niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Przeciwko pomocy "frankowiczom"

Przeciwko pomocy "frankowiczom"

Przeciwko  pomocy "frankowiczom"
Data publikacji: 2016-04-25 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-27 08:13
Wywietleń: 1681 130809

Ponad połowa (54 proc.) badanych Polaków uważa, że nie należy wprowadzać przepisów, których celem byłaby pomoc "frankowiczom", o tym, że stworzenie takich przepisów jest potrzebne przekonana jest ponad jedna trzecia (36 proc.) respondentów - wynika z badań CBOS.

CBOS pytał o opinie na temat sytuacji grupy kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich, tzw. frankowiczów – czy i w jakim zakresie państwo powinno wprowadzić przepisy mające na celu udzielenie im pomocy, kto powinien ponieść koszty związane ze wzrostem wartości kredytów na skutek wzrostu wartości franka szwajcarskiego oraz jak postrzegana jest w kontekście zaistniałego problemu rola, jaką odegrały banki i sami kredytobiorcy.

Jak poinformował CBOS ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) uważa, że w związku ze wzrostem zadłużenia frankowiczów – na skutek wzrostu wartości franka – powinny zostać wprowadzone przepisy mające na celu pomoc osobom, które zaciągnęły kredyty w szwajcarskiej walucie. Respondenci opowiadający się za stworzeniem takich regulacji prawnych w większości (58 proc.) uważają, że pomoc powinna obejmować jedynie tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Ponad połowa ankietowanych (54 proc.) jest przeciwnego zdania, a co dziesiąty nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii (10 proc.).

CBOS pytał też o to, kto powinien ponosić koszty związane ze zwiększeniem zadłużenia frankowiczów, wynikające ze wzrostu wartości franka wobec złotówki. Ankietowani najczęściej odpowiadali, że kredytobiorcy, którzy zaciągnęli takie kredyty (56 proc.). Niewiele mniejsza grupa badanych (48 proc.) uważa, że powinny je ponosić banki, a relatywnie niewielu – co siódmy (14 proc.), że państwo.

Badani uważają, że jeśli banki zmuszone będą do ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu pomocy frankowiczom, to w mniejszym lub większym stopniu przerzucą je na klientów. Co piąty sądzi, że przerzucą je w całości, co drugi – że w większości, a co siódmy – że w niewielkiej części. Jedynie znikomy odsetek ankietowanych (2 proc.) uważa, że do takiego przerzucenia kosztów w ogóle nie dojdzie - wyjaśnia CBOS.

Jednocześnie zdaniem większości ankietowanych banki zachęcały swoich klientów do zaciągania kredytów we frankach (61 proc.), przy czym połowa (51 proc.) uważa, że banki niedostatecznie informowały ich o ryzyku kursowym z tym związanym. Natomiast ponad dwie piąte respondentów (43 proc.) wyraża przekonanie, że banki udzielając kredytów we frankach dopuszczały się wielu nieprawidłowości. (pap)

 

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Do "Polskie pincet"...
Jakbyś miał zainwestowane miliony w jakieś przedsięwzięcie, też byś uciekał, gdyby sytuacja stała się niepewna. A kto doprowadza do takiej sytuacji? Przykład sprzed miesiąca. Przyjeżdżają do Szczecina Francuzi, żeby ocenić zdolności produkcyjne naszej stoczni. Oprowadza ich prezes zarządzający tymi terenami. Chcą tu budować w pełni wyposażone statki specjalistyczne (w Szczecinie istnieje nawet biuro konstrukcyjne stale z nimi współpracujące). Kilkanaście dni później prezesa odwołują z Warszawy. Inwestor ucieka, bo widzi, że zakład jest sterowany politycznie, a więc niepewny. Takie przykłady można mnożyć. Ucieczka kapitału to normalne zjawisko ekonomiczne w takiej sytuacji politycznej. I to politycy ponoszą za to odpowiedzialność.
2016-04-27 06:56:07
Polskie Pincet... dla dzieci,
Odp do: No teraz czekam na sonde...! To nie Polski Rzad doprowadza do ewentualnego "upodlenia" Polskiej Waluty, tylko Wielkie Swiatowe Rekiny... na Gieldzie w NY ! A jakie Oni maja tak Korzenie jak i PO-chodzenie... to zorientuj juz sie Sam !!
2016-04-26 23:18:37
Pan Wiesio wyjaśnił...
facet płakał, że musi sprzedać mieszkanie bo kredyt we frankach go zjada.. no to zainwestował 8tysi w wygląd chaty - zlecił to firmie. Pan Wiesio jak skończył odświeżać jego mieszkanie zapytał - a gdzie właściciel? Usłyszał: właściciel na narty w Alpy pojechał. A na to pan Wiesio: no tak, ci co nie mają kredytu we frankach zasuwają.. a kredytobiorcy frankowi wyjeżdżają na narty w Alpy. I to byłoby na tyle..
2016-04-26 15:02:08
dareczek66
Bralem kredyt w 2007 w pko bp i nikt mnie nie namawial na franka !! Wrecz przeciwnie zadano mi pytanie ,,Czy Polska gospodarka jest wieksza od gospodarek zachodnich?? Zasmialem i powiedzialem tej pani ,,chyba pani zartuje ,, Po tym dostalem taka odpowiedz ,, ze jak to rypnie to bioracy stana sie zebrakami,, Myslalem tez o frankach bo niecale 3% a w pko bp ponad 5% w zl Wielu sie ze mnie smialo sie a teraz placze , tez mialem problemy i nikt mni nie pomagal!!Zostalo mi teraz niecale 40 tys. i dalej place 5% kto mi wyrowna ta roznice ??
2016-04-26 13:47:23
No teraz czekam na sondę wśród bezdzietnych Polaków,
którzy z powodu niskiego standardu życia nie zdecydowali się na posiadanie dzieci, bądź też natura nie pozwoliła im ich mieć, czy są za sponsorowaniem z ich podatków programu 500+... Co do frankowiczów. Nie powinno się pomagać. Jednak powinni zaskarżyć rząd, który prowadząc nieodpowiedzialną politykę, doprowadza do upodlenia polskiej waluty względem obcych walut.
2016-04-26 13:36:35
Jan
Wziąłem kredyt we frankach na Q7. Spłacam, stać mnie. Ale jeśli wymyślą "pomoc dla frankowiczów" to dlaczego mam nie skorzystać?
2016-04-26 13:25:43
Rodzice z... 2 x pincet,
Odp. do frankowicza ! Dzieci i mlodziez sa i beda przyszloscia Polskiego Narodu...! I dlaczego Oni maja teraz cierpiec... za Wasza wczesniej nie przemyslana amatorskosc oraz naiwnosc i "glupote" !!
2016-04-26 12:02:03
Finasowe Rekiny... a male szprotki,
WSZYSTKICH WINNYCH... tak wielkiej machlojki scigac na WSZYSTKICH KONTYNENTACH uzywajac i stosujac Prawo Miedzynarodowe, a kredytobiorcom na przyszlosc polecam... nie brac sie za "COS"... o czym nie maja najmniejszego pojecia ! Kazda ryba psuje sie od lba...a szczegolnie ta "GRUBA i TLUSTA" RYBA !!
2016-04-26 11:52:42
frankowicz
Jeśli chodzi o lata 2006-2008 to jak się człowiek ubiegał o kredyt mieszkaniowy to jedynie we frankach miał zdolność kredytową a w złotówkach czy innych walutach już nie. Ta zdolność była bardzo zróżnicowana np w złotówkach była na 98 tyś na we frankach na 198 tyś gdzie wartość nieruchomości przekraczała 150 tyś. Jeśli ktoś nie ma gdzie mieszkać decyduje się na to co mu dają. Nikt nie mówił wówczas o ryzyku jedynie o tym, że frank jest bardzo stabilną walutą. Wszyscy bankowcy wiedzieli że wprowadzają klientów w pętle. Uważam że powinna być możliwość przewalutowania kredytów na złotówki po kursie zaciągnięcia takiego kredytu, wówczas każdy by przewalutował i to było by uczciwe, na pewno bardziej niż program 500+ rozdawnictwo pieniędzy dla wszystkich niezależnie od dochodu.
2016-04-25 10:43:40
Kredyt
Jeżeli ktoś brał kredyt we frankach, śmiał się w twarz osobom, które miały kredyt w innej walucie, a po zmianie franka zaczął płakać, to przykro, ale nie ma się co litować nad takimi ludźmi. A już totalnym świństwem było namawianie do franków, gdy samemu, po cichu, dokonało się przewalutowania kredytu. Nawet dziecko wie, że kredyt bierze się w tej walucie, w której się zarabia.
2016-04-25 09:27:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy