Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok. Wałęsa ma przeprosić Kaczyńskiego

Data publikacji: 2019-07-22 10:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 13:07
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok. Wałęsa ma przeprosić Kaczyńskiego
 

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie. B. prezydent ma przeprosić prezesa PiS za twierdzenie, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

Pierwotny wyrok w tej sprawie wydał 6 grudnia ub.r. Sąd Okręgowy w Gdańsku. Nakazał on wówczas Wałęsie przeproszenie Kaczyńskiego za wypowiedzi, w których były prezydent od kwietnia 2015 do maja 2017 r. sugerował, iż prezes PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską.

Sąd okręgowy oddalił jednocześnie część żądań Kaczyńskiego, który domagał się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że prezes PiS "nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie". Kaczyński zarzucił też Wałęsie, że ten – nie mając podstaw, posądza go o to, że wydał polecenie "wrobienia" b. prezydenta i przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Lider PiS żądał przeprosin za takie bezpodstawne posądzenie. Pozew lidera PiS obejmował też żądanie wpłaty przez Wałęsę w formie zadośćuczynienia 30 tys. zł na cele społeczne.

Od wyroku sądu okręgowego do sądu wyższej instancji odwołał się zarówno Wałęsa, jak i Kaczyński.

Rozprawa apelacyjna miała miejsce 10 lipca 2019. W jej trakcie pełnomocnik prezesa PiS wniósł o uwzględnienie w całości (także w odrzuconej przez sąd okręgowy części) pozwu. Z kolei pełnomocnik Wałęsy wnioskował o oddalenie pozwu w całości (także w części, w której sąd okręgowy uznał b. prezydenta winnym).W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok w tej sprawie odrzucając apelacje obu stron, a tym samym podtrzymując decyzję sądu niższej instancji.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Gadomski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... "marzen tescia"
2019-07-23 00:13:16
Taaa - jescze tylko tego w Polsce "brakuje" ?
teść pasierba
2019-07-22 13:04:43
- jesienią gdy Schetyna zostanie premierem to nowy SN zrewiduje i Lech W. dostanie odszkodowanie za "walkę z kaczyzmem", medal także.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA