piątek, 24 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Są areszty dla biznesmenów podejrzanych o udzielenie korzyści osobistej posłowi Niesiołowskiemu

Są areszty dla biznesmenów podejrzanych o udzielenie korzyści osobistej posłowi Niesiołowskiemu

Są areszty dla biznesmenów podejrzanych o udzielenie korzyści osobistej posłowi Niesiołowskiemu
Data publikacji: 2019-02-02 17:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-04 10:45
Wywietleń: 767 374107

Dwaj biznesmeni, Bogdan W. i Wojciech K., podejrzani o udzielanie korzyści osobistej posłowi Stefanowi Niesiołowskiemu w postaci organizowania i opłacania usług seksualnych, zostali aresztowani na trzy miesiące - łódzki sąd przychylił się w sobotę do wniosku prokuratury.

- Po rozpoznaniu wniosków prokuratury, które zostały złożone w piątek, o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, w sobotę sąd podzielił argumentację prokuratury zawartą w tych wnioskach i zastosował wobec Bogdana W. i Wojciecha K. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik.

O decyzji sądu poinformowali też obrońcy biznesmenów, po wyjściu z budynku sądu. Zapowiedzieli, że złożą zażalenie na sobotnią decyzję sądu. Ich zdaniem można było zastosować inne środki zapobiegawcze wobec podejrzanych. Adwokaci dodali, że ich klienci nie przyznali się do winy.

- Przykro nam jest, że my zapoznajemy się z materiałem dowodowym przez cały dzień, dzielimy się aktami, nie dostrzegamy przyczyn, dla których należy stosować najsurowszy środek zapobiegawczy, a sąd, który ma bardzo niewiele czasu na zapoznanie się z materiałem dowodowym, a priori w zasadzie tak orzeka – powiedziała adwokat jednego z biznesmenów.

- Siłą bezsilnych, a tak należy określić obywatela, który zostanie zetknięty z działaniami służb specjalnych, polityki i prokuratury, jest niezawisły i niezależny sąd. Jeżeli nie ma mocy ta ostatnia instancja, to trudno mówić o tym, że mamy do czynienia z pełnymi wartościami, którym hołduje polska konstytucja – dodał drugi z obrońców.

Z wnioskiem o aresztowanie podejrzanych zwrócili się prokuratorzy Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, który prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W czwartek rano CBA poinformowało o zatrzymaniu w Łódzkiem trzech biznesmenów - Bogdana W., Wojciecha K. i Krzysztofa K. - uwikłanych w korupcyjny proceder, a śledztwo wykazało, że wręczali oni korzyści osobiste posłowi Stefanowi Niesiołowskiemu (klub PSL-UED). Według prokuratury, chodzi okres od stycznia 2013 roku do końca 2015 roku, w którym Niesiołowski miał wielokrotnie przyjąć korzyści osobiste w postaci usług seksualnych w zamian za działania na rzecz spółek należących do zaprzyjaźnionych z nim biznesmenów.

W związku ze sprawą Bogdanowi W. i Wojciechowi K. prokurator przedstawił "zarzut dotyczący udzielenia posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Stefanowi Niesiołowskiemu, co najmniej trzydziestokrotnie korzyści osobistej". Podejrzani - mieli organizować i opłacać usługi seksualne "świadczone przez kobiety trudniące się zawodowo lub okazjonalnie prostytucją".

Wobec trzeciego z mężczyzn - Krzysztofa K., któremu prokuratura zarzuciła, że w 2015 r. wielokrotnie ułatwił uprawianie prostytucji poprzez ustalanie terminów i miejsc spotkań z klientami, a także organizowanie środka transportu do miejsca świadczenia usług - prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Zdaniem śledczych celem działania biznesmenów było pozyskanie przychylności posła w odniesieniu do podejmowanych przez nich przedsięwzięć, w tym o charakterze gospodarczym i doprowadzenia do podjęcia przez posła osobistych działań polegających m.in. na wywarciu wpływu na ustaloną osobę, w celu zawarcia umów z podmiotami wskazanymi przez Bogdana W.

Według prokuratury należące do nich spółki, działające wcześniej w branży restauracyjno-hotelarskiej, "uzyskały intratne kontrakty na dostawy miału węglowego i fosforytów dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA".

Bogdanowi W. i Wojciechowi K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, natomiast Krzysztofowi K. do lat 5.

Prokuratura wystąpiła o uchylenie Niesiołowskiemu immunitetu, a w piątek poinformowano, że wniosek wpłynął już do Sejmu. Prokuratura zamierza postawić posłowi zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym.

Jak zapewniła w czwartek przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów - do której należy Niesiołowski - Elżbieta Bińczycka poseł jest gotów zrzec się immunitetu.

- Chcielibyśmy wierzyć, że sprawa nie będzie miała charakteru politycznego. Jesteśmy za jej pełnym wyjaśnieniem – zapewniła.

Sam Niesiołowski zapewniał, że żadnych łapówek nie brał, oświadczył, że nie zna zatrzymanych przez CBA biznesmenów. Zdaniem posła "chodzi chyba o przykrywkę Kaczyńskiego". (PAP)

PAP/Piotr Nowak

Komentarze

trohan
O czym przygłupki tak zawzięcie dyskutujecie ?
2019-02-04 10:37:11
Quistorp
do ...[do Quistorp]... Proszę o jasność wypowiedzi. Kilka rubryk tego portalu dalej wspomina coś o ...[Następna komisja musi sprawdzić czy "mędrzec Europy" siedział na korytarzu w szkole podstawowej nr 21 czy w ECS przed własnym biurem. Według mnie ten "mądrzec" łże lub ma już demencję.]...Dalej używasz określenia ..[ile kosztował "śledź Pitery"?]... Pitera jest małżonek. Pitera jest małżonka. Cały artykuł dotyczy "afery posła Niesiołowskiego". Z szacunkiem.
2019-02-03 21:13:08
do Quistorp
- za_PO_mniałeś łachu ile kosztował "śledź Pitery"? Komisja musi wszystko sprawdzić taka jest wola "demokracji liberalnej" i zaleceń EU. Następna komisja musi sprawdzić czy "mędrzec Europy" siedział na korytarzu w szkole podstawowej nr 21 czy w ECS przed własnym biurem. Według mnie ten "mądrzec" łże lub ma już demencję.
2019-02-03 18:57:00
Quistorp
Ha! Ha! Ha!...do...[udzielenia posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Stefanowi Niesiołowskiemu, co najmniej trzydziestokrotnie korzyści osobistej". Podejrzani - mieli organizować i opłacać usługi seksualne "świadczone przez kobiety trudniące się zawodowo lub okazjonalnie prostytucją".]..... Teraz komisja sejmowa będzie musiała zapraszać panie najstarszego zawodu świata i posłuchać ile jest warta taka usługa. 100 zł za numerek....? X 30 dni = 3000 zł. , A jeżeli panie powiedzą , ze dla emerytów [70 +] maja zniżki np 10 zł/numerek? 10 X 30 = 300 zł. No to łobuz W. Sz. Pan Poseł się nachapał!!! A ile pikanterii będzie odnośnie prezentowania szczegółów techniki w tej materii? Oj ! Będzie się działo!
2019-02-03 14:11:09
Zed
Aresztowania czysto polityczne są dziś na porządku dziennym. Polska nie jest już państwem prawa, tylko prywatnym folwarkiem PiS
2019-02-03 00:10:14
cdn
stefan niemartw sie .bronic bedzie ciebie komunista kalisz albo konski leb-giertych.oni maja wszedzie wejscia a w ostatecznosci pewna kasacja w sn.
2019-02-02 19:40:55
Sławomir Wieczorek
Wcześniejsze zatrzymanie posła PO Stanisława Gawłowskiego, w którego szczecińskim apartamencie zainstalowała się agencja towarzyska, nastąpiło 13 maja w... rocznicę objawień fatimskich i... zamachu na świętego Jana Pawła II. To nieuchronny dowód, że III RP to jeden wielki burdel!
2019-02-02 18:19:14
kangur
Stefan N.stwierdził,że nie zna Stefana Niesiołowskiego.Cała ta sprawa jest polityczna...to nie On bzykał,to jak zwykle Jarosław jest wszystkiemu winien.Nie pękaj Stefan,zrobimy zbiórkę i będziesz dostawał szczaw i mirabelki do celi...a jak wszystko pójdzie dobrze to w celi spotkasz Stacha G.
2019-02-02 18:04:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie