środa, 30 września 2020.
Strona główna > Kraj > Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne

Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne

Sąd Najwyższy uznał wybory prezydenckie za ważne
Data publikacji: 2020-08-03 17:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-05 13:12
Wywietleń: 605 467972

W poniedziałek (3 sierpnia) Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, przy udziale przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratora generalnego, podjął uchwałę, w której stwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

- Sąd Najwyższy, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów, rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowano.

Naruszenia bez wpływu na wynik głosowania

Sprawozdanie PKW objęło informację dotyczącą wyborów zarządzonych na 10 maja 2020 roku, jak również tych, które odbyły się 28 czerwca i 12 lipca. Nie stwierdzono naruszeń prawa wyborczego, które mogły wywrzeć wpływ na wyniki głosowania.

W SN zarejestrowano 5 847 protestów wyborczych. Bez dalszego biegu pozostawiono około 88% z nich, przede wszystkim z uwagi na: niedotrzymanie terminu, złożenie protestu przez osobę do tego nieuprawnioną, nieprzedstawienie dowodów, na których oparte zostały zarzuty oraz sformułowanie zarzutów niemieszczących się w zakresie podstaw wniesienia protestu, w tym w szczególności odnoszących się do kwestii finansowania kampanii wyborczej i sposobu prezentacji kandydatów w mediach publicznych.

Fot. Dariusz Gorajski

Zasadne zarzuty

W 93 przypadkach SN wyraził opinię, że zarzuty protestu są zasadne – w całości lub w części – lecz stwierdzone naruszenia nie miały wpływu na wynik wyborów.

Za zasadne uznane zostały m.in. zarzuty dotyczące:

 • braku wysyłki pakietu wyborczego, wysyłki pakietu wyborczego na błędny adres czy doręczenia wyborcy niekompletnego pakietu wyborczego
 • nieodebrania przez konsula przesyłki zawierającej kopertę zwrotną, mimo wysłania jej w terminie przez wyborcę
 • niezapewnienia tajności głosowania poprzez zastosowanie przy głosowaniu korespondencyjnym kopert na tyle przezroczystych, że możliwym było stwierdzenie, na kogo wyborca oddał swój głos
 • wydania karty do głosowania nieopatrzonej pieczęcią obwodowej komisji wyborczej
 • prowadzenia agitacji w lokalu wyborczym 
 • niedostosowania lokalu wyborczego do potrzeb osób niepełnosprawnych
 • istnienia rozbieżności pomiędzy stwierdzoną liczbą kart do głosowania otrzymanych przez obwodową komisję wyborczą, a sumą niewykorzystanych kart do głosowania i liczbą wyborców, którym wydano karty do głosowania
 • nieuprawnionego stwierdzenia przez członków obwodowej komisji wyborczej, że zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, wydane przez podinspektora ds. dowodów osobistych, jest dokumentem stwierdzającym tożsamość wyborcy 
 • braku weryfikacji tożsamości wyborcy przed wydaniem mu karty do głosowania
 • odmowy wydania wyborcy karty do głosowania z uwagi na fakt, że w rubryce przeznaczonej na jego podpis, widniał już podpis innej osoby
 • nieprawidłowego uznania za ważny głosu, oddanego na karcie do głosowania, w której wyborca nie umieścił znaku „x”, a jedynie pojedynczą kreskę przy nazwisku jednego z kandydatów
 • pracy członków obwodowej komisji wyborczej w tzw. podgrupach
 • braku podania do publicznej wiadomości wyników głosowania przez wywieszenie w lokalu wyborczym kopii protokołu głosowania w obwodzie
 • nieumieszczenia wyborcy w spisie wyborców, mimo uprzedniego pozytywnego rozpatrzenia jego wniosku czy bezzasadnego wykreślenia wyborcy ze spisu wyborców, do którego wcześniej został on dopisany na swój wiosek
 • umieszczenia wyborcy w dwóch spisach wyborców, co hipotetycznie umożliwiało mu oddanie dwóch ważnych głosów
 • wadliwego wystawienia zaświadczenia o prawie do głosowania, co skutkowało niedopuszczeniem wyborcy do głosowania.

Zarzuty pozostałych protestów zostały uznane za bezzasadne – przede wszystkim z uwagi na ich nieudowodnienie czy błędną interpretację przepisów Kodeksu wyborczego.

Fot. Dariusz Gorajski

Wybory ważne

- Zarówno przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej jak i prokurator generalny wniósł o podjęcie uchwały stwierdzającej ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonanego 12 lipca 2020 roku. Po analizie sprawozdania i wydanych opinii, w szczególności zaś stwierdzonych w nich uchybień, Sąd Najwyższy uznał, że żadne z tych uchybień, jak również wszystkie one łącznie, nie dają podstaw do kwestionowania ważności wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonanego 12 lipca 2020 roku. Mając na uwadze powyższe, Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - podano. 

(p)

Fot. Paulina Sikora, Dariusz Gorajski

Komentarze

banda oszustów
wybory zostały sfałszowane
2020-08-05 12:35:03
Elektorat
W końcu skończyły się te igrzyska obietnic teraz do roboty.Wszyscy którzy żyją z naszych podatków czyli zarówno rząd jak i opozycja.Jedni wypełniać obietnice drudzy kontrolować władzę ale nie przeszkadzać i szykować program.Oferta dla wyborców za 3 lata ma być atrakcyjna bo pójdziecie na zieloną trawkę.
2020-08-04 10:22:15
Św. Antoni, naucz się pisać po polsku, bo wstyd krajowi przynosisz.
Choć swoim nieuctwem nie odbiegasz od pisowskiej średniej.
2020-08-04 02:58:44
Klara
Prezydent Elekt z pewnością będzie dbał o to żeby nie dopuścić do drenażu budżetu corocznie o 50 mld jak było za czasów Komorowskiego i ekipy PO.Luka VAT była wtedy największa.Cieszę się że SN uznał wybory za ważne.Zastanawia mnie kto dał wzorce PO do składania zażaleń do SN.Zostały za błędne a przecież w PO i przy PO jest pełno luminarzy prawniczych nawet Mecenasów z dużej litery bo są wysocy na Krakowskim Przedmieściu.Przecież to jest kompromitacja dla wiedzy prawniczej.I nie wysyłajcie Arka Marchewki do telewizji.To miły człowiek ale niestety nie potrafił przekazać w sumie o co chodzi PO z tym że nie uznają orzeczenia SN.Taka niekompetencja lokalnego środowiska PO na tle Wałów Chrobrego wystawia złe świadectwo Szczecinowi.
2020-08-03 21:13:24
abc
Platfusy znowu będą donosić,ze wybory niedemokratyczne.Majac budki,szczerby,nitrasy iwrzeszczace baby oraz ryzego na zapleczu już nigdy nie wygrają zadnych wyborow.
2020-08-03 20:46:57
św. Antoni
Opozycja szukając na siłę aferek sprofanowała Nam niemalże bohatera narodowego , pana Szumowskiego.Jakim debilem trzeba być, aby myśleć o tym ,że w trudnym dla kraju momencie ten prawy człowiek " kręcił lody ". Rynek jest rynek, a możliwości skutecznego załatwienia tematu , też droga nie chodzi.Zemsta losu nadchodzi.Te Szczerby, Jońskie , Nitrasy już niedługo będą potrzebowali respiratora.Takie jest prawo Karmy.Posiałeś zło, zbierzesz nagrodę grzeszniku.Wspomnicie moje słowa już jesienią .Zrzućcie łuski z oczu i przejrzyjcie wreszcie ! Wasza ignorancja Historii, poszanowania Ojczyzny.Za świecidełka sprzedacie własną matkę.Wy Judasze!
2020-08-03 20:28:54
Figo
Ludzie bez honoru.Koń im powiedział, że jak wygra Trzaskowski to uznać Wybory.Weźcie gumniany młotek i zap...cie się w pusty łeb.Najlepiej w koński łeb.Dwa razy. Powtarzam , dwa razy.
2020-08-03 20:18:59
Zak
Marchewka bredzi w TV. Co to za oszołom?
2020-08-03 20:07:40
o rany
PO uwielbia bęcki i za każdym razem je otrzymuje
2020-08-03 19:56:45
Demokracja
To dwmokracja i wybory! SN dobra robota
2020-08-03 18:00:25
***** ***
To nie SN, tylko izba która sądem nie jest. Pisobolszewicki twór neo KRS...
2020-08-03 17:38:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie