Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Sejm przyjął uchwałę ws. Jana Pawła II. Orędzie marszałek Sejmu [FILM]

Data publikacji: 09 marca 2023 r. 22:37
Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2023 r. 14:37
Sejm przyjął uchwałę ws. Jana Pawła II. Orędzie marszałek Sejmu
Fot. PAP Film: Sejm RP  

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii - głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm. Wieczorem z orędziem wystąpiła również marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

W przemówieniu podkreśliła, że św. Jan Paweł II jest dla Polaków światłem wolności i tym, który jednoczy oraz spaja naród. 

- Niezależnie od tego w co wierzymy i jakie mamy poglądy są dla nas wspólne insygnia tożsamości: orzeł biały, biało-czerwona flaga, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz portret Jana Pawła II. W najsmutniejszych czasach to właśnie te symbole trzymały nas przy życiu, trzymały nas razem, dawały nadzieję na wolną, niepodległą Polskę. Dziś na podstawie spreparowanych komunistycznych donosów chce się jeden z tych symboli zabrać, wierząc, że nas to podzieli. Służba Bezpieczeństwa próbowała zniszczyć Karola Wojtyłę, KGB próbowała go zabić. Nie udało się wtedy i nie uda się dziś - mówiła E. Witek.

Marszałek Sejmu dodała, że jedna z zagranicznych stacji telewizyjnych działających w Polsce opublikowała materiał przypominający najgorsze lata komunistycznej propagandy wymierzonej w podstawy kulturalnego dziedzictwa Polski.

- Jan Paweł II to jest nasza tożsamość, fundament i spoiwo. Komuniści dosknale o tym wiedzieli i dlatego tak go niszczyli za życia. Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie - mówiła E. Witek.

Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało.

Uchwałę poparło 227 posłów klubu PiS, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu; jedna posłanka nie głosowała.

Za uchwałą była jedna posłanka klubu KO - Joanna Fabisiak; nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 125 posłów klubu KO nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wszyscy głosujący posłowie Lewicy - 39 - opowiedzieli się przeciwko uchwale.

Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Polskiej-PSL (23 posłów) oraz Konfederacji (7 posłów) byli za przyjęciem uchwały.

Jeden poseł koła Polski 2050 opowiedział się przeciwko uchwale; 5 nie głosowało.

Uchwałę poparło 4 posłów Porozumienia, trzech z koła Kukiz'15 oraz trzech posłów koła Polskie Sprawy.

Jedyny głosujący poseł koła Lewicy Demokratycznej był przeciwko uchwale, 2 nie głosowało.

Dwóch posłów koła Wolnościowcy było przeciw uchwale (Artur Dziambor, Jakub Kulesza), a jeden wstrzymał się od głosu. Z sześciu głosujących posłów niezrzeszonych trzech poparło uchwałę, a trzech wstrzymało się od głosu.

"Papież Jan Paweł II, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, wypowiedział w Warszawie historyczne słowa: +Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!+ Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości bytu państwowego" - czytamy w uchwale.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież - św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" - podkreślono.

Jak zaznaczono, jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

"Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski" - głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami" - wskazano.

"Myśli zawarte w Jego nauczaniu pozostają ważnymi wskazówkami w zakresie kształtowania życia społecznego. +Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm+ - te słowa Papieża Polaka, wypowiedziane w gmachu Sejmu w roku 1999, stają się współcześnie niestety coraz bardziej aktualne. Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, a także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce" - zaznaczono w uchwale.

Jan Paweł II - jak przypomniano - jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata. "Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną" - zaakcentowano.

"Jako posłanki i posłowie wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II. Zrobili to zarówno ludzie dalecy od Kościoła, jak i ci, którzy do niego należą i od lat walczą o naprawienie błędów popełnianych po ujawnieniu nadużyć. Niech nasza postawa będzie świadectwem dla wszystkich, którzy próbują odebrać nam godność i wymazać pamięć. Jan Paweł II był wzorem nie tylko dla społeczeństwa, ale i dla całej klasy politycznej, w czasach, gdy rodziła się nasza demokracja. Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą na to, by zniszczono pamięć o Nim za pomocą materiałów sfabrykowanych przez system komunistyczny, któremu się sprzeciwiał" - podkreślono.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - jak dodano w uchwale - „w uznaniu zasług Jana Pawła II dla obrony tożsamości, wolności i wspólnoty narodowej, składa wielkiemu rodakowi wyrazy uznania i wdzięczności".

Logo PAP Copyright

(rj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @do @ Daro 2023-
2023-03-11 21:15:00
Kto ma większość w sejmie partia rządząca czy opozycja ?? Nie błaźnij się chociaż :)))
@do @ Daro
2023-03-11 19:11:01
Za uchwałą w obronie autorytetu Jana Pawła II w Sejmie RP głosowali posłowie PiS, PSL, Konfederacji, Kukiz 15, Porozumienia, koła Sprawy Polskie, a więc o jakiej tylko partii rządzącej piszesz ? Porozmawiaj szczerze z lekarzem może ci coś poradzi albo czasami zmień przycisk w pilocie. POlecam dla komfortu.
@ Byle do wyborów
2023-03-11 18:58:42
A wtedy ty jaką flagę zatkniesz na maszcie ? Tęczową czy czerwoną ?
Byle do wyborów
2023-03-11 17:32:09
Kiedyś było burzenie pomników Stalina, potem wyprowadzenie sztandaru PZPR, następne będzie wyprowadzenie pomników JP2 na złom, a potem wyjazd trumny K z Wawelu. Wtedy wreszcie Polska będzie wolna!
1,2,3
2023-03-11 14:05:35
ruski agent Figo tępiący Donalda , funla Putina !Jeb...łeś jak łysy grzywką o parapet !
do @ Daro
2023-03-11 11:08:19
Ty tak samo jak partia rządząca oczadzony i odporny na prawdę błądzący za rozumem człecze , jak ruski agent dezinformacji niejaki FIGO. Otwórz umysł i włącz myślenie , to dobrze robi na komfort zdrowia psychicznego. Polecam.
@ Daro
2023-03-11 10:32:01
To ty się kompromitujesz swoją wypowiedzią o Janie Pawle II. Mieszasz fakty jak tzw. "wolne media". Za pedofilię rozliczaj wszystkie środowiska, opcje i przypadki, a nie tendencyjnie walisz w bęben dla szczucia i podziałów w narodzie oraz podważania autorytetu JPII.
FIGO
2023-03-10 18:27:21
Lemingi , to takie sedesy przyjmujące do siebie bezmyślnie ekstrakcje wyemitowane przez TVN-owską pupę !
Daro
2023-03-10 17:46:56
Wojtyła to postać skompromitowana. Pedofilia to wyjątkowo obrzydliwe przestępstwo.
FIGO
2023-03-10 17:26:33
Dla właścicieli komunistycznej Polski wyznacznikiem prawdy jest ubek , który dla kariery zawodowej tworzył i " naciągał " prawdę . No, mnie to nie dziwi , że ubecka TVN posila się wydzielinami zwykłego kapusia, donosiciela i często zwykłego kłamcy , aby za " sprzedanie bliźniego " zarobić judaszowe srebrniki . Kłamcą jest Szatan ! . Kłamcy często mieszają nicie prawdy z wyimaginowaną rzeczywistością !. Przypominacie najemników diabła , który Was omotał i ciągnie ku przepaści .Jesteście Legion !
brawo wy!
2023-03-10 16:41:48
Ten pajac z tvnowskiej szujni tym filmikiem dal zwyciestwo Pisowi w zblizajacych sie wyborach, Lewizna i pedofilia obywatelska swoja postawa strzelila sobie w kolano.
@ sąd historii
2023-03-10 13:03:10
Widzę że masz problemy w czytaniu tekstu ze zrozumieniem. Za uchwałą w obronie autorytetu Jana Pawła II w Sejmie RP głosowali posłowie PiS, PSL, Konfederacji, Kukiz 15, Porozumienia, koła Sprawy Polskie zatem o jakim zawłaszczeniu JPII przez PiS piszesz ? Postać Jana Pawła II i jego autorytet oraz zasługi dla wolnego świata są szanowane w całym świecie i to nie tylko wśród katolików ale i osób niewierzących, polityków, prezydentów i władców. Zatem nie sądź POchopnie bo zabrniesz w lewy zaułek.
do krótko
2023-03-10 11:32:56
krótko i na temat = STOP lewicyzacji Polski.
@ cóż
2023-03-10 11:28:18
No cóż, ale z ciebie tchórz, co ty znaczysz na tym świecie ? Twoja wypowiedź godna typowego lewaka.
@ Janek
2023-03-10 11:17:42
Gdyby nie Papież, św. Jan Paweł II to nie byłoby wolnej Polski i wolnego świata, a ty teraz siedziałbyś w okopie i czekałbyś na swoją kolej.
Myśl
2023-03-10 11:01:18
Niektórzy uważają, że prawda zaszkodzi świętości JPII i jeśli mają większość w sejmie, to uchwalają, co im pasuje i co jest im potrzebne. W całym Kościele wówczas panowały takie 'zwyczaje' (chronienie pedofilów), dopiero Ratzinger próbował to zmienić.
sąd historii
2023-03-10 10:06:02
PIS bierze wszystko co chce teraz zaanektowali sobie JP II a Kaczyński wywodzi sie z rodu Piastów, zabrali TV, Radio i gazety, opodatkowali, okradli, oszukali, zamordowali Gdzie koniec?- cóż taka rola dyktatorów i dyktatur prawda zawsze ginie w blasku fleszy i oklaskach. Ale wierze że tak jak z innymi dyktatorami z przeszłość np Ceaușescu z Rumuni ludzie się rozprawią po swojemu. Wojtyłę możecie nawet zapisać do partii dać mu paszport Polsatu a i tak historia sama go osądzi tak jak was dziady.
klemens
2023-03-10 09:29:43
dostrzegam tu pewną sprzeczność z zapisami w Konstytucji . Ale obowiązuje domniemanie , że sejm zawsze tworzy zgodnie z Konstytucją .Może uchwalić , że za Wojtyłę odnosiły ptaszki ?
cóż
2023-03-10 09:19:46
Karol Wojtyła - od bohatera do zwykłego zera.
do "Czekmana"
2023-03-10 09:14:31
- to co pro_PO_nujesz jest jedynie możliwe gdy w "mendiach" zaistnieje opcja tzw. "obcego agenta". Gdy jaki(a)ś "mendia" otrzymuje kasę z zewnątrz Polski musi być traktowana jako "obcy agent". Niech w D jakiś "Obajtek - Press" zapragnie kupić tygodnik lub gezetę to się przekona o "wpływie demokracji na wolne media".
Czekam na
2023-03-10 08:46:27
Czekam na uporządkowanie rynku medialnego wg kryterium własnościowego, media zagraniczne powinny cieszyć się takimi samymi prawami jakie mają polskie media za granicą. Nie widziałem żeby polskie media biegały po Kapitolu czy Bundestagu. Należy też jak najszybciej uporządkować rynek reklamowy, zakazać reklamowania leków i środków gdzie konieczne jest używanie formułki "konsultuj z lekarzem lub farmaceutą". TVP i PR powinno mieć zakaz wszystkich reklam poza tzw społecznymi.
Maciel Degollado
2023-03-10 08:21:03
Legion Chrystusa, zakon, którego założyciel Marcial Maciel Degollado był pedofilem i bigamistą, opublikował raport, według którego jego 33 księży w latach 1941-2019 wykorzystało seksualnie 175 ofiar. 60 z nich sam Maciel. Swoją bezkarność zawdzięczał wsparciu najwyższych władz kościelnych, w tym m.in. Jana Pawła II.
taka prawda
2023-03-10 08:16:20
Odpowiedzialny za seksualny skandal w Bostonie kard. Bernard Law uniknął sprawiedliwości w USA, uciekł do Watykanu, gdzie Jan Paweł II obdarzył go zaszczytem zarządcy papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Papież widział w nim wiernego człowieka Kościoła, który w przeciwieństwie Dole’a nie zdradził swojej instytucji, tylko zadziałał zgodnie z papieską wolą i „Crimen sollicitationis”, zamiatając pod dywan pedofilię. Bo Jan Paweł II funkcjonował jako człowiek Kościoła.
cdn
2023-03-10 08:13:08
Dla mnie to jest koniec PiSu. Sami strzelili sobie w łeb tą uchwałą.
krótko
2023-03-10 08:00:35
STOP katolicyzacji Polski.
Jakoś nie widzę
2023-03-10 07:40:10
, aby ktokolwiek napisał, że TVN "wyssała z palca", skłamała w swoich materiałach. PiS swoimi uchwałami tylko się ośmiesza. A KK w Polandi płaci za swoje wieloletnie zaniechania w kwestii przestępstw seksualnych, o wpie....niu się w przepisy prawa teoretycznie świeckiego państwa nie wspominając. Ciemnym, nie myślącym narodem lepiej się rządzi i wciąż KK (z PiS-em włącznie) z takiego założenia wychodzi. Życie to nie tylko wiara w tego, czy innego boga.
Wódz OTUA
2023-03-10 07:07:03
To jest haniebne,że w Polsce,o którą walczyły pokolenia i miliony oddawały życie musimy wysłuchiwać plugawych ataków na naszego Wielkiego Polaka Jana Pawła II.Brak słów na komentowanie łajdactw czerwonej zarazy.Miałem zaszczyt uczestniczyć w kilku spotkaniach z Ojcem Świętym i po wielu latach jestem ciągle pod wrażeniem słów człowieka,który pomógł nam obalić nieludzki,komunistyczny system.kocham Ojca Świętego Jana Pawła II.NIECH ŻYJE SILNA POLSKA!!!
hahahah
2023-03-10 07:05:10
Ochroniarz pedofilów w kościele wreszcie uhonorowany. Jeszcze Trynkiewicza zróbcie świętym. Jaki sejm takie uchwały.
Janek
2023-03-10 06:05:01
Chore, ustawą nie pozwolić dochodzić do prawdy. JP 2 kiedy początek demontażu pomników. Byłeś złym człowiekiem.
Zgred
2023-03-10 00:55:40
Gdyby nie zależność Polski od USA w zakresie obronności i dostaw uzbrojenia to już dawno TVN przeszedłby do historii. Co byłoby z pozytywnym skutkiem dla Polski. Niestety polityka to szambo w którym trzeba wybierać mniejsze zło.W tym przypadku zagrożenie ze strony kacapów było większe niż ze strony szczujni.
ryba
2023-03-09 23:53:59
teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąc również jakąś uchwałe dotyczącą tego "bohatera" z radia szczecin- w końcu order dostał od dudy więc jest pisim herodem ps hieną
HM
2023-03-09 23:39:57
Z głupim się nie dyskutuje bo to tylko nobilituje głupka.
itd
2023-03-09 23:39:50
To ostatni pobyt w sejmie czerwono zarazo,Tym glosowaniem sami sie pogrzebaliscie.Pedofilia obywatelska tez straci duzo glosow polactwa.
Uzasadnione by było
2023-03-09 22:58:10
uchwalenie ustawy likwidującej TVN, ale tego nie zrobiono, więc nic się nie zmieni. Antypolskie media będą nadal nacierać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA