wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Tłumy na Air Show w Radomiu

Tłumy na Air Show w Radomiu

Tłumy na Air Show w Radomiu
Data publikacji: 2015-08-22 17:18
Wywietleń: 1111 13597

Tłumy miłośników lotnictwa podziwiały podniebne ewolucje polskich i zagranicznych pilotów na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych "Air Show", które w sobotę rozpoczęły się w Radomiu. Podczas dwudniowej imprezy w sumie wystąpi ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza. W ciągu dwudniowych pokazów organizatorzy spodziewają się około 200 tys. widzów. Na lotnisku od rana panowała piknikowa atmosfera. Miłośnicy lotnictwa całymi rodzinami zwiedzali wystawę statyczną, a potem - siedząc na trawie - obserwowali podniebne wyczyny pilotów.

Wśród gości była premier Ewa Kopacz i wicepremier, szef MON-u Tomasz Siemoniak. „Staram się być na każdym Air Show. Ta wspaniała impreza jest połączeniem tego, co my już prezentujemy w naszej armii i w lotnictwie cywilnym, z tymi dziesiątkami tysięcy fanów z Polski i z zagranicy, którzy przyjeżdżają na pokazy do Radomia” - powiedziała podczas briefingu prasowego szefowa rządu.

Duże zainteresowanie publiczności wzbudził m.in. pokaz kapitana Adriana Rojka z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jego widowiskowy, pionowy start podczas niedawnego Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii obejrzało na YouTube kilka milionów osób. Teraz oklaskiwali go widzowie radomskiego Air Show. „To nie jest aż tak trudny manewr, ale wymaga wyczucia i rozwagi podczas wykonywania. Najpierw trzeba się rozpędzić, a potem z odpowiednią siłą pociągnąć drążek sterowy na siebie... i cała filozofia” - powiedział PAP kpt. Rojek.

Pilot MIG-a 29 zdradził, że kiedy jest w górze, myśli tylko o zadaniu, które ma wykonać. „Chodzi o to, by się tak przygotować mentalnie do lotu, żeby skupić się na zadaniu, a nie na emocjach i myśleniu o tym, że ktoś na dole ogląda pokaz” - stwierdził Rojek.

Zgromadzona na lotnisku publiczność z uwagą oglądała podniebne popisy zespołów akrobacyjnych m.in. z Polski, Włoch, Hiszpanii, Jordanii i Szwajcarii. Polskę reprezentował zespół Biało-Czerwone Iskry. Piloci - dla jednej z par, która w trakcie pokazów zaręczyła się, co publicznie ogłosił komentator - za pomocą dymów narysowali na niebie czerwone serce.

Duże brawa od widzów otrzymał włoski zespół Frecce Tricolori (10 odrzutowych MB-339). Program zespołu rozpoczyna się od hymnu Włoch, a po chwili lecące w górze wypuszczają dymy w kolorach flagi włoskiej. Następnie „Trójkolorowe Strzały” wykonują zapierające dech w piersiach podniebne ewolucje.

Pokazy na radomskim Air Show odbędą się także w niedzielę. Podobnie, jak w sobotę, zaplanowany jest blisko dziesięciogodzinny program pokazów.

Podczas dwudniowej imprezy organizatorzy spodziewają się około 200 tys. widzów. Nad ich bezpieczeństwem czuwać ma prawie 700 policjantów. Funkcjonariusze pomagać będą w dotarciu na parkingi, z których specjalnymi liniami autobusowymi będzie można szybko dojechać w okolice lotniska. Osoby udające się na pokazy wyróżniać ma biała kartka z napisem „Air Show”, umieszczona przed przednią szybą.

Z myślą o turystach Urząd Miejski w Radomiu uruchomił też system informowania kierowców przez CB. Komunikaty dotyczące m.in. dostępności miejsc parkingowych i utrudnień w ruchu kołowym są przekazywane na bieżąco. Kierowcy, którzy nie mają w swoich samochodach radia CB, a chcieliby na bieżąco otrzymywać komunikaty drogowe, mogą w swoich telefonach komórkowych zainstalować aplikację SISMS. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej miasta Radomia.

Organizatorami pokazów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2013 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów. (PAP)

Fot.: PAP/Michał Walczak

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy