sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Rodziców nie stać na wyprawkę

Rodziców nie stać na wyprawkę

Rodziców nie stać na wyprawkę
Data publikacji: 2015-09-05 11:09
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-06 11:37
Wywietleń: 1617 18463

Wysłanie dzieci do szkoły to dla 40 proc. rodziców duży lub bardzo duży wydatek. By kupić wszystkie potrzebne przybory i podręczniki połowa z nich musi mocno zacisnąć pasa, a 25 proc. decyduje się na pożyczkę - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.

Autorzy badania wskazali, że kwota, jaką rodzice wydają na wyprawkę szkolną, uzależniona jest od liczby dzieci, które wysyłają do szkoły. Średnio na jedno dziecko przeznaczyć muszą 565 zł, gdy jest ich dwójka - łączna kwota wzrasta do 823 zł. Przy trójce dzieci wydatki na ich wyprawki wynoszą już średnio łącznie do 1448 zł.

Dane wskazują, że przygotowanie dziecka do szkoły najbardziej obciąża budżet tych rodziców, których dzieci uczą się w gimnazjum. Z tej grupy aż 43 proc. osób przyznało, że jest to dla nich duży bądź nawet bardzo duży koszt. Z kolei najmniej koszty te odczuwalne są w przypadku rodziców, którzy swoje dzieci wysyłają do szkoły zawodowej – tu odsetek wyniósł 23 proc.

Ponad 70 proc. ankietowanych rodziców przyznało, że nie jest w stanie sfinansować wyprawki dla dzieci z własnych pieniędzy. 25 proc. wskazało, iż korzysta z przygotowanych na ten cel dofinansowań: pomocy państwa lub organizacji pozarządowych. Z kolei co czwarty rodzic decyduje się na pożyczenie pieniędzy, a co piąty odkłada w czasie spłatę innych zobowiązań.

Rodzice najchętniej po pomoc zwracają się do rodziny lub znajomych – deklarowało tak 84 proc. badanych. Z kolei 14 proc. stwierdziło, że w takiej sytuacji rozwiązaniem jest kredyt w banku. Na pożyczkę w firmie pożyczkowej wskazało 13 proc., a na zapożyczenie się w miejscu pracy 9 proc. ankietowanych. Ponadto 7 proc. osób przyznało, że w takiej sytuacji korzysta z debetu na karcie kredytowej. (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Najwazniejszym jest ze...??
Najwaznjeszym bylo i jest to..., ze tak byly Prezydent jak i obecnie Rzadzacy jeszcze do 25-go Pazdzienika 2015 roku PO-stkomunisci wraz z PSL-em i SLD, wydali i dalej wydaja miliony zlotych... z pieniedzy Podatnikow... na swoja PO-lityczna Propagande - by za wszelka cene utrzymac sie przy Wladzy ! A ze pewna czesc Narodu, mniej czy wiecej musi sie meczyc z tym czy z tamtym problemem... to juz tych Rodzin zmartwienie ! Gdzie o planowanym przyjeciu do Polski i PO-zniejszym finansowaniu tysiecy Afrykanczykow z poziomem z lat "1800" juz nie wspomne ! "Najsmieszniejszym" jest rowniez to, ze byly Premier ze swoja PO-stkomunistyczna Partia robili wszystko, by rozbijac Polska Solidarnosc, a teraz siedzac juz Samemu na "cieplym" i bardzo dobrze platym Stolku w Brukseli... nagle nawoluje do budowania az miedzynarodowej solidarnosci w sprawie Afrykanskich imigrantow ! Natomiast najbogatsze sasiedzkie Kraje w Afryce Polnocnej maja ta "z lat 1800 imigracje gdzies"... i wogole sie "tym typem" Afrykanczykow nie przejmuja ! !
2015-09-06 09:14:03
Ela
Krzystek niema tego dylematu. Jak on to robi????
2015-09-05 09:01:27
Anna
I klasa gimnazjum ma w tym roku darmowe podręczniki, więc badanie chyba trochę nieaktualne, choć oczywiście inni wydatki mają spore. Inna sprawa, zaobserwowana na zebraniach w szkołach - rodzice, których nie stać np. na klasowe czy radę rodziców, nie żałują pieniędzy m.in. na papierosy. Na własne przyjemności im starcza, tylko dzieci są dla nich za drogie. Mogli o tym pomyśleć, zanim pozwolili sobie na beztroskie baraszkowanie.
2015-09-05 08:59:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie