niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców

Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców

Tusk chwali polski rząd w sprawie uchodźców
Data publikacji: 2015-10-03 10:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-05 11:11
Wywietleń: 1132 25705

Rząd polski postąpił bardzo roztropnie w sprawie uchodźców – powiedział w piątek wieczorem w Sopocie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który gościł na zakończeniu Europejskiego Forum Nowych Idei 2015.

- Nie zepsuł reputacji Polski – to, co niestety niektórym naszym przyjaciołom się udało się wyjątkowo skutecznie – a równocześnie jest głosem rozsądku, że tutaj nie ma dobrych wyjść. Nikt nie jest jakoś szczególnie mądry i kompetentny w Europie. Każdy ma z tym kłopot, akurat polski rząd sobie z tym nieźle poradził. I to jest jeden z powodów, dla których życzę mu jak najlepiej, ale jest tych powodów oczywiście więcej – powiedział dziennikarzom Tusk po wyjściu z gali kończącej EFNI 2015.

Jak podkreślił, bardzo wysoko ceni „racje polskiego rządu w tej niezwykle skomplikowanej i trudnej sytuacji”.

- Znamy emocje ludzi, nie mam żadnych wątpliwości i złudzeń, że nie tylko w Polsce ludzie boją się fali uchodźców, nie są do tego przygotowani. My szczególnie nie mamy doświadczeń, a mamy czasami fałszywe, a czasami zrozumiałe przeświadczenie i przekonanie, że z tym się wiążą pewne ryzyka – dodał szef Rady Europejskiej.

Tusk zaznaczył, że sytuacja w Syrii jest problemem globalnym. - I nie chodzi tylko o ostatnie zdarzenia, a więc naloty rosyjskie na terenie Syrii, ale widać wyraźnie, że rozpoczyna się wielka i bardzo ryzykowna polityczna gra, z którą mogą być związane także takie zdarzenia jak kolejne fale uchodźców – mamy do czynienia z milionami uchodźców wewnętrznych i zewnętrznych nie tylko w Syrii, ale też i w Afganistanie, Iraku – wyjaśnił.

- Dlatego poziom debaty politycznej też powinien być zdecydowanie wyższy niż czasami mamy skłonność wszędzie, nie tylko w Polsce, zasklepiania się we własnych sprawach ważnych, ale czasami nie przystających do takich prawdziwych wyzwań. I one rzeczywiście są dzisiaj bardzo dramatyczne. Dla mnie jest z tego jeden wniosek związany nie tylko z uchodźcami, że dziś ważniejsze jest niż kiedykolwiek wcześniej, żeby Polska była bardzo dobrze umocowana w Europie i żeby Europa uwierzyła też, że jest politycznie odpowiedzialna za bezpieczeństwo całego kontynentu – ocenił Tusk. (pap)

Na zdjęciu: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przemawia podczas gali zamykającej Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie.

Fot. PAP/Adam Warżawa

 

Komentarze

pimpek11
panie TUSK ten tekst to napisala panu kanclerz??? A juz o drugiej nitce po BALTYKU NIE???Czyje ty interesy reprezentujesz?? Ja tu widze ROSJI I NIEMIEC-jest pan jeszcze POLAKIEM??? CZY JUZ WSTAPIL DO W E R M A C H T U?????!!!!!!!!!!!!!
2015-10-05 09:09:02
k....k
Jem budyń, czekoladowy, jeszcze gorący. Coś dodali bo jest jak ptasie mleczko, taki trochę piankowy.Ciekawe czy Donek lubi budyń. Oglądam na jutubie od wczoraj Jacka Bartosiaka i on mówi, że się dzieje. Pociski hipersoniczne, lepsze od rakiet manewrujących, odpalane z terytorium US.Po co wymierająca biała rasa jest wypierana ze swoich rdzennych terytoriów, okradana z dorobku 2000 lat
2015-10-04 12:21:42
Wynocha!
Jedynie co dobrego można powiedzieć o rudym oszuście, to to że wyjechał. To jest człowiek wyjątkowo niekompetentny, co obnażyła jego najnowsza funkcja. Zaprawiony wyłącznie w krajowych przepychankach przy korycie, a nie rozwiązywaniu istotnych problemów. Awanse zawdzięcza spolegliwości wobec niemieckiego mentora kosztem interesów naszego kraju. Również jego zachwyt nad islamskim najazdem się w to wpisuje. Polacy są na szczęście rozsądni i na żaden napływ islamistów zgody nie wyrażają. Powiedz o tym Makreli!
2015-10-03 10:00:39
Do szybkiej Dymisji... PO-litycy w Brukseli,
Panie Tusk, jesli Wy jako Unijni PO-litycy - NIE MACIE W TEJ SPRAWIE DOBRYCH WYJSC... to nic prostrzego, byscie jak najszybciej PO-ddali sie do Dymisji...! By bardzo szybko PO Was... Inni, bardziej zdolniejsi i bardziej zdecydowani Nowi Przywodcy mogli bardzo szybko zastosowac inne rozwiazania i mogli natychmiast zastopowac ten masowo-milionowy "NAJAZD" Afrykanskich IS-lamistow na cala Europe... w roku juz 2015-ym ! ! Afryka jest bardzo wielkim Kontynentem i niech sobie tam... tak do srodka, na poludnie lub w kolko wedruja.... wg. zasad swojej Afrykansko IS-lamskiej Wiary, Religi i Tradycji ! ! !
2015-10-03 09:42:08
Olek
W końcu mamy polityków których można chwalić. Ja popieram nasz rząd a szczególnie Pana Trzaskowskiego za wszystkie negocjacje dotyczące przyjęcia uchodźców do naszego kraju.
2015-10-03 08:32:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy