środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Senat przyjął budżet

Senat przyjął budżet (akt. 1)

Senat przyjął budżet
Data publikacji: 2017-01-11 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-11 20:11
Wywietleń: 958 199496

W środę (11 stycznia) Senat nie zaproponował poprawek do budżetu na 2017 r. i przyjął ustawę budżetową. Teraz trafi ona do prezydenta. Uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy obecni senatorowie PiS. Spośród 33 senatorów PO, 32 nie uczestniczyło w głosowaniu. W debacie senatorowie PO dowodzili, że "ten budżet nie istnieje".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) powiedział, że na Konwencie Seniorów zostało ustalone, że w środę Senat będzie debatował nad budżetem.

- Mija jutro termin rozpatrzenia ewentualnych poprawek do budżetu, więc musimy się tym zająć - dodał. Bielan ocenił, że politycy PO nie chcą kompromisu, a ustawa budżetowa musi zostać uchwalona. Jak z kolei powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, budżet państwa na 2017 r. został uchwalony, nie będzie powtórnego głosowania budżetu.

Za uchwałą w sprawie przyjęcia budżetu na przyszły rok bez poprawek opowiedziało się w sumie 59 senatorów, przeciw było dwóch, nikt się nie wstrzymał. W głosowaniu nie wzięło udziału 39 senatorów, w tym, oprócz senatorów PO, sześciu senatorów PiS i jeden niezrzeszony.

Założenia budżetu

Wcześniej, w dyskusji tuż przed głosowaniem w Senacie, szef komisji budżetu i finansów publicznych w Senacie Grzegorz Bierecki wskazywał, że budżet na 2017 r. zapowiada dobry rok dla Polski i Polaków. Jak mówił, "ustawa zawiera w ujęciu całorocznym najważniejsze elementy programu PiS".

- W pełni zostały w budżecie na 2017 rok przewidziane i zabezpieczone środki na realizację podstawowego programu przyjętego przez rząd w roku 2016, czyli programu 500 plus - mówił. Z kolei wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniła, że jeśli chodzi o tegoroczny budżet nie ma zagrożenia, że przekroczymy poziom 55 proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Przyznała, że zakładany deficyt budżetowy w wysokości 59,3 mld zł jest wysoki. Podkreśliła jednak, że jest to maksymalny możliwy deficyt.

Sytuacja bez precedensu

Opozycja kwestionuje przyjęcie przez Sejm budżetu, twierdząc, że gdy ustawa była głosowana w Sali Kolumnowej nie było kworum i że część ich posłów nie była dopuszczona do obrad. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

Senatorowie PO w debacie wskazywali, że Senat pracuje nad dokumentem, który nie jest ustawą budżetową. Wicemarszałek Sejmu Bogdan Borusewicz (PO) podkreślał, że jest to "sytuacja bez precedensu".

- Ten budżet nie istnieje, ponieważ został uchwalony w Sali Kolumnowej z pogwałceniem prawa - mówił. Także senator PO Bogdan Klich przekonywał, że budżet został uchwalony przez Sejm z naruszeniem konstytucji oraz regulaminu Sejmu: "To jest dokument, który nie powinien mieć nawet oznaczenia senackiego, bo został przyjęty nielegalnie".

Marszałek odpierał zarzuty

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odpierał zarzuty senatorów PO: "Macie pretensje, że macie wątpliwości, czy było kworum. To trzeba było być w Sali Kolumnowej, do której pan marszałek Kuchciński musiał przenieść posiedzenie, dlatego, że wy posunęliście się dalej niż Lepper i zablokowaliście również miejsce, na którym siedzi pan marszałek Kuchciński. To się nie wydarzyło w historii polskiego parlamentaryzmu i europejskiego parlamentaryzmu. To jest wstyd i wielka nieodpowiedzialność". "Niszczycie polski parlamentaryzm, demokrację" - kontynuował i zarzucił opozycji, że dążyła do tego, "żeby nie uchwalić tego budżetu". Karczewski podkreślił, że jego obowiązkiem, jako marszałka, jest uchwalenie tego budżetu i zrealizowanie tego do czwartku.

- To jest nasz obowiązek, nasz obowiązek konstytucyjny. A wy chcecie, abyśmy złamali konstytucję. Nie złamiemy konstytucji, nie złamiemy prawa. Państwo łamiecie prawo, łamiecie regulamin, ale dzięki Bogu, że nie w Senacie, bo tego nie robicie - to bardzo cieszy i dziękuję wam za to, i jestem wdzięczny senatorom PO, że nie zachowujecie się tak nieodpowiedzialnie - mówił marszałek Senatu. - Przegraliście wybory i ta świadomość nie dociera. To nie rządzicie wy, tylko rządzi większość. I nie pozwolimy na to, żeby mniejszość stosowała liberum veto. Nie ma liberum veto w Polsce. Nie będzie liberum veto w Polsce.

Borusewicz, odnosząc się do słów Karczewskiego, zwrócił uwagę, że było to jego pierwsze wystąpienie w Izbie, "szkoda, że demagogiczne".

* * *

Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł. Maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł. Rząd założył, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc.

(pap)

 

Na zdjęciu: Marszałek Stanisław Karczewski podczas posiedzenia Senatu

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

PO jest na pasku Berlina
Proszę spojrzeć jak te barany z PO stojące na mównicy robią z siebie pośmiewisko na cały kraj.
2017-01-11 19:49:59
w głowie się nie mieści
Nawet komuniści za czasów PRL nie posunęliby się do takiego łamania prawa jak robi to PIS. Jeżeli będą w to brnąć to ten rząd nie dotrwa do końca roku.
2017-01-11 19:44:22
PIS nie różni się NICZYM od PZPR
Śniegiem posypało to teraz czekamy aż Naczelnik Kaczyński ogłosi w telewizji stan wojenny.
2017-01-11 19:23:55
PIS - zdrajcy Polski
Koniec negocjacji z reżimowymi sługusami Putina. Polacy, wszyscy pod Sejm i pokazać co myślimy o tej pisowskiej hałastrze. Kaczyński i Pawłowicz znów bedą uciekać w popłochu.
2017-01-11 19:15:38
weger
Senat coś sobie przyjął, ale na pewno nie budżet, który jeszcze nie został przegłosowany przez Sejm
2017-01-11 19:06:53
Men
A podobno PiS chciał się porozumieć. Z szulerem nie siadaj do stołu.
2017-01-11 18:10:58
Brawo!
Bardzo dobra wiadomość. Nie zważać na warcholstwo z opozycji totalnej (czyli niemerytorycznej) i iść dalej do przodu w reformowaniu państwa. Jeszcze dużo zostało do posprzątania po 25 latach rządów POstKOMUCHÓW!
2017-01-11 18:10:22
hehehe
Brawo PIS - na pohybel zdrajcom, komuchom i złodziejom!!
2017-01-11 18:10:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy