poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Rosja oburzona decyzją Polaków

Rosja oburzona decyzją Polaków

Rosja oburzona decyzją Polaków
Data publikacji: 2015-09-17 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-20 23:06
Wywietleń: 1633 21314

Z pomnika w Pieniężnie usunięto w czwartek metalowe popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Władze miasta wybrały taki termin demontażu, aby w symboliczny sposób uczcić ofiary 76. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. W sprawie pomnika do rosyjskiego MSZ została w czwartek zaproszona na rozmowę ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Na polecenie władz miejskich robotnicy zdjęli z betonowej kolumny metalowe popiersie Czerniachowskiego. Wcześniej gmina uzyskała w starostwie powiatowym w Braniewie formalne pozwolenie na rozbiórkę.

Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo powiedział PAP, że zdecydował się na demontaż w czwartek, żeby nadać temu symboliczne znaczenie. - Jest 17 września, to doskonała okazja, żeby w ten choćby sposób uczcić pamięć ofiar sowieckiej agresji z 1939 r. - wyjaśnił.

Rozbiórki monumentu generała, który był odpowiedzialny za likwidację Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, od wielu lat domagały się polskie środowiska kombatanckie, liczne stowarzyszenia i osoby prywatne. Sprzeciwiała się temu Federacja Rosyjska, według której pomnik jest objęty międzyrządową umową z 1994 r. o grobach i miejscach pamięci. Dla Rosjan Czerniachowski był jednym z najzdolniejszych dowódców i bohaterem Wojny Ojczyźnianej.

W ocenie polskich historyków sowiecki dowódca jest symbolem "narzucenia Polsce systemu komunistycznego, wbrew woli społeczeństwa i z pogwałceniem prawa". (pap)

Na zdjęciu: zdemontowane popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego z pomnika w Pieniężnie.

PAP/Tomasz Waszczuk

Więcej w jutrzejszym magazynie „Kuriera Szczecińskiego”.

Komentarze

Halo Jan!
Dla mnie barbarzyństwem jest Twoja nieznajomość polskiej ortografii
2015-09-20 21:05:44
Baba
Źle kończą narody, które burzą pomniki i palą książki. Co do komunizmu: to nie Rosja ani nie Związek radziecki wprowadziły ten ustrój w Polsce. Poczytajcie sobie postanowienia z konferencji r Teheranie, Jałcie i Poczdamie to dla większości trudna lektura, bo wymaga analizy i myślenia.....radzieccy żołnierze ginęli, abyśmy mogli żyć na tzw. ziemiach zachodnich lub jak kto woli odzyskanych. Co do socjalizmu (bo komunizmu nigdy u nas nie było) to o ile pamiętam stocznia szczecińska istniała i pracowało w niej około 14 tys ludzi, istniała flota rybacka, Polmo, Famabud, "Odra", "Gryf" papiernia Skolwin, Huta Szczecin i setki innych firm, których dzięki wspaniałym "fachowcom" już nie ma. Sa za to Biedronki, Lidle i inne wspaniałości. Są też głodne dzieci w szkołach i ośrodki pomocy społecznej, które mają coraz więcej podopiecznych. Są tez dzielnice bogaczy i strzeżone osiedla i wielkie fortuny powstałe w ciągu zaledwie 20 lat oczywiście wszystkie z uczciwej i ciężkiej pracy......czy o to chodziło? Żeby było jasne: nie twierdzę, że socjalizm był najlepszym ustrojem na świecie, bo nie był, ale takiej nędzy jak teraz nie było w Polsce od czasów przedwojennych na marginesie dodam, że zadłużenie wciąż się pogłębia i nasze dzieci i wnuki beda musiały je spłacić, oczywiście tylko te, które nie zdążą wyjechać do Londynu.
2015-09-19 18:55:58
Czytelniczka,
Ostatnie zdanie tekstu: W ocenie polskich historykow......itd, jest BARDZO TRAFNE, tylko niepotrzebnie jeszcze w roku juz 2015-ym, w "......" cudzyslowie ! !
2015-09-19 09:04:52
@AKowiec
Rewolta Solidarności krzywdę zrobiła przede wszystkim ludowi pracującemu miast i wsi - to oni pozostali bez pracy i nadziei. A najwięksi beneficjent tej rewolty? Kacykowie Solidarności i.... no powiedz głośno - nie, przez gardło ci nie przejdzie - kościół katolicki.
2015-09-18 17:36:43
Obalać takie pomniki
za Komuny, byłoby męstwem, dziś jest tchórzliwym serwilizmem.
2015-09-18 14:54:27
AKowiec
Widzę i czytam że czerwona zaraza jeszcze ma się dobrze. Żyli w luksusach przez pół wieku a teraz stękają że Solidarność zrobiła im krzywdę.Napiszę krótko, cieszcie się że nikt was nie kazał rozstrzelać jak wy i wasi bracia czerwoni robiliście szystkę na prawdziwych bohaterach narodu.
2015-09-18 14:35:15
Moralne kurduple
niszczą pomniki bohaterów którym to że żyją zawdzięczają...a imię ich Solidaruchy i ich kumple.
2015-09-18 13:21:49
Moralne kurduple
niszczą pomniki bohaterów którym to że żyją zawdzięczają...a imię ich Solidaruchy i ich kumple.
2015-09-18 13:20:21
@wawrzek
Dlatego, że tam dokonał żywota?
2015-09-18 06:29:08
Wawrzek
Dlaczego g...... stało tam do tej pory?. Rosja powinna wstydzić się takich "bohaterów", chyba, że nadal ma zbrodnicze zamiary
2015-09-17 21:39:45
zzz
drogi dziennikarzu -komunizm został nam narzucony za przyzwoleniem tzw.zachodu, a te bajeczki to możesz sobie wciskać niedouczonym lemingom
2015-09-17 20:26:03
Jan
Możecie się ze mną zgadzać lub nie, ale dla mnie likwidowanie jakichkolwiek pomników jest barbażyństwem. Gdyby to ode mnie zależało, do istniejącego pomnika dołożyłbym tablicę z tekstem w tym stylu jaki przedstawił Zbir o ile jest zgodny z prawdą i dodał, kto zadecydował o postawieniu tego pomnika. To chyba bardziej cywilizowany sposób? A co Wy na to? Chyba, że tylko chodziło o wkurzenie wschodniego niedźwiedzia. Tyle, że już słyszę ten wrzask, gdy niedźwiedż w ramach rewanżu usunie jakiś polski pomnik ze swojego terytorium.Np. na podejściu do pasa lotniska w Smoleńsku...
2015-09-17 17:47:36
Zbir
Czerniachowski podstępnie wymordował oficerów wileńskiej AK , a wielu zmarło na Syberii. To morderca Polaków.
2015-09-17 16:33:17