Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Przeciwko CETA

Data publikacji: 16 października 2016 r. 11:16
Ostatnia aktualizacja: 19 października 2016 r. 09:05
Przeciwko CETA
Protest przeciwko przyjęciu umów o wolnym handlu z USA - TTIP i Kanadą - CETA. Udział w demonstracji w Warszawie wzięli rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele. Demonstrujący wyruszyli sprzed ministerstwa rolnictwa i ulicami Warszawy przeszli przed KPRM. Manifestację zorganizował Komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni. Fot. PAP/Jacek Turczyk  

To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, to protest przeciw wszechwładzy korporacji - mówi Piotr Trzaskowski z fundacji Akcja Demokracja, która zorganizowała sobotnią (15 października) demonstrację w Warszawie przeciw układom CETA i TTIP. Protestujący wzywali rząd do wstrzymania poparcia dla umów.

Maria Świetlik z fundacji Akcja Demokracja w czasie manifestacji podkreślała, że celem demonstracji jest przekonanie rządu do odrzucenia obu układów o wolnym handlu. Jak przypomniała, gabinetowi Beaty Szydło zostało kilka dni na podjęcie decyzji, gdyż wkrótce UE będzie musiała postanowić o podpisaniu porozumienia z Kanadą. CETA ma być podpisana na szczycie UE-Kanada 27 października.

- Nie damy wmówić sobie, że jesteśmy stronnikami (prezydenta Rosji Władimira) Putina, że jesteśmy za zamknięciem granic. Współpraca międzynarodowa jest potrzebna, ale w takich sferach, jak ochrona klimatu, walka przeciw unikaniu opodatkowania, czy walka z głodem na świecie - podkreślał Piotr Trzaskowski. - To nie jest protest przeciw Ameryce, Europie, ale wszechwładzy korporacji i politykom, którzy służą tym korporacjom, a nie nam. To protest na rzecz lepszej demokracji, która służy obywatelom. To połączyło lewicę, prawicę, rolników i związki zawodowe.

Przewodniczący sejmowej komisji ds. rolnictwa Jarosław Sachajko (Kukiz'15) przekonywał, że Polska produkuje żywność "zdrową, smaczną, naturalną", ma też 1,4 mln gospodarstw rolnych. Według niego jeśli CETA wejdzie w życie, wszystko się zmieni. Przekonywał, że zawarty w latach 90. XX wieku północnoamerykański układ o wolnym handlu NAFTA (pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) doprowadził do zniszczenia rolnictwa meksykańskiego i wywołał bankructwo wielu kanadyjskich producentów rolnych.

* * *

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.
(pap)

 

Na zdjęciu: Protest przeciwko przyjęciu umów o wolnym handlu z USA - TTIP i Kanadą - CETA. Udział w demonstracji w Warszawie wzięli rolnicy, związki zawodowe, organizacje pozarządowe i obywatele. Demonstrujący wyruszyli sprzed ministerstwa rolnictwa i ulicami Warszawy przeszli przed KPRM. Manifestację zorganizował Komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kalafior
2016-10-19 07:34:42
Dla Polski CETA jest bez sensu, a wręcz bardzo niebezpieczna. Bo to umowa korzystna dla wielkich koncernów, a Polska takowych nie posiada. Skutki mogą być katastrofalne.
CE TA - m,
2016-10-18 01:32:02
A najsilniejszy ekonomicznie i tak wygra... gdyz jak na razie, zawsze i wszedzie glowna role odgrywaja - uklady, pozycja i duze "pieniedze" !!
max
2016-10-17 11:37:46
Już teraz 95% żywności w naszych hipermarketach nie nadaje się nawet na karmę dla świń tak jest naszpikowana chemią i GMO! Co będzie po wprowadzeniu CETA i TTIP - to w ogóle strach myśleć!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA