sobota, 31 października 2020.
Strona główna > Kraj > Przygotuj się na upał. O czym warto pamiętać?

Przygotuj się na upał. O czym warto pamiętać? [FILM]

Przygotuj się na upał. O czym warto pamiętać?
Data publikacji: 2016-06-20 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-20 10:42
Wywietleń: 737 139964

Wysokie temperatury powodują, że część osób zamiast korzystać z pogody zamyka się w domach. Właśnie w domowym zaciszu ochłody szuka wiele starszych osób. Okazuje się, że niepotrzebnie, gdyż odpowiedni strój oraz to co zjemy może spowodować, że spędzenie czasu na świeżym powietrzu będzie o wiele przyjemniejsze. O czym warto pamiętać?

- Należy pomyśleć o tym, żeby starsza osoba była odpowiednio ubrana do temperatury. Preferowane są jasne kolory, z materiałów lekkich przewiewnych takich jak bawełna, jedwab, len. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie nakrycie głowy. Koniecznie należy zabrać ze sobą coś do picia – mówi newsrm.tv dr n. med. Barbara Joanna Bałan, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Odpowiedni poziom nawodnienia jest jednym z ważnych elementów. Osoby starsze muszą pamiętać, że ich odczuwanie pragnienia nie jest tak częste jak u osób młodych. Dodatkowo w czasie upału mogą wybierać takie produkty, które mają działanie wychładzające jak np. zielona herbata, szałwia lub rumianek.

Drugą grupą produktów, które również mają działanie wychładzające są przetwory mleczne np. schłodzony kefir, czy zsiadłe mleko oraz owoce i warzywa. – W upalne dni nie należy się przejadać, jadać bardzo ciężkich potraw jak smażone mięsa, tłuste sałatki, surówki. To wszystko będzie powodowało, że nasz organizm będzie gorzej sobie radził w wysokich temperaturach – wyjaśnia Ewa Zygmanowska, dietetyk kliniczny Medi Partner.

To co zjemy ma także wpływ na nasze samopoczucie i chęć do wyjścia na zewnątrz. Osoby, które zjedzą lekki posiłek mają większą chęć na dłuższy spacer. Okazja to takiego spędzenia czasu będzie już niebawem. 25 czerwca odbędzie się Parada Seniorów oraz Piknik Pokoleń w Parku Ujazdowskim. – Pojawi się tam kampania Płuca Polski. Seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych i zbadać kondycje swoich płuc. Sprawdzą czy nie zagraża im przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Ponadto na stoisku zostanie ustawiona latarnia morska, którą seniorzy za pomocą swojego oddechu będą mogli zapalić. Akcja nazywa się „Zaświeć światełko dla chorych na POChP – mówi Natalia Zabielska, koordynator kampanii Płuca Polski.

POChP dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i wykrztuszanie wydzieliny. Ta groźna choroba zajmuje aż czwarte miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów.

 

Źródło: newsrm.tv

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie