piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > System PKW działa poprawnie

System PKW działa poprawnie

System PKW działa poprawnie
Data publikacji: 2015-08-30 20:30
Wywietleń: 1059 15962

System informatyczny, który będzie wykorzystany w referendum 6 września, działa poprawnie - poinformowało biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej po przeprowadzeniu ostatnich testów systemu we wszystkich obwodach. Było to drugie i ostatnie przed wrześniowym referendum badanie systemu pod względem funkcjonalności i wydajności.

- System informatyczny to jedno, a sporządzenie protokołów z głosowania to drugie - powiedziała Maria Kołtunowska z biura prasowego PKW, pytana o termin podania wyników referendum. Zaznaczyła, że "system nie liczy głosów, on weryfikuje i sprawdza to, co jest w papierowych protokołach". - Głosy są liczone ręcznie i wyniki będzie można podać dopiero, gdy do PKW spłyną wszystkie protokoły z głosowania, sporządzane na papierze.

Z informacji biura wynika, że w trakcie testów na serwer PKW wysłano ponad 27 tys. protokołów obwodowych, następnie zostały one zweryfikowane i zaakceptowane przez pełnomocników ds. informatyki komisarzy wyborczych, którzy przygotowali protokoły dla swoich obszarów działania i przesłali je do centrali Krajowego Biura Wyborczego. Kołtunowska dodała, że system został również przetestowany pod względem wychwytywania błędów.

- Wprowadziliśmy do systemu błędne dane, by sprawdzić, czy jest on w stanie je wychwycić i poprawić - mówiła. Według niej wykazanie błędu przez system będzie stanowić dla komisji wskazówkę do szukania nieprawidłowości, np. przeliczenia kart jeszcze raz.

W teście uczestniczyły wszystkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego i prawie wszystkie gminy (ponad 2400).

- Przeprowadzony test wykazał poprawne działanie wszystkich modułów niezbędnych do zapewnienia prawidłowej obsługi informatycznej referendum ogólnokrajowego zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i komisarzy wyborczych - podało PKW. - Wydajność systemu okazała się bardzo dobra, system ma pod tym względem wystarczający margines bezpieczeństwa.

***

W referendum zostanie wykorzystany system tworzony przez KBW, który był już użyty podczas majowych wyborów prezydenckich. System wymagał przystosowania do potrzeb referendum. Podobnie jak w wyborach prezydenckich na stronie internetowej PKW ma być dostępna wizualizacja, czyli powinny być widoczne wyniki głosowania w każdym z obwodów głosowania. System ma posłużyć także do obsługi wyborów parlamentarnych zarządzonych na 25 października. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy