niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Przemówienie prezydenta i defilada na Święto Wojska Polskiego

Przemówienie prezydenta i defilada na Święto Wojska Polskiego

Przemówienie prezydenta i defilada na Święto Wojska Polskiego
Data publikacji: 2017-08-15 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1310 288375

- Rzeczpospolita to dobro wspólne, jej częścią jest armia, którą musimy wspólnie kształtować; to nie jest niczyja armia prywatna – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował gotowość do współpracy, zaznaczając, że rozumie funkcję prezydenta – zwierzchnika sił zbrojnych.

- Chcę was zapewnić, że polskie władze starają się w jak najlepszym stopniu realizować te potrzeby, które ma dzisiaj polska armia, że czynimy wszystko, aby móc wydawać jak największe środki na modernizację polskiej armii, że czynimy wszystko, aby odwrócić niekorzystne zmiany, które nastąpiły na przestrzeni ostatnich lat, bo popełniono wiele pomyłek, ale wierzę w to głęboko, że te pomyłki można naprawić – zwrócił się prezydent do żołnierzy w trakcie uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego.

- Wierzę w to głęboko, tak jak udało się odwrócić tendencję do finansowania obronności, do wydatków na polską armię, że da się również odwrócić te niekorzystne zmiany w systemie dowodzenia. Oczywiście są różne koncepcje, są różne wizje, ale jestem przekonany, że wszyscy politycy w Polsce - i ci, którzy sprawują dzisiaj władzę, i ci, którzy są w opozycji - rozumieją, że najważniejszą sprawą jest dobro wspólne, a dobro wspólne to przede wszystkim Rzeczpospolita, której absolutnie niewyjętą częścią jest polska armia – mówił.

Podkreślił, że "to jest armia Rzeczypospolitej Polskiej; to nie jest niczyja armia prywatna". "To jest armia, którą musimy wspólnie kształtować, to jest armia, dla której dobra musimy wspólnie pracować" – dodał prezydent. Powiedział, że to dzięki armii Polska jest wolna, suwerenna i niepodległa.

"Zapewniam ze swojej strony jako zwierzchnik sił zbrojnych o woli jak najlepszego współdziałania, ale zapewniam także o tym, iż rozumiem funkcję prezydenta Rzeczypospolitej, najwyższego zwierzchnika sił zbrojnych. I jestem przekonany, że właśnie moim obowiązkiem jako prezydenta jest stać na straży wszystkich tych wartości, o których przed chwilą mówiłem. Staram się tę rolę wypełniać jak najlepiej i zapewniam, że będę to czynił przez całą swoją prezydencką służbę" – zadeklarował.

Zapowiedział kontynuacje programu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Przypomniał ustawowy plan zwiększania wydatków obronnych do poziomu 2,5 proc. PKB w roku 2030.

- To bardzo ważne zadania, bo tym najważniejszym jest to, żebyśmy umieli obronić naszą ojczyznę w przypadku, gdyby komukolwiek wpadło do głowy podnieść rękę na Polskę, podnieść rękę na bezpieczeństwo Polaków – powiedział.

Po przemówieniu prezydenta Alejami Ujazdowskimi przeszła defilada z udziałem 1500 żołnierzy, ok. 200 pojazdów i 60 statków powietrznych. Jak co roku uczestniczyły w niej pododdziały i poczty sztandarowe państw sojuszniczych i partnerskich.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w rocznicę zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem WP w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Z foto wziete
Cos ten Nasz obecny Prezydent juz po 2 latach - zaczyna byc "osamotniony"...?
2017-08-17 12:09:28
Do gość
Za 3 lata to Trybunał Stanu będzie się już zajmował obecnymi władzami
2017-08-17 07:57:40
Gość
Do zak-a Zobaczymy juz za 3 lata, Kto... bedzie potrzebowal chusteczke do nosa, gdzie juz i Veto nie pomoze ??
2017-08-17 00:11:57
do zak
Duda utarł nosa Macierewiczowi ktory traktuje WOT jak swoją prywatną armię
2017-08-16 16:24:21
Analiza zdjecia
A gdzie "schowano" Szefa MON-u...??
2017-08-16 00:28:33
Nasze Veto
A co z "Koniem Trojanskim"... w dzisiejszej RP ? Czyli nie z zewnatrz, tylko "od srodka" !!
2017-08-15 23:43:58
zak
Duda utarł nosa opozycji która twierdzi że WOT to prywatna armia Macierewicza.
2017-08-15 18:10:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy