Czwartek 06 maja 2021r. 

Trzecia fala pandemii. W Polsce pojawiła się mutacja południowoafrykańska koronawirusa

Data publikacji: 2021-02-19 17:04
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-21 11:14
Trzecia fala pandemii. W Polsce pojawiła się mutacja południowoafrykańska koronawirusa
Fot. Facebook Ministerstwa Zdrowia  

Oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska koronawirusa; pierwszy przypadek pochodzi z okolic Suwałk - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obie mutacje przyczynią się do przyspieszenia procesów pandemicznych. - Patrząc na wyniki możemy sobie powiedzieć, że trzecia fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce; pytanie, jakie osiągnie rozmiary w najbliższej przyszłości - dodał A. Niedzielski.

Szef MZ na konferencji prasowej zwracał uwagę na rosnącą w ostatnich dniach liczbę osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 oraz zwiększoną liczbę wykonywanych testów.

Mniej zgonów spowodowanych COVID-19

Wskazał jednocześnie, że jedynym parametrem, który maleje i jest na stabilnym poziomie, to liczba zgonów. - Tydzień temu średnia dzienna zgonów wynosiła 244, w tym tygodniu to jest 199. Proszę jednak pamiętać, że pomimo tego, że jest to bardzo korzystna informacja, to zawsze ten parametr niestety z opóźnieniem reaguje w stosunku do wzrostu liczby zakażeń - zaznaczył.

Minister podkreślił, że wzrost wskaźników pandemicznych należy uzasadniać dwoma elementami - pojawieniem się mutacji brytyjskiej koronawirusa i zmniejszeniem dyscypliny społecznej.

Nowa mutacja koronawirusa

- Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Mamy pierwszy przypadek zidentyfikowany tej mutacji przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk - przekazał Niedzielski.

Obie mutacje - jak dodał - "są elementami, które będą działały na przyspieszenie procesów pandemicznych".

Szef MZ po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie obostrzeń. Przywołał przy tym ostatnie wydarzenia z Zakopanego. - Niestety ta dyscyplina społeczna razem z mutacjami to krytyczne elementy, które przesądzają i będą decydowały, w jakim tempie będzie rozwijała się pandemia w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - powiedział. Minister podkreślił, że skala wzrostu zakażeń spowodowanych trzecią falą zależy od nas".

(PAP)

 

Komentarze

Jaja będą
2021-02-21 10:06:06
gdy "umiłowane rządy" zostaną z nadwyżką zakupionych za ciążkie "rządowe" pieniądze. Iż idioci kupują szczepionki już jest udowodnione i iż będą siedzieć na nadwyżkach jest na 222% pewne. Problem się zacznie z terminem przydatności i magazynowaniem nadwyżek, czyli jak towar nietrafiony opchnąć frajerom. Ludzie "miast i WSI" po alarmujących meldunkach ekspertów o nadchodzącym COVID-koćcu świata pchali się drzwiami i oknami aby zaszczepić się tak jak zaszczepiło się "dobro narodowe". Teraz okazuje się iż z COVID można żyć...... Z tej całej afery jest wniosek; - w "demokracji liberalnej" zakup szczepionek (ilość) jest proporcjonalny do "kasy" jaką dana spoąeczność na kredyt weźmie od "braci starszych". Afryka nie ma już nic (dzięki "demokracji lib.") pod zastaw kredytów więc "humanitarnie" musi umrzeć. Nawet WHO, Greta, Humany Org... nie pomogą.
Hmmm
2021-02-20 21:06:08
A jak daleko na Liscie jestesmy My... z tzw. "Polska Mutacja" ?/!
A, A...
2021-02-20 20:17:48
Czy ta poludniowo-afrykanska mutacja - to po-chodzi od jakiegos czy jakis Nowych Nachodzcow...???
Paragraf
2021-02-19 19:14:40
Panie księgowy, pierdu, pierdu... Dr. Henry Makow: Rothschildowie wprowadzają finansowy upadek świata torujący drogę do globalnego rządu. Jakieś pytania o rzekomą pandemię i konstrukty genetyczne, które nazywa się szczepionkami?
Pozdrawiam
2021-02-19 18:27:08
wszystkich głupków co JUŻ się poszczepili. Za pół roku mutacja północnoafrykańska, później indyjska, później sumatrzańska, później bengalska itp.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ