Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rozmowy z premier Szydło o służbie zdrowia

Data publikacji: 20 września 2016 r. 20:08
Ostatnia aktualizacja: 21 września 2016 r. 16:01
Rozmowy z premier Szydło o służbie zdrowia
 

Ustaliliśmy harmonogram spotkań i konsultacji z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność” - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło po spotkaniu ze związkowcami.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się we wtorek po południu spotkanie Beaty Szydło z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność", które spędziły noc w resorcie zdrowia, ponieważ chciały jej przedstawić swoją ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia. W spotkaniu uczestniczył też minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Premier powiedziała po spotkaniu, że ustalono tryb dalszego dialogu, do którego zobowiązały się obydwie strony. "Zobowiązałam pana ministra (ministra zdrowia - PAP) do konkretnych działań, w konkretnym czasie" - mówiła.

- Ustaliliśmy harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw, które w tej chwili przygotowuje resort. Czekamy na opinie Solidarności w sprawie tych projektów. I również na opinie i na sformułowanie na piśmie tych oczekiwań, które były tutaj podnoszone" - podkreśliła premier.

Oceniła, że dyskusja podczas spotkania z przedstawicielami Solidarności była "dobra i rzeczowa". "Rozmawialiśmy o bardzo konkretnych sprawach. Przedstawiciele Solidarności przedstawili swoje oczekiwania, swoje wątpliwości. Dyskusja była bardzo dobra" - podkreśliła.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Również Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman po spotkaniu podkreśliła, że strony ustaliły konkretne terminy realizacji poszczególnych zadań. „To nie jest tak, że my wychodzimy dziś i mówimy: tematy zostały rozwiązane. Nie, to jest początek drogi. Ale my pana ministra Radziwiłła przypilnujemy” – powiedziała.

Ochman poinformowała, że podczas spotkania ustalono m.in., że w przyszłym tygodniu będzie przedstawiony nowy projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek ochrony zdrowia.Dodała, że premier i minister powiedzieli też, że zastanowią się nad „naprawą skutków” rozporządzenia, jakie poprzedni minister Marian Zembala podpisał w efekcie negocjacji po wrześniowej manifestacji pielęgniarek w stolicy. Zgodnie z nim wynagrodzenia pielęgniarek i położnych mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

- Nie chodzi o odbieranie komukolwiek prawa do wzrostu wynagrodzeń, ale o powiedzenie, że oprócz pielęgniarek i lekarzy jest cała grupa ludzi w służbie zdrowia, która uzyska wzrost wynagrodzenia, dlatego, że płaca minimalna wzrośnie – zaznaczyła Ochman. Podkreśliła, że powinny wzrosnąć także wynagrodzenia m.in. ratowników medycznych, fizjoterapeutów i diagnostów.

Radziwiłł po spotkaniu podkreślał, że nakłady na ochronę zdrowia rosną nieustannie, ale w tempie, "które jest z całą pewnością nieco poniżej oczekiwań". Zapewnił, że resort podejmuje działania, by ten wzrost był szybszy. Minister mówił też, że zaraz po objęciu przez niego funkcji został zorganizowany zespół Rady Dialogu Społecznego, podczas gdy „jeszcze 10 miesięcy temu w murach Ministerstwa Zdrowia o dialogu społecznym już po prostu zapomniano (...) przez kilka lat nie odbywały się żadne regularne spotkania między kierownictwem MZ i partnerami dialogu społecznego”.

Odnosząc się do zarzutu, że minister lekceważy protestujących, premier Beata Szydło powiedziała: „Dowodem na to, że pan minister nie lekceważy związków zawodowych i tych pracowników służby zdrowia, którzy słusznie podnoszą problemy służby zdrowia, jest to, że jest tutaj razem ze mną”.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Chcą także przygotowania i uchwalenia ustawy o sieci szpitali, zwiększenia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz utrzymania dotychczasowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(PAP)

)Fot. PAP/Radek Pietruszka

Na zdjęciu: premier Beata Szydło, szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas spotkania z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność" w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie. Wśród przedstawicieli "Solidarności" m.in. przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman. Cztery przedstawicielki NSZZ "Solidarność" od poniedziałkowego popołudnia (19 bm.), okupowały gmach resortu zdrowia. W nocy rozmawiały z szefową gabinetu politycznego premier Elżbietą Witek i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Związkowcy zapowiedzieli, że nie opuszczą budynku MZ, jeżeli nie będą mieli możliwości poinformowania premier Beaty Szydło o problemach pracowników ochrony zdrowia. Do spotkania związkowców "S" z szefową polskiego rządu doszło we wtorek po południu. Protestujący domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szydło
2016-09-21 15:16:54
Ty lepiej wyjaśnij ilu jeszcze Misiewiczów zainstalowaliście w spółkach Skarbu Państwa
fido
2016-09-21 07:53:14
Z Szydło nie ma co gadać i tak Was oszuka
ted
2016-09-20 23:35:05
@PIS czego nie dotknie to spieprzy - Znowu troll KODziarski który zamiast nickiem podpisuje się zdaniami - ile ci płacą za te wpisy KODomicka kreaturo??
Olaboga
2016-09-20 21:26:49
PO miał rozwiązanie -Sawicką i Misiaka, ta tzw. Służba strawi każde pieniądze a sytuacja ludzi chorych nic się nie poprawi. Pieniądze są źle rozdysponowane a cały system zepsuty.
PIS czego nie dotknie to spieprzy
2016-09-20 20:12:09
Rozwalają system oświaty, teraz rozwalają służbę zdrowia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA