poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > TK wydaje kolejne wyroki

TK wydaje kolejne wyroki

TK wydaje kolejne wyroki
Data publikacji: 2016-04-07 22:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-09 01:06
Wywietleń: 1312 127337

Trybunał Konstytucyjny wydał kolejne wyroki i liczy na ich publikację. Wiceprezes TK Stanisław Biernat uważa, że pismo do TK prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry było próbą zastraszenia sędziów TK. Tak samo słowa Ziobry ocenia Krajowa Rada Sądownictwa.

W środę ujawniono, że Ziobro napisał do TK, iż wobec rozpoznawania przez TK spraw z pominięciem grudniowej noweli ustawy o Trybunale, Prokurator Generalny nie może uczestniczyć w tego rodzaju działaniach.

- Jakiekolwiek próby działania TK poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego; mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa - dodał Ziobro.

Próba zastraszenia?

Pytany w czwartek, czy pismo było próbą zastraszenia sędziów, Biernat odparł: "Wystarczy to pismo dokładnie przeczytać". Dopytywany, czy była to taka próba, odpowiedział: "W mojej opinii była - o ile pamiętam w przedostatnim zdaniu". Odnosząc się do słów Ziobry, Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że są one "próbą wywierania wpływu i zastraszania sędziów TK".

- Minister sprawiedliwości-prokurator generalny nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń wydawanych przez TK - dodała Rada, według której tego typu wypowiedzi godzą w trójpodział władzy zagwarantowany w konstytucji, mają bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów. W środę Ziobro oświadczył, że określanie jego pisma jako groźby wobec sędziów TK to "nieprawda i manipulacja".

Kolejne wyroki

W czwartek TK wydał w składach pięcioosobowych dwa kolejne wyroki - ws. zwrotu podatku VAT przy pełnomocnictwie z wyboru oraz przywracania do służby pracowników Służby Celnej. W obu stwierdził konstytucyjność zaskarżonych przepisów.

- Mamy nadzieję, że te wyroki zostaną opublikowane - powiedział Biernat. Podtrzymał, że niezwłoczna publikacja wyroków TK jest obowiązkiem rządu. - Trybunał ubolewa nad tym, że wyroki nie są publikowane. Ta sytuacja nie powinna się utrzymywać w demokratycznym państwie prawnym.

9 marca TK uznał, że cała grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa PiS, narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Jak uznała KRS, brak publikacji wyroku TK nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania. Dodała, że obowiązkiem premiera jest publikacja każdego wyroku TK.

Potrzebne decyzje polityczne

Kukiz'15 zaproponował poprawkę do konstytucji, która zakłada, że to TK publikuje własne orzeczenia. Według posłów Kukiz'15, taka poprawka może pogodzić wszystkie strony konfliktu. Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" powtórzył, że spór o Trybunał jest polityczny i aby go zakończyć, potrzebne są decyzje polityczne.

W czwartek TK poinformował o wyznaczeniu na 26 kwietnia ogłoszenia wyroku w kolejnej sprawie - rozporządzenia ministra zdrowia o kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. Sprawę rozstrzygnie troje sędziów. (pap)

Na zdjęciu: Wiceprezes TK Stanisław Biernat, podczas konferencji prasowej 7 kwietnia w Warszawie.
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

Wiekszosc Narodu,
Odp. do PeO-wskiego patrioty..! A wybierajcie sie ile chcecie w tym Waszym Komunistyczno/PO-stkomunistycznym gronie...! Wiekszosc Narodu jest juz i tak - PRZECIWKO WAM !!
2016-04-09 00:57:14
patriota
Ziobro sam siebie posadzi na krześle :) to szopka polityczna i bal dzieci w przedszkolu za pieniądze podatnika który za chwile wybierze inną partię !!!
2016-04-08 16:38:51
Tylko pytam,
A ile ten dzisiejszy juz TK, wydaje jeszcze w dalszym ciagu PO-stkomunistycznych wyrokow...??
2016-04-08 12:49:39
tfuuu
Tych warchołów z TK to Ziobro powinien już dawno posadzić !
2016-04-07 23:22:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy