Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Szef MSZ: Główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu

Data publikacji: 2018-11-17 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Szef MSZ: Główne działania dot. implementacji wyroku TSUE powinny być podjęte po ostatecznym orzeczeniu
 

Główne działania rządu nakierowane na implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE powinny być podejmowane już po ostatecznym orzeczeniu; chodzi o to, żeby nie podejmować pochopnych działań jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności - powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Trybunału Sprawiedliwości UE w październiku zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i m.in. zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. W piątek w TSUE odbyło się wysłuchanie stron, podczas którego Polska i Komisja Europejska przedstawiały swoje argumenty w kwestii tzw. środków tymczasowych. Po tej rozprawie TSUE wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę o SN.

W najbliższy poniedziałek (19 listopada) mija termin powiadomienia KE o działaniach podjętych w celu pełnego zastosowania się do październikowej wstępnej decyzji TSUE. Taką informację Polska ma przedstawiać Komisji co miesiąc od czasu doręczenia postanowienia Trybunału. W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 19 listopada przedstawione zostaną konkretne kroki, jakie zamierzają poczynić polskie władze w celu implementacji decyzji TSUE.

Odnosząc się na sobotnim briefingu prasowym w MSZ do przebiegu piątkowej rozprawy przed Trybunałem w Luksemburgu, szef polskiej dyplomacji ocenił ją pozytywnie. - Mogliśmy zaprezentować nasze stanowisko, które dotyczyło właśnie zasadności stosowania środka tymczasowego; pełnomocnik polski, dyrektor (Bogusław) Majczyna wskazał, że nie ma żadnych powodów do obaw co do nieodwracalnych skutków działań - mówił Czaputowicz.

- Myślę, że to stanowisko zostało w sposób jasny przedstawione; czekamy na ostateczną decyzję Trybunału dot. środków tymczasowych, bo oczywiście naszym zdaniem te główne działania powinny być podejmowane już po tym ostatecznym orzeczeniu, ostatecznym wyroku - podkreślił minister. Chodzi o to - dodał - żeby upewnić się, że działania tymczasowe nie będą sprzeczne z tym ostatecznym orzeczeniem.

Jak zaznaczył szef MSZ, - w ocenie strony polskiej należy poczekać, żeby wprowadzić zmiany, jeżeli taka będzie ostateczna decyzja. Myślę, że Polska będzie starała się zrealizować te oczekiwania Trybunału, ale należy to zrobić w taki sposób, aby nie zaburzyć funkcjonowania systemu sprawiedliwości w Polsce - powiedział.

Pytany, co znajdzie się w raporcie o działaniach podjętych przez polski rząd w celu realizacji wstępnej decyzji sądu w Luksemburgu o zastosowaniu środków tymczasowych, który do poniedziałku ma trafić do KE, Czaputowicz stwierdził, że trwają konsultacje zmierzające m.in. do "określenia sposobu, w jakim moglibyśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom Trybunału".

- Myślę, że złożymy tę odpowiedź do poniedziałku, w poniedziałek - zaznaczył minister. Jak wyjaśnił, przekazane Komisji stanowisko "będzie musiało uwzględniać wszystkie elementy", w tym także wnioski z piątkowego wysłuchania przed TSUE.

Tłumacząc stanowisko rządu ws. środków tymczasowych Czaputowicz podkreślił, że chodzi tu o "pewną stabilność działania". - Chcemy mieć ostateczne orzeczenie co do środków tymczasowych, a najlepiej w ogóle orzeczenie w sprawie spornych przepisów, żeby nie podejmować pochopnych działań, jeżeli nie ma tej ostatecznej pewności - mówił minister. Zaznaczył jednocześnie, że widzi "wolę wyjścia naprzeciw oczekiwaniom Komisji".

(PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trohan
2018-11-19 08:46:45
Oj zrobił się smród wokół afery KNF.
jeszcze raz, "odin" raz do "poprzedniego"
2018-11-18 20:43:08
PO_wtarzam; "- naucz się tłuku gramatyki j. polskiego....Nadajesz od Putina? "---P.S. - co oznacza "s-PO-wrotem "? Ja znam jako Zzzzz- -PO-wrotem!
Odp... do poprzedniego
2018-11-18 20:23:19
A co Zazdroscisz - to dawaj, dawaj s-PO-wrotem do... !!
trohan
2018-11-18 11:32:08
Cicho smyki. Tu chodzi o przykrywanie afer Dojnej Zmiany. Widać jak PiS traktuje władzę...jak koryto. A miało być skromnie i uczciwie.
do poprzedniego
2018-11-18 09:54:02
- naucz się tłuku gramatyki j. polskiego....Nadajesz od Putina?
No i zwolnijcie,
2018-11-17 22:31:13
I z tymi Zagramanicznymi slowami typu i "implementacja"...bo juz moj Slownik wyrazow Obcych... za tym Nie nadaza ?
No i byc moze...?
2018-11-17 22:01:33
Zadzialacie w koncu "tak" jak mowi G/PO-rozumienie w Rzadzie ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA