piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry [GALERIA] (akt. 1)

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry
Data publikacji: 2019-02-16 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-18 08:04
Wywietleń: 1034 376127

Po godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się w główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego. Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.

W uroczystości udział biorą m.in. rodzina zmarłego b. premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn polski. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta jest biało-czerwoną flagą, obok umieszczono jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, które chcą ostatni raz pożegnać Jana Olszewskiego.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W sobotę trumna z ciałem b. premiera została o godz. 10.40 wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a nastąpiło przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.(PAP)

***

Wcześniejsza informacja:

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przeniesiona uroczyście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej od soboty wieczorem odbywało się czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego. Po godz. 11 rozpoczęła się msza pogrzebowa w archikatedrze. Przewodniczy jej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. W eucharystii udział biorą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie byłego premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście szwadronu reprezentacyjnego i policji, kondukt przejdzie na cmentarz wojskowy na Powązkach.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

(PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry Trumna z ciałem Jana Olszewskiego przeniesiona do katedry

Komentarze

pytam
a co z pieniędzmi rąbniętymi przez Porozumienie Centrum?
2019-02-18 07:22:23
Wspomnienie szefa.
Ruch Odbudowy Polski żegna premiera Jana Olszewskiego , Wielkiego Polaka i swojego dawnego szefa. Przypominam o spotkaniu wspomnieniowym członków ROP , dzisiaj o godzinie 20:00.
2019-02-16 16:56:02
cdn
Odszedl wielki Polakiipatriota.Jak patrze nata nedze adwokacka isedziowska to sie chce plakac.Te wszystkie giertychy ,kalisze,pseudoadwokaci isedziowie od kamienic nie poniesli zadnej odpowiedzialnosci.Cala nadzieja w mlodych ,ktorzy dzieki reformie ziobry zostali dopuszczeni do zawodu.
2019-02-16 16:16:19
kangur
Panie Premierze !Wszedłeś do Panteonu najznamienitszych Polaków!Chylę nisko głowę i dziękuję za wolną Polskę w imieniu internowanych.
2019-02-16 12:51:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie