czwartek, 24 września 2020.
Strona główna > Kraj > Protestowali przeciwko nowelizacji „ustawy covidowej”

Protestowali przeciwko nowelizacji „ustawy covidowej”

Protestowali przeciwko nowelizacji „ustawy covidowej”
Data publikacji: 2020-09-16 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-18 20:37
Wywietleń: 327 475275

Przed Sejmem zakończyła się manifestacja pod hasłem "Stop ustawie Przestępczość+". Demonstranci pod przewodnictwem biznesmena i byłego kandydata na prezydenta Pawła Tanajno protestowali w środę przeciwko nowelizacji "ustawy covidowej".

Marsz przeciwko nowelizacji ustawy wyruszył w środę około godz. 15.30 z placu Bankowego, przez Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie i około godziny 16.30 dotarł przed Sejm RP. Przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego trwały przemówienia liderów protestu oraz uczestników demonstracji, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie na temat "polityki covidowej" i proponowanych zmian.

Protestujący: Ta nowela to Przestępczość+

Protestujący okrzyknęli propozycję noweli "ustawy covidowej" jako "Przestępczość+". Artykuł 10d w pierwotnej wersji stanowił, że "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione".

- Przeciwdziałanie COVID-19 to jest bardzo szerokie sformułowanie, nie ma rozporządzenia, które definiuje co to dokładnie znaczy. Nie jest napisane, że to jest przeciwdziałanie epidemii. To jest jak czarodziejskie zaklęcie! Teraz przestępcy będą mogli mówić, że przeciwdziałają COVID-19. Ten przepis może być wykorzystywany przeciwko każdemu obywatelowi. Będzie można zrobić wszystko i każdy obowiązujący przepis można złamać! – mówił Paweł Tanajno.

Podkreślił, że nazywanie środowego protestu "antymaseczkowym" jest dużym uproszczeniem. Krytykował rządową politykę antyepidemiologiczną, którą nazwał "bezmyślną". "Oni nie mają najmniejszego pomysłu, a te wszystkie ich projekty i rozwiązania, to jest absurd. Dlatego mówimy: precz z maseczkami! Precz z ograniczeniami, które niszczą naszą wolność!" - dodał.

Nowa ustawa covidowa w Sejmie

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli tzw. ustawy covidowej. Projekt ponownie został skierowany do sejmowej komisji m.in. z uwagi na zgłoszone przez PiS poprawki. Jedna z nich doprecyzowuje przepis wyłączający przestępność tak, że nie zostaną nim objęte czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści.

- Pierwotny kształt jest nie do przyjęcia i na pewno nie spotka się z akceptacją partii Solidarna Polska.(…) My stoimy na stanowisku, że każdy kto łamie prawo powinien być pociągnięty do odpowiedzialności - powiedział Jacek Ozdoba z SP.

Podczas obrad Sejmu poseł PiS Andrzej Kosztowniak złożył trzy poprawki do projektu. Poinformował, że jedna z nich dotyczy art. 10d, który "wydaje się, że jest najbardziej kontrowersyjny przede wszystkim ze strony opozycji, bo tu opozycja już od dłuższego czasu zgłasza swoje uwagi co do tzw. bezkarności postępowania funkcjonariuszy publicznych".

Sprzeciw wobec proponowanego projektu i wnioski o odrzucenie podczas obrad popłynęły ze strony wszystkich klubów opozycyjnych i koła w Sejmie. Posłowe Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji podkreślali, że procedowana regulacja, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do bezkarności władzy.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy i poprawki, Sejm skierował ponownie go do Komisji Finansów Publicznych.

(PAP)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Na zdjęciu: były kandydat na prezydenta RP Pawła Tanajno przewodził środowej demonstracji.

Komentarze

Tak po krotce
Kto igra ze Zdrowiem Polakow... jest Szalencem !!!
2020-09-17 21:51:47
Staszek Gie do @ wertr
- czytałeś po..ie (Neumann) o Sławku N? CBA zabezpieczyło środki pieniężne pochodzące z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Sławomira N. Pieniądze były ukryte w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 4 mln zł - podało Biuro we wtorkowym komunikacie.
2020-09-17 20:27:08
Do wertr-a
A za-PO-mniales juz co bylo latach 1945 - 2015 chyba ze jestes jeszcze mlody !!/?
2020-09-17 11:27:22
wertr
Bardziej złodziejskiej formacji od PiS w Polsce nie było nigdy
2020-09-17 09:06:07
Bezkarność plus
Pisowskie bezprawie
2020-09-17 00:43:45
@ala66
Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Pozdrawiamy :)
2020-09-16 21:57:47
ala66
Chyba były kandydat a nie knadydata :)Albo jak zwykle skasujecie mój post :)
2020-09-16 21:41:18

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie