Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prezydent powołał tymczasowy rząd (akt. 1)

Data publikacji: 27 listopada 2023 r. 16:31
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:46
Prezydent powołał tymczasowy rząd
Fot. PAP/Paweł Supernak  

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł w poniedziałek po południu Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów; powołał także nowy rząd premiera Morawieckiego.

Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego - zostało utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostał Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg została szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

Szymon Szynkowski vel Sęk stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA został natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych została Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego. Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Szefem resortu infrastruktury został Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanęła na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego została posłanka i aktorka Dominika Chorosińska.

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęła dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Szefem resortu sprawiedliwości został dotychczasowy wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem Zdrowia została Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk. (PAP)

***

Wcześniejsza informacja

 

Mariusz Błaszczak pozostanie szefem MON w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Marlena Maląg zostanie nową minister rozwoju i technologii, Szymon Szynkowski vel Sęk będzie szefem MSZ, a pracami resortu sprawiedliwości pokieruje Marcin Warchoł. Ponad połowę nowego rządu, w odróżnieniu do dwóch poprzednich Zjednoczonej Prawicy, będą stanowiły kobiety.

W poniedziałek o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Jak przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller, "premier Mateusz Morawiecki skierował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedzią w jego skład wejdą eksperci, zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący w swoich obszarach".

Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego - zostanie utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska. Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej, stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA zostanie natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych zostanie Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki zostanie Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego. Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w latach 2019-2020 już stała na czele resortu.

Szefem resortu infrastruktury będzie Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanie na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie Dominika Chorosińska, posłanka i aktorka, która zasiadała w komisji kultury i środków przekazu.

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanie dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Szefem resortu sprawiedliwości zostanie były wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem Zdrowia zostanie Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM - najpierw jako dyrektor Departamentu Instrumentów Rozwojowych, a od 2021 r. jako wiceszefowa. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zostanie ministrem-członkiem Rady Ministrów. 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ale cyrk
2023-11-29 22:10:46
~~~~
Do Nowa
2023-11-29 12:45:48
Trzeba mieć obłąkana głowę Prezesa czy Pana Macierewicza , tacy ludzie nie ufają nikomu nawet sobie , wszędzie widzą spiski i zamachu na wolności demokrację szkoda tylko że nie potrafią dostrzec że to Oni grają tak na prawdę rolę jednych i drugich , wykorzystują do tego przestraszonych emerytów odpowiednio ukształtowanych przez TVP jako jedyni obrońcy wiary patriotyzmu i wolności , a tak po prawdzie są po tych szkoleniach są jednokomórkowymi Ząbi wpatrzonymi w PiS i Prezesa jak sroka w kość !!!
@Nowa
2023-11-29 12:12:44
Zdradź źródło twojej interpretacji Konstytucji to porozmawiamy ...i chociaż się nie ośmieszaj ...
@Pluton
2023-11-29 09:41:25
Gdyby chcieć się rozprawiać z antypolskimi politykami to PiS musiałby zacząć sam od siebie... Przyjmij do wiadomości że nie ma wiekszego znaczenia w antypolskości PiS czy PO że nie wspomnę o ich przystawkach.
Nowa
2023-11-28 15:49:32
Nowa sejmowa większość chce przywracać praworządność, łamiąc konstytucję i ustawy w stopniu, w jakim po 1989 r. nigdy ich nie złamano. To przepis na „praworządność” porównywalny tylko z czasami stanu wojennego lub praktykami z lat 1945–1956. Już program „100 konkretów na 100 dni”, przedstawiony przez Donalda Tuska 9 września 2023 r. w Tarnowie, był przepisem na zamach stanu. Jego realizacja oznaczałaby zniszczenie wielu instytucji, w tym tych zapisanych w konstytucji .
Każdy
2023-11-28 15:38:29
Każdy dzień dłużej bez rządu rudego i jego akolitów jest czystym dobrem dla naszej ukochanej ojczyzny… Choć to oczywiście pyrrusowe zaprzysiężenie tego rządu, który nigdy nie uzyska wotum zaufania od Sejmu RP, od tuskowych targowiczan, no chyba, że za 4 lata po następnych wyborach parlamentarnych i kompromitacji rządu KO+ZSL+PL2050+postPZPR… Władza nigdy nie jest dana raz na zawsze zaprzańcu JO-JO!
Pluton
2023-11-28 15:33:07
Jeżeli Zjednoczona Prawica utrzyma władzę, to jedna z pierwszych operacji powinno być oczyszczenie Polski z wszelkich antypolskich podmiotów szkodzących naszemu państwu ( oczywiście po ujawnieniu szkodliwego działania ). Niemcy i Rosjanie ( głównie ) zainstalowali w Polsce „zielonych ludzików” ( зелёные человечки ). Niemcy mają zdradziecki przekaz od polityków PO, PSL i Lewicy ). Ponadto sami Polacy występują w Brukseli i w Berlinie przeciwko Polsce, nawołując do karania i zagłodzenia Polski.
Edmund
2023-11-28 09:51:22
Odnoszę wrażenie że widzę bandę kabotynow pod wodzą naczelnego błazna.Bez krzty honoru i przyzwoitosci.A jacy to szczęśliwi,jak małe dzieci w piaskownicy które wygrzebaly z piasku psi glutek
@olo
2023-11-28 08:21:24
Ty to widzę tęsknisz za rządami Gomułki i komunistów.
Ck
2023-11-28 08:09:28
Do wszystkich pisiorow. Proszę poszukać na Wikipedii "nieudana próba stworzenia rządu przez generała Kiszczaka w 1989 roku". Przeczytajcie to ze zrozumieniem choć wiem że to dla was trudne, ale postarajcie się. Zobaczycie kto wtedy i jak się zachowywał i kto świnie podkładał. Nazwiska te same co teraz. Kiszczak umiał walnąć papierami widząc że nic z tego nie będzie i nie blokował zmian, czego u was brakuje.
poranna kawka
2023-11-28 07:57:12
Kwik pisowskiej trzody odrywanej od koryta to miód na moje uszy.
hihi
2023-11-28 07:33:24
Lepszy taki rząd aniżeli inny składający się z ludzi których uwiodło 8mio gwiazdkowe hasło z oczywistym rusycyzmem w tekście.
haha
2023-11-28 07:08:42
Kabaretu ciąg dalszy - z tym że przestaje to już Polaków śmieszyć
wynocha
2023-11-28 06:51:15
Mam już dość tych pisowskich pajaców. Nie potrafią oddać władzy po porażce. Na szczęście już za 2 tygodnie utworzy się rząd Donalda Tuska i życie w Polsce wróci na właściwe tory.
Trybunał Stanu
2023-11-28 06:11:36
Czas rozliczyć reżim PiS
PRAWDA
2023-11-27 23:05:08
po co zmieniac!!! niech sie kreci karuzela Aidisa!!! moze sami pospadaja bezpowrotnie!!!!HAHAHA.
Jbcpis
2023-11-27 22:41:32
A Maciorewicz vel Maciuszko aus Russia?
olo
2023-11-27 22:31:59
Jeszcze polactwo zateskni za rzadami Pisu ,Ryzy i ta szajka nazywajaca sie''demokratyczna opozycja'' pokaze juz niebawem swoje prawdziwe oblicze.
Myśl
2023-11-27 22:10:41
Komedia (akt 1), a właściwie nędzny kabaret kosztem polskich podatników. Prezes kazał, podwładni wykonali zadanie.
ryba
2023-11-27 21:34:58
okazuje się , że w polsce kręcą kolejne odcinki Muppet Show- z udziałem pewnego komika. Nigdy tu nie będzie dobrze dopóki ci co mają dbać o Polaków nas okradają
@Cóż
2023-11-27 21:25:28
A potem do fruktów dorwie się wyposzczone PO z komuchami.
Cóż
2023-11-27 20:00:18
PiS jeszcze tylko przez 2 tygodnie będzie okradał Polskę.
Rząd
2023-11-27 19:33:23
Dlaczego od razu tymczasowy, wiele razy był znane przypadki rządu mniejszościowego, nawet w innych krajach.
Piotr
2023-11-27 19:07:09
Tusk Polskę sprzeda niemcom za bezcen! Zlikwiduje wszystko i doprowadzi do wojny domowej! On jest pełen nienawiści do Polski! Juz raz to pokazał !
1,2,3
2023-11-27 18:54:02
przymierzą pupkę do fotela i za dwa tygodnie odprawa z podatków obytela . Obytele fiknęli i obytele beknęli ! Rząd Tuska za długo nie porządzi . Trochę mrozu, trochę trudności ,... kryterium uliczne i wyp ... lka na taczkę !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA