sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > „Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego

„Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego

„Wampir z Bytowa” powinien trafić do ośrodka zamkniętego
Data publikacji: 2017-06-19 19:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-20 07:19
Wywietleń: 832 271511

Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał w poniedziałek (19 czerwca) Leszka P., nazywanego "wampirem z Bytowa", za niebezpiecznego i zdecydował nieprawomocnie, że powinien on trafić do zamkniętego ośrodka szpitalnego. Pod koniec 2017 roku Leszek P. zakończy odsiadywanie kary 25 lat więzienia za zabójstwo i gwałt.

W myśl decyzji sądu, Leszek P. – po odbyciu kary za popełnione czyny – ma trafić do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Powołując się na to, że sprawa Leszka P. była rozpatrywana przy drzwiach zamkniętych (niejawne posiedzenie sądu z udziałem P. odbyło się w pierwszych dniach czerwca), sąd – ogłaszając w poniedziałek decyzję – poinformował, że nie poda ustnego uzasadnienia. Sąd poinformował też, że – zgodnie z ustawą o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (tzw. ustawą o bestiach) – zarządził pobranie od Leszka P. i umieszczenie w policyjnych bazach danych materiału genetycznego, odcisków linii papilarnych oraz zdjęć i opisu wizerunku P.

– Orzeczenie jest całkowicie zbieżne z naszymi oczekiwaniami, jesteśmy zadowoleni z tego postanowienia – powiedział prokurator Bartłomiej Wiktor. Dodał, że w jego opinii Leszek P. jest osobą "bardzo niebezpieczną", a "jego pobyt na wolności w bardzo wysokim stopniu zagraża bezpieczeństwu porządku prawnego. Może on popełnić ponownie przestępstwo".

Obecny na ogłoszeniu decyzji sądu pełnomocnik prawny P., Marcin Klamann, poinformował z kolei, że dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu podejmie – w konsultacji z P. – decyzję ws. ewentualnego odwołania w tej sprawie.

* * *

Leszek P. w grudniu tego roku kończy odsiadywanie wyroku pozbawienia wolności za zabójstwo i gwałt. Był uznawany przez media za jednego z najgroźniejszych morderców seryjnych w Polsce. Został oskarżony o 20 przestępstw, w tym 17 zabójstw. Według śledczych, "wampir z Bytowa", jak nazwała go wówczas prasa, od 1984 r. do 1992 r. mordował kobiety w całej Polsce, bijąc je i dusząc, a następnie gwałcąc. W śledztwie Leszek P. przyznał się do ponad 60 morderstw. Podczas procesu zmienił wyjaśnienia i nie przyznał się do żadnego zarzutu. Twierdził, że do obciążenia samego siebie namówili go policjanci, obiecując lepsze traktowanie oraz dając alkohol i paczki z żywnością. W grudniu 1996 r. Sąd Wojewódzki w Słupsku uznał Leszka P. za winnego tylko jednego zabójstwa i zgwałcenia (17-letniej Sylwii D.) i orzekł karę 25 lat więzienia. Od pozostałych zarzutów P. został uniewinniony. Sąd podkreślił słabość aktu oskarżenia i uznał, że Leszkowi P. podpowiadano wiele szczegółów zbrodni.

Do uruchomionego w 2014 r. Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie trafiają sprawcy wcześniej popełnionych groźnych przestępstw, którzy już po odbyciu kary więzienia mogliby z powodu zaburzeń psychicznych albo preferencji seksualnych popełnić na wolności kolejne przestępstwo. W placówce przebywa obecnie ok. 40 osób – pierwszy trafił tam Mariusz T., pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia.

(pap)

Na zdjęciu: Sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku Karolina Sarzyńska sali sądowej 

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

Chlusniem bo usniem...
A najlepiej do Izby Wytrzezwien... i to na stale !!
2017-06-20 01:53:43
Marysia
To nie on winien ale ci co dawali mu wyroki. PRAWO jest jednoznaczne WINNY albo NIEWINNY, a nie jakies wypaczenia najpierw kara smierci a potem 25 lat wiezienia!!!!??? No to teraz tylko wyslac go na Marszalka Sejmu tylko znow moze byc zachwianie - no bo tam sa 2 izby , to do ktorej z nich go dac? A skazany tylko raczki zaciera, bo ile tam DZIEWIC jest w tych izbach.......
2017-06-19 21:22:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie