Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Rzecznik MSZ: żaden z naszych rodaków nie ucierpiał w ataku Iranu na Izrael

Data publikacji: 14 kwietnia 2024 r. 12:22
Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2024 r. 16:41
Rzecznik MSZ: żaden z naszych rodaków nie ucierpiał w ataku Iranu na Izrael
Rzecznik MSZ Paweł Wroński. Fot. PAP/Radek Pietruszka  

Nie ma tam większych grup turystycznych, nie ma również większych grup pielgrzymkowych, więc żaden z naszych rodaków w tym ataku nie ucierpiał – powiedział w niedzielę w Polsat News rzecznik MSZ Paweł Wroński pytany o irański atak na Izrael.

Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to jesteśmy w każdej chwili gotowi do ewakuacji polskich obywateli – zapewnił w niedzielę w TVP Info wiceminister MSZ Andrzej Szejna.

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Według sił zbrojnych Izraela 99 proc. dronów i pocisków zostało przechwyconych.

Rzecznik MSZ Paweł Wroński w rozmowie z Polsat News przekazał, że placówki polskiego MSZ-etu w tamtym rejonie pracują w stanie alarmowym.

"Z informacji wynika, że atak Iranu to było około 300 pocisków – dronów, pocisków manewrujących i rakiet balistycznych. Większość dronów została zestrzelona jeszcze przed granicami Izraela, pociski manewrujące również. Część rakiet balistycznych przedarła się przez obronę, uderzyła w rejonie jednej z baz izraelskiej armii" – poinformował.

Dodał, że zostały tam "poczynione szkody", ale niewielkie. "Co ważne, atakowane były przede wszystkim cele militarne, nie został zaatakowany Tel Awiw" – dodał.

"Nasza placówka otrzymała kilkanaście telefonów od Polaków z Izraela. Żaden z nich nie jest zagrożony" – zaznaczył. Jednocześnie podziękował w imieniu resortu, za zastosowanie się do apelów, by wstrzymywać się z podróżą do Izraela.

"Nie ma tam większych grup turystycznych, nie ma również większych grup pielgrzymkowych. Więc żaden z naszych rodaków w tym ataku nie ucierpiał" – podkreślił.

Zapytany o rodaków w Izraelu, odpowiedział, że "widzą, co się dzieje, są zaniepokojeni", ale, jak tłumaczył, nie ma żadnych objawów jakiegoś głębszego zaniepokojenia czy paniki. "Widać, że na razie nie ma tam ofiar cywilnych, więc i nasi rodacy zachowują się w sposób spokojny i stonowany" – dodał.

Wroński podkreślił, że komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który został wystosowany w nocy w momencie rozpoczęcia ataku, nadal jest obowiązujący.

"Wzywa on do deeskalacji, wzywa on do powstrzymywania się od różnorodnych gwałtownych ruchów. Liczymy, że ten atak nie będzie powtórzony" – zaznaczył.

Irańskie siły zbrojne określiły nocny atak na Izrael jako odwet za bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, gdzie zginęło kilku irańskich oficerów.

Według sił zbrojnych Izraela zestrzelonych zostało 99 proc. z ponad 300 dronów i pocisków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiadał wcześniej, że na bezpośredni atak z Iranu jego kraj odpowie tym samym.

UE i kraje zachodnie, w tym Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także sekretarz generalny ONZ António Guterres, potępili bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. W komunikatach zwracano uwagę, że może on zdestabilizować cały region.

Polskie MSZ oświadczyło w nocy z sobotę na niedzielę, że Polska z całą mocą potępia irańskie ataki na Izrael.

"Wzywamy Iran i jego sojuszników do zachowania powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" – oznajmiło. Podkreśliło, że "priorytetem jest zapewnienie stabilności i pokoju w regionie".

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2024-04-17 09:20:41
to bardzo ważne , żeby obywatele narodu wybranego nie ginęli . Jednak w tym samym czasie na polskich drogach paru Polaków oddało życie . Minister o tym milczy .
żaden z waszych
2024-04-16 16:12:21
żaden z waszych rodaków nie ucierpiał - za to w izraelskim ataku zamordowano naszego rodaka Damiana Sobóla.
@itd
2024-04-14 21:23:44
Do MSZ nikt bez właściwej rekomendacji się nie dostaje.
itd
2024-04-14 18:36:13
Ten rzecznik to byly podwladny Michnika-szechtera z Gazety Wymiotnej,Taki wiarygodny jak ten szmatlawiec,
do Wyraźnie jest
2024-04-14 16:31:01
- "żymianom" jest wszystko wolno. Jeśli któryś "demokratyczny demokrata" otworzy gębę przeciw "obrzezanym" to ci gnoją go "holokaustem" i jest cicho, Zauważ jak "wyważone" (włażone w du.e) są komunikaty w sprawie Gazy - nie trzeba wazeliny,
Wyraźnie jest
2024-04-14 14:52:36
napisane, że agresor zbombardował wcześniej irańską ambasadę czyli obiekt cywilny i dyplomatyczny na dodatek w innym kraju, a ci potępiają Iran, a nie agresora. Żenujące!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA