poniedziałek, 18 lutego 2019.
Strona główna > Kraj > Sąd Najwyższy: Prezydent nie miał prawa ułaskawić

Sąd Najwyższy: Prezydent nie miał prawa ułaskawić

Sąd Najwyższy: Prezydent nie miał prawa ułaskawić
Data publikacji: 2017-05-31 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-05 09:23
Wywietleń: 1037 264691

Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych - uznał w środę (31 maja) Sąd Najwyższy odpowiadając na pytanie prawne, związane z ułaskawieniem w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA.

Prawo łaski, jako uprawnienie prezydenta RP określone w konstytucji, może być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu (osób skazanych) - głosi uchwała SN.

"Zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych" - wskazał ponadto SN w tej uchwale.

Istotą problemu była kwestia, czy na mocy art. 139 konstytucji o prawie łaski prezydent RP może ułaskawiać także osoby skazane nieprawomocnym jeszcze wyrokiem sądu, a jeżeli nie - czy SN może badać kasacje na niekorzyść takich osób. Pytanie prawne związane było z ułaskawieniem w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r. Nigdy wcześniej prezydent nie ułaskawił nikogo przed prawomocnym wyrokiem sądu.

Zagadnienie rozpatrywało siedmioro sędziów Izby Karnej SN. Pytanie - zadane w lutym przez trzech sędziów SN, badających kasacje złożone przez pełnomocników oskarżycieli posiłkowych - brzmiało: czy art. 139 konstytucji obejmuje też normę kompetencyjną do "abolicji indywidualnej" (odstąpienia od ścigania danej osoby - PAP). "W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze: jakie skutki wywołuje przekroczenie powyższego zakresu normowania dla dalszego toku postępowania karnego?" - głosiło pytanie.

Prokurator wniósł w środę, by SN uznał, że prezydent RP może ułaskawiać osoby nieprawomocnie skazane. Przeciwni temu byli adwokaci pełnomocników oskarżycieli posiłkowych z procesu Mariusza Kamińskiego. Jego obrońcy wnosili generalnie o odmowę odpowiedzi na pytanie prawne.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

bywalec sądów
Niech z taką odwaga prawnicy zajmą się seryjnym samobójcą - albo dlaczego w Polsce nie oplaca bronic się swoich praw bo trwa to 8 lat; za to prawnciy biora kase - Duda moze nie jest bez omylek, lecz stara sie byc dobrym prezydentem a kasta prawnicza szerzy anarchie i bezprawie pod pretekstem przestrzegania prawa i miesza sie do polityki dla wlasnych korzysci
2017-06-05 08:28:35
Prezydent nie może stać ponad polskim prawem
Po skończonej kadencji Trybunał Stanu wsadzi Dude za kratki, tam gdzie jego miejsce
2017-06-02 19:47:10
mm
Pisiory łgają i idom na wydre
2017-06-02 09:08:34
zak
Kasta myśli ,że może kreować prawo. Mam nadzieję ,że już nie długo.
2017-06-01 19:07:32
@WSTYD
Wstydem, to jest to, że w sądownictwie włącznie z Sadem Najwyższym zasiadają komunistyczni oprawcy narodu i nadają ton temu "wymiarowi sprawiedliwości". Wstydem jest to, że ci oprawcy sami zwolnili się z odpowiedzialności za swoje postępki w budowaniu komuny uchwałą Sądu Najwyższego. Wstydem jest to, że do sędziego Sądu Najwyższego można zadzwonić, żeby się dowiedzieć jak napisać kasację, żeby "przeszła". Wstydem jest to, że do prezesa Sądu Okręgowego można zadzwonić i ustawiać rozprawę. Wstydem jest sędzina z wyrokiem karnym. Wstydem są sędziowie złodzieje, przestępcy drogowi, którym nadal wypłacamy bardzo wysokie apanaże. Wstydem jest to, że oni w większości nadal orzekają. To trzeba wreszcie zmienić i chwała PiS-owi, że ma dość determinacji, żeby tego dokonać. A sytuacja jest taka, że można to zrobić teraz albo nigdy, stąd taki skowyt, bo wiedzą ile mają do stracenia. Za to naród do zyskania!
2017-06-01 14:49:24
WSTYD
Są demokracje w których za krytykę orzeczeń Sądu Najwyższego się "wylatuje" ... U nas za wczorajsze wypowiedzi (w tym Posłów RP) należałoby wyrzucić sporo osób .... Gdzie my jesteśmy , co się z nami dzieje , brak słów ... Zmieńmy podręczniki prawa polskiego .... bo uczą nas niewłaściwego podejścia do prawa , konstytucji i podziału władzy , ... bo Sędzia Sadu Najwyższego , Przewodniczący KRS , ..... to wrogowie i dlatego Posłowie (jako suweren narodu) mogą sobie dowolnie traktować prawo , odwoływać / powoływać / unieważniać / interpretować/ działać wbrew konstytucji / wprowadzać nowe interpretacje "Aktu Łaski Prezydenta RP" ... WSTYD dla Posłów / PIS-u / Ministra Sprawiedliwości / dla Kancelarii Prezydenta .... wczorajsze wypowiedzi były niegodziwe. Smutny wczorajszy dzień
2017-06-01 11:32:29
Vera
Duda, jedź na narty i przestań się kompromitować
2017-06-01 09:37:55
MIETEK SOCHA
powiem tak , logicznie tak natomiast KONSTYTUCJA pozwala PREZYDENTOWI na takie działanie.SĄD MIAŁ PRAWO KONKRETNIE POKAZAĆ JAKI PRZEPIS ZOSTAŁ NIE ZACHOWANY ,CO TO ZNACZY ZAJĄĆ STOŁKI TO WYBORY PRZEZ LUDZI UMOCOWAŁY UGRUPOWANIE PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚĆ DO DZIAŁANIA,NASTĘPNE WYBORY STWORZĄ MOŻLIWOŚCI NP DLA SOJUSZU LEWICY DEMOKRATYCZNEJ I DZIAŁAĆ TAKA KOLEJ W NASZYM PIĘKNYM KRAJU, POZDRAWIAM.
2017-06-01 09:15:45
Jaru
Ułaskawić można tylko skazanego a nie na "zapas"
2017-05-31 23:05:01
do sędziów SN
SN nie ma żadnych umocowań prawnych żeby wchodzić w prerogatywy prezydenta który może zastosować prawo łaski nawet wtedy gdy wyrok się jeszcze nie uprawomocnił! Konstytucja mówi jasno że: "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu". Nic tu nie ma czy wyrok się uprawomocnił czy nie - więc sędziowie SN niech nie wymyślają głupot bo tylko dają dodatkowe argumenty ministrowi Ziobrze do reformy sądownictwa! Panowie sędziowie myślcie trochę - myślenie nie boli!!
2017-05-31 21:44:08
Maliniak znów się ośmieszył
Jak się nie zna prawa to się nie uniewinnia
2017-05-31 21:19:33
do Art. 139
Sąd Najwyższy zdecydowanie bardziej wiarygodny niż marionetkowy prezydent pisu
2017-05-31 21:01:26
Mariusz Kamiński za kartki
Tam jego miejsce
2017-05-31 16:43:05
Art.139
"Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu". Koniec kropka. Komu wierzycie? Sędziom umoczonym w komunie i skazujących opozycjonistów. Sędziom do dziś nie rozliczonym i budującym swoje kariery w ramach kasty niepodlegającej społecznemu nadzorowi? Czy Prezydentowi wybranemu w powszechnych wyborach przez Polaków?
2017-05-31 15:46:16
Jaru
Typowe.PiS doszedł do władzy aby zająć stołki i przy okazji gnębić PO. W swojej TV robią dużo krzyku na pokaz
2017-05-31 15:42:49
rob
No to budyn sie bedzzie mial z pyszna a Pani sedzia Gersdorf moze pakowac manatki.Szacun dla SN i dla sedziow
2017-05-31 14:52:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Jerzy Ciuński

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy