Sobota, 24 lutego 2024 r. 
REKLAMA

W sprawie leczniczej marihuany

Data publikacji: 18 sierpnia 2016 r. 09:33
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2016 r. 13:49
W sprawie leczniczej marihuany
 

Wszystkie kluby deklarują gotowość do dalszej pracy nad projektem autorstwa Kukiz'15 ws. leczniczej marihuany, który ma umożliwić pacjentom po uzyskaniu zezwolenia samodzielne uprawianie konopi i przygotowywanie przetworów na potrzeby terapii.

Na początku marca sejmowa komisja ustawodawcza uznała, że projekt - złożony przez klub Kukiz'15 w lutym - może być dalej procedowany, jednak od tamtej pory prace nad nim nie były kontynuowane. Ponowną dyskusję na temat leczniczej marihuany wywołał były rzecznik SLD Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu. Polityk po przejściu operacji usunięcia nowotworu napisał na portalu społecznościowym, że być może pomóc mógłby olej z marihuany, który jednak w Polsce nie jest dopuszczony do obrotu.

"Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej. Ponoć pomaga olej z marihuany. To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia" - napisał Kalita.

W środę (17 sierpnia) przedstawiciele wszystkich klubów opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektem. Andrzej Halicki z PO zadeklarował, że jego klub poprze rozwiązania umożliwiające stosowanie marihuany do celów medycznych. Według niego "trzeba pomagać osobom w dramatycznych sytuacjach, a nie oglądać się na demagogiczne argumenty". Jak podkreślił, rozwiązania muszą jednak powstać w ścisłej współpracy z lekarzami.

- Jesteśmy gotowi rozważyć dopuszczenie marihuany do celów leczniczych. Natomiast jesteśmy stanowczo przeciwni hodowli marihuany na własny użytek - podkreślił poseł PiS Łukasz Schreiber. Zadeklarował, że klub Prawa i Sprawiedliwości opowiada się za dalszymi pracami nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zwrócił uwagę, że "zmiany muszą rzeczywiście pomagać chorym, a nie stać się furtką do hodowli czy konsumpcji marihuany". (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do PiS
2016-08-20 13:36:28
Osoba chora, jego rodzina, gdy bedzie miala pozwolenie na leczenie, powinna sama decydowac czy ja kupic, czy ja samemu zrobic. Bo tak to napedzimy znowu firmom zyski, zamiast ludziom dac mozliwosci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA