sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Szydło: 15 proc. stawka CIT, leki dla seniorów...

Szydło: 15 proc. stawka CIT, leki dla seniorów...

Szydło: 15 proc. stawka CIT, leki dla seniorów...
Data publikacji: 2015-09-12 21:08
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-14 10:08
Wywietleń: 244 20055

Leki dla seniorów za darmo, 15 proc. stawkę CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawkę za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników – zakładają projekty przedstawione w sobotę przez Beatę Szydło (PiS). Nie możemy myśleć o rewanżu, ale jak dobrze zmienić Polskę - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kandydatka PiS na premiera zapowiedziała wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie sieci wielkopowierzchniowych. Powiedziała, że PiS nie będzie podwyższać podatków, chce natomiast uszczelnić system i zwiększyć wpływy do budżetu.

Szydło mówiła, że projekty ustaw będą przedstawione w szczegółach w najbliższym czasie i będą realizowane jako priorytetowe w pierwszych miesiącach po wyborach - w wypadku objęcia rządów.

PiS przedstawił liderów list w wyborach parlamentarnych – „drużynę, która poprowadzi do dobrej zmiany". Znaleźli się na nich m.in. prezes Jarosław Kaczyński i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz córka Zbigniewa Wasssermanna - Małgorzata Wassermann.

„Rozpoczynamy kolejny etap drogi po zwycięstwo” – przekonywała Szydło i prosiła o dalsze wsparcie. Przedstawiając pakiet projektów ustaw zaznaczyła, że priorytetem rządu PiS będzie "praca i płaca".

Szydło zadeklarowała, że PiS złoży projekt ustawy, który gwarantuje osobom po 75. roku życia darmowe leki. Mówiła też o przedstawionym już przez partię programie „Rodzina 500 plus”, który zakłada 500 zł na każde drugie dziecko i kolejne oraz na pierwsze w rodzinach uboższych.

"Nasi krytycy mówią: skąd na to weźmiecie. Nikomu nie zabierzemy, bo w Polsce nie trzeba nikomu nic zabierać, tylko uczciwie rządzić. Trzeba równo dzielić to, co mamy, a nie tak, aby nieliczna grupa z tego korzystała, a znakomita większość nic z tego nie miała" - zaakcentowała Szydło.

Pakiet projektów dotyczy przedsiębiorców: przewiduje, że małe firmy mające obrót roczny do 1,2 mln euro objęte byłyby 15 proc. stawką CIT. Propozycje PiS zakładają też w zakresie amortyzacji m.in., możliwość odpisania w ciągu roku kosztów poniesionych na inwestycje oraz podwójną ulgę inwestycyjną dla firm wprowadzających nowoczesne, polskie, technologie.

Szydło mówiła, że PiS chciałoby zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, tak, by znalazł się w niej zapis, że 40 proc. inwestycji wykonywanych lokalnie ma być realizowanych przez miejscowe firmy.

"Musimy stworzyć taki system dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych młodych, żeby przez te pierwsze dwa lata myśleli bezpiecznie o rozwoju firmy, a nie musieli się martwić, że w każdej chwili - to, co założyli lub chcą rozwinąć - mogą po prostu stracić" - dodała Szydło.

PiS proponuje wprowadzenie minimalnej, godzinowej stawki wynagrodzenia - 12 zł brutto. "Jesteśmy dziś narodem, który pracuje najwięcej, a otrzymuje w Europie jedne z najniższych wynagrodzeń. To jest problem nie tylko rozwoju gospodarczego i myślenia o pracy, to przekłada się też na nasz problem demograficzny’ – powiedziała. Zaznaczyła, że projekt w tej sprawie PiS złożył już kilka lat temu, ale „PO i PSL nie chciały wtedy o tym rozmawiać”.

Podkreśliła, że PiS przygotował Narodowy Program Zatrudnienia: 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych ludzi do 35. roku życia. Program ma być wprowadzany w życie przy współpracy lokalnych samorządów i przedsiębiorców.

Szydło zapowiedziała zmianę w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług i podatku od osób prawnych i fizycznych. „My podatków podwyższać nie będziemy” – zadeklarowała.

PiS przygotował projekt ustawy o ubezpieczeniach dla rolników, który – jak powiedziała Szydło - rozszerza zakres pomocy i ubezpieczeń, „da poczucie bezpieczeństwa rolnikom prowadzącym firmy rodzinne, przedsiębiorstwa rolne, gospodarstwa rolne”.

Kolejny z projektów dotyczy obrony polskiej ziemi - uniemożliwia wyprzedaż ziemi rolnej na inną działalność. „Trzeba wprowadzić rozwiązania ustawowe, które dadzą właśnie tę możliwość obrony polskiej ziemi, by polska ziemia, która jest przeznaczana do działalności rolniczej nie była wyprzedawana na inną działalność" - oświadczyła.

Szydło przekonywała, że problemem jest unijny system dopłat dla rolników, który niesprawiedliwie traktuje polskich rolników w porównaniu z rolnikami niemieckimi czy francuskimi. "Czas wreszcie, by powiedzieć bardzo wyraźnie w UE i Brukseli rozpocząć ten proces dopominania się i zmiany tego systemu. (...) Trzeba zmienić system dopłat i to jest to zadanie długofalowe, które przed polskim rządem stoi" – powiedziała.

Zobowiązała się również, że jej przyszły rząd doprowadzi do wprowadzenia obywatelskiego projektu o repatriantach, który został zgłoszony na początku obecnej kadencji Sejmu. "Teraz dużo się mówi o uchodźcach, o tym problemie, który jest wielkim wyzwaniem dla całej Europy, ale który jest również mocno dyskutowany u nas w Polsce. Trzeba o tym oczywiście rozmawiać (...) ale nie mogą to być rozmowy w kategoriach poprawności politycznej" - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, że przez osiem lat zbyt wiele PO zajmowała się własnymi sprawami, a obywatele zostali pozostawieni sami sobie. „Polacy chcą, by w polityce było więcej obywatelskości” – podkreśliła Szydło.

„Nie możemy myśleć o rewanżu, odwecie, ale jak dobrze zmienić Polskę, to nasza podstawowa motywacja” - mówił Kaczyński. Przekonywał, że PiS ma konkretny program i warto dla niego podjąć najwyższy wysiłek. „Damy radę” – zapewniał.

(PAP)

Fot. Dariusz Gorajski

 

 

Komentarze

janek
15 procentowy CIT, a w imię czego drobny przedsiębiorca ma płacić mniej podatku niż pracujący na etacie? Pomijam kwestię, że to po prostu wypychanie ludzi na śmieciówki...
2015-09-14 08:01:56
Wawrzek
W PiS coraz mniej obietnic i PROGRAM - CHUDNIE, gdzie zapowiadane: likwidacja powiatów, gimnazjów, senatu, obniżenie VAT na dzieci i inne?. PO z kolei zapowiada z rozpędu likwidacją ZUS i składek ubezpieczeniowych - ONI MAJĄ TAKA ZASADĘ - LIKWIDOWAĆ. Ostatnio zlikwidowali PKP Energetyka - już jest w obcych rękach(a łże media wyciszają temat). Składki ubezpieczeniowe są faktycznie podatkiem- ZUS tylko firmuje przyjmowanie składek i natychmiast je wydaje jak są większe to sobie robią Juble- więc naprawdę w tej formie to zbędna Instytucja. Wystarczy dobry program ale na polskich serwerach. Jak na razie Polskie Państwo jest utrzymywane podatkami i składkami Emerytów
2015-09-13 14:42:18
Powiem... i zapytam krotko...,
Nie mozemy myslec o rewanzu...tak, ale "sciskac sie i calowac" z Komunistami i PO-stkomunistami tez nie bede ! A po drugie, ilu Polakow szczegolnie spracowanych ciezka praca mezczyzn ( ! ) dozywa w dzisiejszej Polsce do 75 roku zycia...??
2015-09-12 23:11:18
ted
PO : zlikwidujemy składki na ZUS i NFZ ! Składka na ZUS to 131 mld zł i a na NFZ 65 mld zł czyli w sumie prawie 200 mld zł !!! Gdyby zlikwidować te składki zabraknie w budżecie 200 mld rocznie , w ciągu 5 lat ( tak jak to liczy PO dla obietnic PIS ) to prawie bilion zł czyli 250 mld euro !! Skąd PO weźmie 250 mld euro na emerytury i służbę zdrowia !!!???
2015-09-12 20:59:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy