wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Superkomputer z Krakowa

Superkomputer z Krakowa

Superkomputer z Krakowa
Data publikacji: 2015-07-14 19:20
Wywietleń: 600 4111


KRAKÓW. Najszybszy polski superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH uplasował się na 52. pozycji w rankingu TOP 500 Supercomputers – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Bartosz Dembiński.

Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org).

Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz pierwszy, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski. Jego moc obliczeniowa wynosi niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 PFLOPS - 1 PFLOPS to biliard operacji na sekundę - 10 do potęgi 15. operacji na sekundę).

Na 128. miejscu znalazł się komputer TASK z Politechniki Gdańskiej; na 137. – WCSS z Politechniki Wrocławskiej; na 157. – NCBJ, Świerk. Na 270. pozycji sklasyfikowano wieloletniego lidera wśród polskich maszyn obliczeniowych, czyli Zeusa z ACK Cyfronet AGH; a na miejscach 379. i 418. - odpowiednio komputery Cent i ICM z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 PFLOPS.

Na liście TOP 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (233 jednostki, 46 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się Japonia (39 jednostek, 8 proc.), Chiny (37 jednostek, 7 proc.), Niemcy (37 jednostek, 7 proc.) i Wielka Brytania (31 jednostek, 6 proc.). Polska (7 jednostek, 1 proc.) znajduje się na 9 miejscu w rankingu krajów.

Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Swoją pracę rozpoczął 27 kwietnia br.

Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą jest on jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie.

Jak poinformował rzecznik AGH, portfolio badań naukowych, realizowanych przy pomocy Zeusa, a od niedawna również Prometheusa, jest bardzo bogate. Na superkomputerach ACK Cyfronet AGH prowadzane są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych.

 - Tylko w roku 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat – podkreślił Bartosz Dembiński. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy