Sobota 25 września 2021r. 
REKLAMA

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 2019-02-16 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-18 08:04
Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry
Fot. PAP/Paweł Supernak  

Po godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się w główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego. Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

W uroczystości udział biorą m.in. rodzina zmarłego b. premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn polski. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta jest biało-czerwoną flagą, obok umieszczono jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, które chcą ostatni raz pożegnać Jana Olszewskiego.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W sobotę trumna z ciałem b. premiera została o godz. 10.40 wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a nastąpiło przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.(PAP)

***

Wcześniejsza informacja:

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od soboty wieczorem odbywało się czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego. Po godz. 11 rozpoczęła się msza pogrzebowa w archikatedrze. Przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. W eucharystii udział biorą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie byłego premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście szwadronu reprezentacyjnego i policji, kondukt przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

(PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Fot. PAP/Jakub Kamiński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pytam
2019-02-18 07:22:23
a co z pieniędzmi rąbniętymi przez Porozumienie Centrum?
Wspomnienie szefa.
2019-02-16 16:56:02
Ruch Odbudowy Polski żegna premiera Jana Olszewskiego , Wielkiego Polaka i swojego dawnego szefa. Przypominam o spotkaniu wspomnieniowym członków ROP , dzisiaj o godzinie 20:00.
cdn
2019-02-16 16:16:19
Odszedl wielki Polakiipatriota.Jak patrze nata nedze adwokacka isedziowska to sie chce plakac.Te wszystkie giertychy ,kalisze,pseudoadwokaci isedziowie od kamienic nie poniesli zadnej odpowiedzialnosci.Cala nadzieja w mlodych ,ktorzy dzieki reformie ziobry zostali dopuszczeni do zawodu.
kangur
2019-02-16 12:51:33
Panie Premierze !Wszedłeś do Panteonu najznamienitszych Polaków!Chylę nisko głowę i dziękuję za wolną Polskę w imieniu internowanych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ