poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Trump pomoże Kaczyńskiemu?

Trump pomoże Kaczyńskiemu?

Trump pomoże Kaczyńskiemu?
Data publikacji: 2017-01-22 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-24 00:16
Wywietleń: 1287 204680

Chętnie przyjąłbym pomoc Donalda Trumpa w sprowadzeniu wraku tupolewa z Rosji, ale ja zawsze uważałem, że w tej sprawie musimy liczyć przede wszystkim na siebie – powiedział w sobotę w TVP3 Łódź prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS w wywiadzie dla TVP3 Łódź odniósł się do przedwyborczych obietnic złożonych Polakom przez kandydata Republikanów dotyczących zniesienia wiz do USA oraz deklaracji pomocy polskiemu rządowi w odzyskaniu od Rosjan wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku.

– Jeśli chodzi o wizy, to tam są dosyć twarde przepisy i nie wiem, czy prezydent (Trump) będzie w stanie tutaj wiele załatwić. Jeśli chodzi o ściągnięcie wraku, to chętnie bym taką pomoc przyjął. Ale ja zawsze uważałem – i to była różnica między mną a wieloma moimi przyjaciółmi – że w tej sprawie musimy liczyć przede wszystkim na siebie – zaznaczył.

Prezes PiS był pytany także, co w kontekście polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski mogą oznaczać słowa nowego prezydenta USA: „czas martwić się w końcu o siebie” wypowiedziane podczas piątkowego przemówienia.

– Trump powiedział też, że będziemy podtrzymywać i pielęgnować stare sojusze oraz tworzyć nowe. Nie należy więc tego interpretować w ten sposób, że jest to podważanie dotychczasowych zobowiązań Stanów Zjednoczonych, które są bardzo ważne dla bezpieczeństwa świata, Europy i Polski – zauważył Kaczyński.

Jak podkreślił, „tutaj się nic nie zmienia. Natomiast, jak dodał, „Stany Zjednoczone będą prowadziły politykę większych wymagań wobec swoich sojuszników”. – Ale Polska wymagania odnoszące się do przeznaczania 2 proc. PKB na siły zbrojne wypełnia jako jedno z niewielu państw Europy – zwrócił uwagę lider PiS.

Dodał, że być może z czasem udział wydatków Polski na zbrojenia trzeba będzie zwiększać, ponieważ „jesteśmy w takim miejscu Europy, w jakim jesteśmy, a Rosja jest dzisiaj taka, jaka jest”.

Kaczyński przyznał, że trzeba będzie obserwować zachowanie Trumpa po jego zapowiedzi zniesienia sankcji dla Rosji, jeśli będzie ona chciała współpracować w zwalczaniu terroryzmu.

– Nie chcę teraz rozstrzygać odpowiedzi na takie pytanie, to bardzo poważna sprawa, mogąca budzić jakieś niepokoje. Trzeba będzie to obserwować. Jeśli prezydent Trump jest kolejnym, który wierzy, że można lojalnie współpracować z Rosją, to sądzę, że się szybko zawiedzie – zauważył Kaczyński.

(pap)

Fot. EPA/Andrew Harrer

Komentarze

Adam 36,
Odp. do Ewy 35... Jesli USA nie bedzie trzymalo reki "Na Pulsie"... to dosc szybko "bedziemy mieli III Swiatowa" ! Tak ze Ewo, trzeba rowniez PO-trafic... tak sluchac jak i czytac - PO-miedzy wierszami !!
2017-01-24 00:00:12
ewa35
Czy nie sluchaliscie TRUMPA ktory powiedzial ze nie bedzie sie wtrącał w sprawy innych panstw, ani wprowdzal ameryjkańskiej demokracji ja, to robil OBAMA Bedzie zadzieral z Rosja dla Kaczynskich fobii?
2017-01-23 18:33:22
Prosze o odp...
Proste pytanie do PO-nizszego Gargamela ? A ty wogole wiesz gdzie... i na jakiej polkuli... lezy USA ? I co wogole ten skrot oznacza ??
2017-01-23 12:00:49
Czas pokaze...
Jak obecny Prezydent USA D. Trump, poprowadzi Amerykanska Polityke w podobny sposob jak to robil byly Prezydent USA Ronald Reagan wraz ze Swoim Doradca d/s Bezpieczenstwa Panem Zbigniewem Brzezinskim, to i My jako Polska - mozemy rowniez liczyc na Duzy Sukces w wielu sprawach...!!
2017-01-23 11:56:36
Gargamel
Czy Trump w ogóle wie gdzie leży Polska?
2017-01-22 23:48:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy