piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Turyści mogą wwieźć do UE tylko pięć typów owoców, np. ananasy i daktyle

Turyści mogą wwieźć do UE tylko pięć typów owoców, np. ananasy i daktyle

Turyści mogą wwieźć do UE tylko pięć typów owoców, np. ananasy i daktyle
Data publikacji: 2019-12-14 22:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-17 13:11
Wywietleń: 687 433211

Turyści wracający z zagranicznych wojaży spoza UE muszą uważać, co przywożą. Od soboty (14 grudnia) praktycznie żadnych owoców nie można wwieźć, oprócz: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli. Nie wolno też przywozić warzyw, nasion i kwiatów - tłumaczy Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zakaz wwozu jest konsekwencją znowelizowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, który dotyczy zasad importu do Unii Europejskiej towarów z państw trzecich. Jak wyjaśnił Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zmiana przepisów ma zwiększyć bezpieczeństwo fitosanitarne państw członkowskich. W przywożonych spoza Wspólnoty roślinach mogą być, bowiem np. grzyby, bakterie, wirusy, na które nie są odporne rodzime gatunki. To z kolei może spowodować straty w plonach bądź nawet całkowicie zniszczyć rośliny.

Jak tłumaczy Inspektorat, "organizmy wywołujące choroby mogą być na roślinach obecne nawet, wtedy gdy objawów ich występowania nie widać gołym okiem".

Dodał, że nowe prawo dotyczy również zasad urzędowej rejestracji, oceny zdrowotności oraz wydawania tzw. paszportów roślin.

Nowe przepisy odnoszą się również do osób prywatnych.

Jak wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego (UTK), "wszystkie rośliny wwożone na teren Unii - za wyjątkiem wybranych owoców: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli - wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia". Dodano, że dotyczy to także roślin przywożonych na własne potrzeby.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podkreśla, że do Unii nie będzie można wwozić np. drzew liściastych przeznaczonych do sadzenia, w tym klonów, buków, głogów, jesionów, topól, wierzb i lip. Bez problemu można będzie przywieźć spoza Unii ananasy, banany, kokosy, durian i daktyle.

- W praktyce osoby prywatne nie mogą po 14 grudnia wwozić żadnych owoców (poza 5-cioma wyżej wskazanymi gatunkami), warzyw, nasion przeznaczonych do siewu czy też kwiatów na własne potrzeby. Natomiast importerzy, sprowadzający towary roślinne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (handel, przetwórstwo, produkcja rolniczy czy ogrodnicza), muszą spełnić określone obowiązki - dodał Inspektorat. (PAP)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

krotko
Czekamy na szybki rozpad eurokolchozu i roziczenie mandarynów,ktorzy odeszli dawno od spraw zwykłych ludzi.Brytyjczycy zrozumieli to pierwsi.
2019-12-15 14:22:35
za wyjątkiem
.. wybranych owoców: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli.... Co będzie gdy banan nie posiada "krzywizny banana" według norm EU?
2019-12-15 01:16:20
Abc
Niech dalej zakazują i nakazują. Każdy zakaz i nakaz to rok mniej istnienia UE.
2019-12-14 22:40:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie