sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Szef MSZ: Główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu

Szef MSZ: Główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu

Szef MSZ: Główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu
Data publikacji: 2018-11-17 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-19 08:59
Wywietleń: 751 361906

Główne działania rządu nakierowane na implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE powinny być podejmowane już po ostatecznym orzeczeniu; chodzi o to, żeby nie podejmować pochopnych działań jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności - powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Trybunału Sprawiedliwości UE w październiku zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i m.in. zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W piątek w TSUE odbyło się wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska przedstawiały swoje argumenty w kwestii tzw. środków tymczasowych. Po tej rozprawie TSUE wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę o SN.

W najbliższy poniedziałek (19 listopada) mija termin powiadomienia KE o działaniach podjętych w celu pełnego zastosowania się do październikowej wstępnej decyzji TSUE. Taką informację Polska ma przedstawiać Komisji co miesiąc od czasu doręczenia postanowienia Trybunału. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 19 listopada przedstawione zostaną konkretne kroki, jakie zamierzają poczynić polskie władze w celu implementacji decyzji TSUE.

Odnosząc się na sobotnim briefingu prasowym w MSZ do przebiegu piątkowej rozprawy przed Trybunałem w Luksemburgu, szef polskiej dyplomacji ocenił ją pozytywnie. - Mogliśmy zaprezentować nasze stanowisko, które dotyczyło właśnie zasadności stosowania środka tymczasowego; pełnomocnik polski, dyrektor (Bogusław) Majczyna wskazał, że nie ma żadnych powodów do obaw co do nieodwracalnych skutków działań - mówił Czaputowicz.

- Myślę, że to stanowisko zostało w sposób jasny przedstawione; czekamy na ostateczną decyzję Trybunału dot. środków tymczasowych, bo oczywiście naszym zdaniem te główne działania powinny być podejmowane już po tym ostatecznym orzeczeniu, ostatecznym wyroku - podkreślił minister. Chodzi o to - dodał - żeby upewnić się, że działania tymczasowe nie będą sprzeczne z tym ostatecznym orzeczeniem.

Jak zaznaczył szef MSZ, - w ocenie strony polskiej należy poczekać, żeby wprowadzić zmiany, jeżeli taka będzie ostateczna decyzja. Myślę, że Polska będzie starała się zrealizować te oczekiwania Trybunału, ale należy to zrobić w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonowania systemu sprawiedliwości w Polsce - powiedział.

Pytany, co znajdzie się w raporcie o działaniach podjętych przez polski rząd w celu realizacji wstępnej decyzji sądu w Luksemburgu o zastosowaniu środków tymczasowych, który do poniedziałku ma trafić do KE, Czaputowicz stwierdził, że trwają konsultacje zmierzające m.in. do "określenia sposobu, w jakim moglibyśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom Trybunału".

- Myślę, że złożymy tę odpowiedź do poniedziałku, w poniedziałek - zaznaczył minister. Jak wyjaśnił, przekazane Komisji stanowisko "będzie musiało uwzględniać wszystkie elementy", w tym także wnioski z piątkowego wysłuchania przed TSUE.

Tłumacząc stanowisko rządu ws. środków tymczasowych Czaputowicz podkreślił, że chodzi tu o "pewną stabilność działania". - Chcemy mieć ostateczne orzeczenie co do środków tymczasowych, a najlepiej w ogóle orzeczenie w sprawie spornych przepisów, żeby nie podejmować pochopnych działań, jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności - mówił minister. Zaznaczył jednocześnie, że widzi "wolę wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Komisji".

(PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

trohan
Oj zrobił się smród wokół afery KNF.
2018-11-19 08:46:45
jeszcze raz, "odin" raz do "poprzedniego"
PO_wtarzam; "- naucz się tłuku gramatyki j. polskiego....Nadajesz od Putina? "---P.S. - co oznacza "s-PO-wrotem "? Ja znam jako Zzzzz- -PO-wrotem!
2018-11-18 20:43:08
Odp... do poprzedniego
A co Zazdroscisz - to dawaj, dawaj s-PO-wrotem do... !!
2018-11-18 20:23:19
trohan
Cicho smyki. Tu chodzi o przykrywanie afer Dojnej Zmiany. Widać jak PiS traktuje władzę...jak koryto. A miało być skromnie i uczciwie.
2018-11-18 11:32:08
do poprzedniego
- naucz się tłuku gramatyki j. polskiego....Nadajesz od Putina?
2018-11-18 09:54:02
No i zwolnijcie,
I z tymi Zagramanicznymi slowami typu i "implementacja"...bo juz moj Slownik wyrazow Obcych... za tym Nie nadaza ?
2018-11-17 22:31:13
No i byc moze...?
Zadzialacie w koncu "tak" jak mowi G/PO-rozumienie w Rzadzie ??
2018-11-17 22:01:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie