się wstydzić !!
2015-08-16 20:12:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”