wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Wiara w silną Polskę

Wiara w silną Polskę

Wiara w silną Polskę
Data publikacji: 2015-08-16 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-19 08:18
Wywietleń: 1282 12364

Wierzę, że jesteśmy w stanie odbudować Polskę silną; w 1920 r. Polacy mieli poczucie wspólnoty, to poczucie jest potrzebne i dziś - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę podczas uroczystości z okazji 95. rocznicy bitwy warszawskiej na cmentarzu w podwarszawskim Radzyminie.

Podkreślił, że w 1920 r. w obliczu zagrożenia przeciwnicy polityczni jak Józef Piłsudski i Wincenty Witos potrafili działać razem. Żołnierze i cywile potrafili wówczas przetrwać trudne chwile, a po wojnie dokładali starań, by odbudowywać Polskę, bo mieli poczucie wspólnoty.

- Miejmy i my je dzisiaj, bo jest ono potrzebne do tego wielkiego dzieła odbudowy, tego, co zostało zniszczone; naprawy tego, co jest, a mogłoby działać lepiej" - wezwał. - Oni podnosili Polskę z ruin, a my dzisiaj tylko potrzebujemy Polskę naprawić. Potrzebujemy ją naprawić w wielu dziedzinach - mówił prezydent.

- Trzeba przypominać o tym, na co nas stać; co my jako dzisiejsze pokolenie Polaków zawdzięczamy naszym ojcom, dziadkom i pradziadkom. Zawdzięczamy im wolność, którą zawsze nosili w sobie, dlatego potrafili uczynić niepodległą Polskę w 1918 roku, swoją krwią, a potem w dwudziestym roku ją obronić” – mówił Duda.

Jak zaznaczył, bitwa warszawska "jest z całą pewnością jednym z przełomowych momentów tamtej wielkiej, strasznej dla Polski wojny; wojny, która mogła się zakończyć także katastrofą dla Europy”. Jak mówił, bolszewicy „wierzyli w swój potencjał, tymczasem połamali sobie zęby już na polskiej armii”, dlatego, że „Polacy się zmobilizowali".

Dodał, że wspólnota powstała „dzięki zrozumieniu tego właśnie, że tylko razem jesteśmy w stanie zwyciężyć i przemóc trudności". "I udało się. I był to cud z całą pewnością". Zaznaczył, że udało się nie tylko wygrać wojnę w 1920 r., Śląsk znalazł się w polskich rękach, ale okres po 1920 r. to czas, kiedy Polska „budowała się gospodarczo w błyskawicznym tempie, mimo że Europa, że świat był dotknięty kryzysem; Polacy umieli go przebrnąć". (pap)

Na zdj. Prezydent Andrzej Duda (C) podczas uroczystości patriotyczno-religijnej zorganizowanej w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Duze nozyce krawieckie,
Dalej do PO-nizszego VGY...sam 1-szy "uderzyles w stol" to czego sie teraz dziwisz - ze nozyce sie odezwaly...??
2015-08-19 01:11:40
Wawrzek
Tak ważnych dla Polski momentach Polacy się jednoczą szkoda, że nie uznali każdego momentu bytu Polski za ważny. Tak więc niedługo po Bitwie Warszawskiej zamordowano Gen Rozwadowskiego, który opracował i wdrożył strategię tej Bitwy, Witosa(PSL) wypędzono z Kraju po wcześniejszych "wczasach" w Berezie a i Korfantego uwięziono za zbytnią walkę o autonomię Śląska. Śląsk dla Polski przejmował symbolicznie Gen Szeptycki a w tym czasie jego brat Archirierej już rozpoczynał święcenie wideł i siekier banderowskiej swołoczy- obydwaj -wnuki naszego Aleksandra Fredry.
2015-08-17 12:37:34
vgy
do ciekawskiego - aleś się rozPiSał...
2015-08-17 09:46:09
CIEKAWSKI...?
Pytanie do PO-nizszego VGY...z tego co napisales, to tylko jeszcze nie wiadomo - spod ktorego jestes "Mostu"... ??
2015-08-17 09:16:43
vgy
A cholera są gradobicia i upał, ja nie dostałem podwyżki... Co to za prezydent?
2015-08-17 07:11:16
ted
Wreście mamy prezydenta za którego nie musimy się wstydzić !!
2015-08-16 20:12:17