niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do PE

Prezydent zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do PE

Prezydent zawetował zmiany w ordynacji wyborczej do PE
Data publikacji: 2018-08-16 13:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 834 343539

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił, zaproponowane przepisy zbyt daleko odbiegają od zasady proporcjonalności.

Decyzję ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego prezydent ogłosił podczas czwartkowego oświadczenia. - Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, zaproponowane przepisy m.in. "w absolutnie zbyt daleko idący sposób odbiegają" od zasady proporcjonalności w wyborach.

- W naszym prawie wyborczym, jak również w akcie dotyczącym wyboru członków Parlamentu Europejskiego przyjętym przez Radę, a więc w akcie prawa europejskiego, jest jasno określony punkt 5 procent jeżeli chodzi o dostępność do europarlamentu. Ugrupowanie musi osiągnąć w wyborach minimum 5-procenotwy wynik, aby mogło uzyskać mandat w wyborach do PE - powiedział prezydent.

Jak wskazał, zmiana zapisana w nowelizacji "powoduje, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy". - To by oznaczało, że w praktyce dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w PE mają tylko dwa ugrupowania - podkreślił prezydent.

(pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

@ Patriota
Fakt jesteś patriotą, szkoda tylko że rosyjskim nie polskim
2018-08-20 09:27:19
I nasze Weto...!
A PO co az tyle... tych darmo-zjadowych Parti - gdzie Podatnicy musza je tylko Non-Stop Utrzymywac... ??? Wystarczyly by tylko 3-y a mianowicie: Lewica, Prawica - no i "ewentualnie" ta po Srodku !!!
2018-08-19 01:55:10
Patriota
Optymalny dla Polski jest system trójpartyjny, taki jaki był przed 1989 rokiem, Pis jako partia główna i dwie mniejsze partie (w tym jedna chłopska). To gwarancja skutecznych rządów, bez partyjniactwa. Weto pana prezydenta wyraźnie zmierza w tym kierunku. Zresztą na pewno było uzgodnione z ośrodkiem decyzyjnym. Sądy będą wreszcie działać jak należy. Pozostaje sprawa mediów. Póki media nie służą narodowi, póty dobra zmiana nie będzie trwała. Liczę tu na inicjatywę prezydenta w porozumieniu z partią i rządem.
2018-08-17 22:14:17
PO_niższy bekocik PO_tłuczonego
- kropki,przecinki itp. to wymysł PiSiorów, PO_tłuki nie kumają
2018-08-17 19:52:17
...
tania ustawka jak w kawale z wprowadzeniem i wyprowadzeniem kozy z domu no ale pewni ludzie to kupuja im pasuje kierunek ruski mir a konkretnie turcja-nawet prezes to przyznał,lepiej oszczedzajcie dolary i euro
2018-08-16 15:41:32
@e tam
To co dopiero powiedzieć o rezydencie Komorowskim! Przez pięć lat zawetował mniej ustaw niż Duda w ciągu trzech.
2018-08-16 15:38:55
e tam
Jaki to prezydent, to zwykły długoPiS maliniak