poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Rosja oburzona decyzją Polaków

Rosja oburzona decyzją Polaków

Rosja oburzona decyzją Polaków
Data publikacji: 2015-09-17 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-20 23:06
Wywietleń: 1633 21314

Z pomnika w Pieniężnie usunięto w czwartek metalowe popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Władze miasta wybrały taki termin demontażu, aby w symboliczny sposób uczcić ofiary 76. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. W sprawie pomnika do rosyjskiego MSZ została w czwartek zaproszona na rozmowę ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Na polecenie władz miejskich robotnicy zdjęli z betonowej kolumny metalowe popiersie Czerniachowskiego. Wcześniej gmina uzyskała w starostwie powiatowym w Braniewie formalne pozwolenie na rozbiórkę.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo powiedział PAP, że zdecydował się na demontaż w czwartek, żeby nadać temu symboliczne znaczenie. - Jest 17 września, to doskonała okazja, żeby w ten choćby sposób uczcić pamięć ofiar sowieckiej agresji z 1939 r. - wyjaśnił.

Rozbiórki monumentu generała, który był odpowiedzialny za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, od wielu lat domagały się polskie środowiska kombatanckie, liczne stowarzyszenia i osoby prywatne. Sprzeciwiała się temu Federacja Rosyjska, według której pomnik jest objęty międzyrządową umową z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci. Dla Rosjan Czerniachowski był jednym z najzdolniejszych dowódców i bohaterem Wojny Ojczyźnianej.

W ocenie polskich historyków sowiecki dowódca jest symbolem "narzucenia Polsce systemu komunistycznego, wbrew woli społeczeństwa i z pogwałceniem prawa". (pap)

Na zdjęciu: zdemontowane popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego z pomnika w Pieniężnie.

PAP/Tomasz Waszczuk

Więcej w jutrzejszym magazynie „Kuriera Szczecińskiego”.

Komentarze

Halo Jan!
Dla mnie barbarzyństwem jest Twoja nieznajomość polskiej ortografii
2015-09-20 21:05:44
Baba
Źle kończą narody, które burzą pomniki i palą książki. Co do komunizmu: to nie Rosja ani nie Związek radziecki wprowadziły ten ustrój w Polsce. Poczytajcie sobie postanowienia z konferencji r Teheranie, Jałcie i Poczdamie to dla większości trudna lektura, bo wymaga analizy i myślenia.....radzieccy żołnierze ginęli, abyśmy mogli żyć na tzw. ziemiach zachodnich lub jak kto woli odzyskanych. Co do socjalizmu (bo komunizmu nigdy u nas nie było) to o ile pamiętam stocznia szczecińska istniała i pracowało w niej około 14 tys ludzi, istniała flota rybacka, Polmo, Famabud, "Odra", "Gryf" papiernia Skolwin, Huta Szczecin i setki innych firm, których dzięki wspaniałym "fachowcom" już nie ma. Sa za to Biedronki, Lidle i inne wspaniałości. Są też głodne dzieci w szkołach i ośrodki pomocy społecznej, które mają coraz więcej podopiecznych. Są tez dzielnice bogaczy i strzeżone osiedla i wielkie fortuny powstałe w ciągu zaledwie 20 lat oczywiście wszystkie z uczciwej i ciężkiej pracy......czy o to chodziło? Żeby było jasne: nie twierdzę, że socjalizm był najlepszym ustrojem na świecie, bo nie był, ale takiej nędzy jak teraz nie było w Polsce od czasów przedwojennych na marginesie dodam, że zadłużenie wciąż się pogłębia i nasze dzieci i wnuki beda musiały je spłacić, oczywiście tylko te, które nie zdążą wyjechać do Londynu.
2015-09-19 18:55:58
Czytelniczka,
Ostatnie zdanie tekstu: W ocenie polskich historykow......itd, jest BARDZO TRAFNE, tylko niepotrzebnie jeszcze w roku juz 2015-ym, w "......" cudzyslowie ! !
2015-09-19 09:04:52
@AKowiec
Rewolta Solidarności krzywdę zrobiła przede wszystkim ludowi pracującemu miast i wsi - to oni pozostali bez pracy i nadziei. A najwięksi beneficjent tej rewolty? Kacykowie Solidarności i.... no powiedz głośno - nie, przez gardło ci nie przejdzie - kościół katolicki.
2015-09-18 17:36:43
Obalać takie pomniki
za Komuny, byłoby męstwem, dziś jest tchórzliwym serwilizmem.
2015-09-18 14:54:27
AKowiec
Widzę i czytam że czerwona zaraza jeszcze ma się dobrze. Żyli w luksusach przez pół wieku a teraz stękają że Solidarność zrobiła im krzywdę.Napiszę krótko, cieszcie się że nikt was nie kazał rozstrzelać jak wy i wasi bracia czerwoni robiliście szystkę na prawdziwych bohaterach narodu.
2015-09-18 14:35:15
Moralne kurduple
niszczą pomniki bohaterów którym to że żyją zawdzięczają...a imię ich Solidaruchy i ich kumple.
2015-09-18 13:21:49
Moralne kurduple
niszczą pomniki bohaterów którym to że żyją zawdzięczają...a imię ich Solidaruchy i ich kumple.
2015-09-18 13:20:21
@wawrzek
Dlatego, że tam dokonał żywota?
2015-09-18 06:29:08
Wawrzek
Dlaczego g...... stało tam do tej pory?. Rosja powinna wstydzić się takich "bohaterów", chyba, że nadal ma zbrodnicze zamiary
2015-09-17 21:39:45
zzz
drogi dziennikarzu -komunizm został nam narzucony za przyzwoleniem tzw.zachodu, a te bajeczki to możesz sobie wciskać niedouczonym lemingom
2015-09-17 20:26:03
Jan
Możecie się ze mną zgadzać lub nie, ale dla mnie likwidowanie jakichkolwiek pomników jest barbażyństwem. Gdyby to ode mnie zależało, do istniejącego pomnika dołożyłbym tablicę z tekstem w tym stylu jaki przedstawił Zbir o ile jest zgodny z prawdą i dodał, kto zadecydował o postawieniu tego pomnika. To chyba bardziej cywilizowany sposób? A co Wy na to? Chyba, że tylko chodziło o wkurzenie wschodniego niedźwiedzia. Tyle, że już słyszę ten wrzask, gdy niedźwiedż w ramach rewanżu usunie jakiś polski pomnik ze swojego terytorium.Np. na podejściu do pasa lotniska w Smoleńsku...
2015-09-17 17:47:36
Zbir
Czerniachowski podstępnie wymordował oficerów wileńskiej AK , a wielu zmarło na Syberii. To morderca Polaków.
2015-09-17 16:33:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy