czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Silna armia gwarantem niepodległości Polski

Silna armia gwarantem niepodległości Polski

Silna armia gwarantem niepodległości Polski
Data publikacji: 2016-09-01 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-03 09:20
Wywietleń: 1384 152259

Silna armia jest gwarantem niepodległości Polski i pokoju w tej części Europy - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w czwartek (1 września), w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie szef MON powiedział m.in., że fundamentem zdolności, jakie Polacy pokazali w ciągu II wojny światowej, która - jak zaznaczył - "w Polsce skończyła się bardzo niedawno", była tradycja narodowa, wiara chrześcijańska, a także polska armia. Jak przypomniał minister, wojsko potrafiło długo przeciwstawiać się okupantom ze wschodu i zachodu, wydało z siebie Żołnierzy Niezłomnych i przeniosło rycerskiego ducha niepodległej Polski aż do dnia odbudowy państwa polskiego.

- Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać - podkreślił minister. Zaznaczył, że nie byłoby II wojny światowej, gdyby nie sojusz rosyjsko-niemiecki.

- Tę prawdę Polska, Europa i świat musi zawsze pamiętać. Nie ma większej groźby dla pokoju europejskiego i światowego jak sprzysiężenie się totalitaryzmów przeciw wolności, demokracji i pokojowi - powiedział szef MON. Podkreślił też, że Polska była wówczas jedynym państwem Europy, które przeciwstawiło się obu najeźdźcom.

- Nie było w Europie takiego narodu jak Polacy, który by odrzucił wszelkie propozycje kolaboracji, układu, podległości - powiedział Macierewicz. Dodał, że za to spadły na Polaków straszliwe klęski.

- To nie była straceńcza brawura. To była głęboka świadomość, że naród, który ulegnie przemocy totalitarnej, naród, który się sprzymierzy z totalitaryzmem, będzie musiał ulegać coraz głębszej degrengoladzie, będzie musiał ulegać coraz większej i głębszej samozagładzie, a w sytuacji Polski, znajdującej się między dwoma wielkimi imperiami, grozić to będzie utratą nie tylko tkanki fizycznej, ale także siły duchowej, ale także możliwości kiedykolwiek odzyskania niepodległości - ocenił Macierewicz. Dodał, że ta prawda dała wielką siłę Polakom, by walczyć przez następne kilkadziesiąt lat o odbudowę niepodległego państwa.

- My się nigdy nie poddaliśmy. Nasze prawo wynika z krwi przelanej. Nasze prawo wynika ze zniszczonych miast i wsi, ale nasze prawo wynika także z wartości, jakie przenieśliśmy dla swoich rodaków i dla całego świata - powiedział minister.

Szef MON dziękował kombatantom i weteranom, którzy - jak mówił - reprezentują "wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski".

- Dzięki temu, że go nam przekazaliście, możemy dzisiaj mówić: "Niech żyje Polska" - powiedział Macierewicz. (pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

@nikt
Te miliony Polaków które wyemigrowało po 1989 roku to pokłosie reform planu Balcerowicza a właściwie Sorosa bo jak się teraz okazało to był jego plan!!
2016-09-03 08:47:39
BOSKI IMPERATOR
Trele morele,jesteśmy za słabi i biedni na silną armie to kosztuje niewyobrażalne pieniądze,niech pan Minister powie ile to ma kosztować i skąd wziąść na to pieniądze? Zamiast wywoływać konflikty zajmijmy się bezrobociem,opieką zdrowotną i edukacją bo to jest w tej chwili najważniejszy problem dla Polaków
2016-09-03 07:29:44
nikt
Po 1989 wyemigrowalo 2 mln. a może dużo więcej jak Prawdziwi Polacy rządzą krajem, ich zdanie jest inne od Monopolu Aktualnej Prawdy
2016-09-02 22:19:38
Xsaver
Silna armia pod wodzą Macierewicza - tego to nawet Drozda by nie wymyślił.
2016-09-02 22:00:15
Patriota,
Tylko prawdziwi Polscy Patrioci uratowali wowczas i uratuja tak dzisiaj jak i jutro przyszla R.P. !!
2016-09-02 11:39:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”