poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Siedem tysięcy spraw

Siedem tysięcy spraw

Siedem tysięcy spraw
Data publikacji: 2016-12-10 08:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-13 09:11
Wywietleń: 1401 182807

Ponad 7 tysięcy spraw sądowych i arbitrażowych o wartości ponad 51 miliardów złotych prowadzi obecnie Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa - mówił prezes Prokuratorii prof. Leszek Bosek. Chodzi m.in. o sprawy reprywatyzacyjne, których "jest 479 i opiewają na ponad 4,5 mld zł".

- Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadzi obecnie ponad 7 tys. spraw na kwotę ponad 51 mld zł. To są sprawy przed polskimi sądami i arbitrażami. Sprawy arbitrażowe są szczególnie skomplikowane, a ich wartość przedmiotu sporu sięga nawet powyżej 2 miliardów zł - powiedział prezes Bosek. Jak dodał, Prokuratoria od ponad dekady gromadzi informacje, wiedzę i doświadczenie, które są związane z procesami, postępowaniami prowadzonymi przed sądami arbitrażowymi, powszechnymi i przed Sądem Najwyższym.

- Prokuratoria prowadzi postępowania o różnym ciężarze gatunkowym i stopniu złożoności. Są to również sprawy budzące duże zainteresowanie społeczne np. sprawy reprywatyzacyjne dotyczące wielomilionowych odszkodowań w sytuacji nabycia roszczeń przez osoby publiczne za 50 zł, przy absolutnej nieekwiwalentności świadczeń. Nie mogę mówić o szczegółach konkretnych spraw, ale są to sprawy z pierwszych stron gazet - powiedział Bosek. Dodał, że takich postępowań reprywatyzacyjnych w Prokuratorii "jest aktualnie 479 i opiewają one na 4,5 miliarda złotych".

- To są sprawy warszawskie, dotyczą przede wszystkim Dekretu Bieruta, ale także inne sprawy dotyczące restytucji nieruchomości przede wszystkim pałaców nabytych na podstawie dekretu o reformie rolnej - przekazał. Podkreślił, że Prokuratoria zajmuje się także roszczeniami, które dotyczą np. bezumownego korzystania z rzeczy nabytej wadliwie na podstawie dekretu Bieruta. Po uzyskaniu rozstrzygnięcia o wadliwości decyzji dekretowej, konsekwencją tego mogą być roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z rzeczy. To są też roszczenia na bardzo duże kwoty. (pap)

Fot. arch.

Komentarze

kasa
O ile Skarb Państwa byłby bogatszy, gdy uczciwie odzyskałoby się wszystko, co ukradli.
2016-12-13 07:55:14
Lata 1945 - 2015,
PO 70 latach... "TYLKO" okolo 51 miliardow ? A moze PO-winno "brzmiec" MINIMUM 70 - 170 miliardow lub jeszcze wiecej... ??
2016-12-10 00:53:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy