czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Strażacy walczą z pożarem zabytkowej katedry

Strażacy walczą z pożarem zabytkowej katedry

Strażacy walczą z pożarem zabytkowej katedry
Data publikacji: 2017-07-01 20:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-04 09:45
Wywietleń: 468 273372

Ponad 20 zastępów strażaków walczy z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. Z dachu na wieży gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu, zaczęły się też pojawiać płomienie. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży, próbują dotrzeć do miejsca, gdzie może być zarzewie pożaru.

Jak poinformował PAP rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Bartłomiej Mądry, obecnie w akcję zaangażowanych jest ponad stu strażaków. Dodał, że oprócz kłębów gęstego dymu unoszącego się z wieży, m.in. przez tarczę zegara, okna i inne miejsca, na dachu wieży zaczęły pojawiać się także płomienie.

Przekazał, że działania prowadzone są z zewnątrz przy użyciu podnośnika, a także w środku. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży. Próbują bezpiecznie posuwać się do góry, do miejsca, gdzie może być zlokalizowane zarzewie pożaru. Strażacy przypuszczają, że pożar mógł powstać między ostatnią, a przedostatnią kondygnacją wieży, tuż przed dzwonami. Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości.

Mądry powiedział PAP, że szybkie dotarcie w to miejsce utrudniają wysoka temperatura i zadymienie, a sama klatka jest jedyną droga prowadzącą na szczyt wieży. Zgłoszenie o pożarze straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach.

Teren wokół katedry jest zabezpieczany przez policję, a akcji strażaków przygląda się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywa się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Filmy i zdjęcia pokazujące pożar katedry szybko zaczęły pojawiać się w internecie, m.in. na portalach społecznościowych.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście i najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

(pap)

Fot. PAP/Lech Muszyński

Komentarze

4-ty idiota
- sprawdzić budowle kościelne (wieże) "na okoliczność prundu"..... Pasterze owieczek zainstalowali dużo stacji przekaźnikowych na "domach bożych"....Nie każda kościelna "elektryka" wytrzymuje "ubogacanie kościoła".
2017-07-04 09:39:41
nie nowoczesny
skasować tych 3 idiotów
2017-07-03 19:09:24
gosc
Dobrze ze strazacy to rozumni ludzie i nie maja w tym przypadku klauzuli sumienia hahha to by dopiero bylo @Krzysio ;-))
2017-07-02 09:49:57
tt
Bogata firma odbuduje w złocie ,zbiórkę czas zaczac ,widocznie "buk" tak chcial ;-)
2017-07-02 08:24:51
Krzysio
habemus papam
2017-07-01 21:52:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”