czwartek, 09 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego

Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego

Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego
Data publikacji: 2019-11-15 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-18 01:04
Wywietleń: 633 428000

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek rząd Mateusza Morawieckiego. Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. "Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte" - zadeklarował prezydent.

Premier Mateusz Morawiecki oprócz funkcji szefa rządu objął także stanowisko ministra sportu. To drugi taki przypadek w niedawnej historii - w 2005 roku przez dwa miesiące ministrem sportu był ówczesny premier Marek Belka.

Drugą osobą powołaną w piątek na dwa urzędy jest Mariusz Kamiński, który został powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra-członka Rady Ministrów.

Jacek Sasin został powołany na wicepremiera, ministra aktywów państwowych. By mogło działać nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych, potrzebna będzie nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej.

Piotr Gliński został powołany na wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jarosław Gowin został powołany na wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jacek Czaputowicz został powołany na ministra spraw zagranicznych, natomiast dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański został powołany na ministra-członka Rady Ministrów. Szymański dotychczas kierował polityką europejską jako wiceszef MSZ ds. europejskich.

Mariusz Błaszczak został natomiast powołany na ministra obrony narodowej. Tadeusz Kościński został powołany na ministra finansów, Marlena Maląg na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Michał Kurtyka na ministra klimatu, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak na ministra funduszy i polityki regionalnej. Zbigniew Ziobro został powołany na ministra sprawiedliwości, Łukasz Szumowski na ministra zdrowia, Jadwiga Emilewicz na ministra rozwoju, Andrzej Adamczyk na ministra infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski na ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Ponadto Marek Zagórski został powołany na ministra cyfryzacji, Marek Gróbarczyk na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a Dariusz Piontkowski na ministra edukacji narodowej.

Michał Dworczyk został powołany na ministra-członka Rady Ministrów. Zostanie szefem kancelarii premiera. Ponadto Łukasz Schreiber został powołany na ministra-członka Rady Ministrów. Będzie szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów. Michał Woś został powołany na ministra-członka Rady Ministrów. Docelowo zostanie on powołany na stanowisko ministra środowiska.

Podczas uroczystości zarówno prezydent, jak i premier zabrali głos.

- Proszę żebyście państwo wiedzieli, że dla was, zwłaszcza dla pana premiera, panów wicepremierów, ministrów, wszystkich - drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte. Jestem gotów na rozmowę nawet na najtrudniejsze tematy. Chcę, żebyście państwo o tym zawsze pamiętali, że nawet w najtrudniejszych kwestiach, zawsze jestem otwarty na pomoc i zawsze jestem gotów wspólnie dźwigać ciężar, jeżeli będzie służył dobru, wspólnemu dobru Rzeczypospolitej - zadeklarował Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że "służba Rzeczpospolitej to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym, to jedna z największych rzeczy".

- Naszym podstawowym celem, naszym celem celów, jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie, kraju, do którego wrócą ci, którzy wyemigrowali, a wszyscy, którzy w Polsce mieszkają będą się czuli tutaj dobrze, będą się czuli szczęśliwi - powiedział szef rządu.

(pap)

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Komentarze

A, A...
Ilu w tym Nowym Rzadzie jest Opozycjonistow z lat PRL-u... oraz dodatkowych PO-stkomunistow...?/?
2019-11-17 23:55:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie