Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii; nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła - podkreślił sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.
Tillerson, który złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta, w krótkim wystąpieniu podkreślił, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła.
- W imieniu narodu amerykańskiego, jestem zaszczycony mogąc razem z naszymi polskimi przyjaciółmi, uczcić 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, natomiast musimy pamiętać, co wydarzyło się tam i w podobnych obozach podczas rządu terroru nazistów - mówił sekretarz stanu USA.
Szef amerykańskiej dyplomacji przekonywał, jak ważna jest pamięć o tych, którzy przeżyli śmierć swoich bliskich. - Spotykaliśmy się z ludźmi, którzy przeżyli i łączymy się myślami z tymi, którzy cierpieli w tych obozach. Łączymy się w naszych modlitwach i wspieramy ich. Chylimy również czoła przed wieloma aktami odwagi za strony tych, którzy schronili skazanych na śmierć, samych siebie wystawiając na niebezpieczeństwo - podkreślił Tillerson.
- Na tę okazję przypominam, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. Sojusz Zachodu postawił sobie za cel zabezpieczenie i zagwarantowanie, że nigdy nie dojdzie do tego ponownie. Jeden z największych synów Polski, papież Jan Paweł II, rozumiał czym była twarz zła, gdy mówił: nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah. Gdy świętujemy ten dzień, w milczącej pamięci powtarzajmy słowa naszego własnego zaangażowania: nigdy więcej, nigdy więcej - mówił szef amerykańskiej dyplomacji.
Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie Tillersonowi towarzyszyli m.in.: szefowa gabinetu sekretarza stanu Margaret Peterlin, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Wayne Jones oraz przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce, wśród nich historyk i dziennikarz, więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski. Na początku uroczystości przewodnicząca gminy wyznaniowej żydowskiej Anna Chipczyńska odczytała Psalm Dawidowy.
Sobota jest drugim i ostanim dniem wizyty Tillersona w Warszawie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 mln, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.
(pap)
Na zdjęciu: Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson przemawia przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie.
Fot. PAP/Rafał Guz