niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte [FILM]

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte
Data publikacji: 2016-07-26 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-27 10:36
Wywietleń: 1235 145947

- Dziś Jezus Chrystus rozmawia z nami w Krakowie, nad brzegami rzeki Wisły, płynącej przez całą Polskę, od gór do morza - mówił we wtorek (26 lipca) w homilii kard. Stanisław Dziwisz na Błoniach w Krakowie, gdzie odbyła się msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Uczestniczyło w niej 200 tysięcy pielgrzymów.

- Postawmy sobie trzy pytania i szukajmy na nie odpowiedzi. Po pierwsze: skąd przychodzimy na to spotkanie? Po drugie, zapytajmy się: gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? I po trzecie, zapytajmy się: dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy? - mówił kard. Dziwisz do zebranych. - Skąd przychodzimy? Przychodzimy "ze wszystkich narodów pod słońcem", jak przybysze tłumnie zebrani w dniu Zielonych Świąt w Jerozolimie, ale jest nas, patrząc z tego miejsca, nieporównywalnie więcej niż wtedy, dwa tysiące lat temu, bo za nami całe wieki przepowiadania Ewangelii, która dotarła do najdalszych zakątków świata.

Kardynał wspomniał o tym, że ludzie przywieźli ze sobą na ŚDM "bogactwo kultur, tradycji i języków". Są tu także różne doświadczenia, także te trudne.

- Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w dobrobycie i pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami - zaznaczył, mówiąc o "niełatwym świecie" pełnym lęków i rozczarowania, tęsknot i nadziei.

 

- Zdajemy sobie sprawę z naszych słabości, ale wierzymy, że "wszystko możemy w Tym, który nas umacnia". Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem - kontynuował kard. Dziwisz. Jak zaznaczył, wszystkich w Krakowie zgromadził Jezus Chrystus.

- On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem. On ma słowa życia wiecznego. Do kogóż innego pójdziemy? Tylko Jezus Chrystus zdolny jest zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. To On nas tu przyprowadził - podkreślił Dziwisz.

Jak przypomniał, od środy na ŚDM będzie gościł "Piotr naszych czasów – Ojciec Święty Franciszek". Zachęcał, aby wsłuchać się w jego głos. (pap)

 

Na zdjęciu: Pielgrzymi uczestniczą w mszy otwarcia na krakowskich Błoniach. XXXI Światowe Dni Młodzieży połączone z pielgrzymką papieża Franciszka do Polski, odbywają się w dniach 26-31 lipca.   
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”