wtorek, 26 stycznia 2021r.

Prezydent podpisał ustawę ws. dodatków dla medyków walczących z COVID-19

Data publikacji: 2020-11-29 19:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-29 23:19
Prezydent podpisał ustawę ws. dodatków dla medyków walczących z COVID-19
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP  

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą otrzymywać jedynie medycy skierowani do niej przez wojewodę - wynika z niedzielnego komunikatu Kancelarii Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta podała w niedzielę na swojej stronie internetowej, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 28 października r. o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Podwyżka nie dla wszystkich lekarzy

Podpisana przez prezydenta ustawa, to kolejna nowelizacja przepisów dotycząca m.in. dodatków dla medyków. Wnieśli ją posłowie PiS, by - jak tłumaczyli - naprawić, czyli "konwalidować" błąd. Ich zdaniem powstał on podczas rozpatrywania miesiąc temu senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. W świetle jej zapisów, dodatek 100 proc. wynagrodzenia przysługiwałby wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19, a nie tylko tym skierowanym do takiej pracy decyzją administracyjną. 

Nowela usuwa także możliwość wypłaty osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym – w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 – wynagrodzenia w pełnej wysokości. Przewidziano jedynie możliwość wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Wojewoda zdecyduje 

Znowelizowane przepisy wykluczają także możliwość wypłaty zasiłku w przypadku izolacji, tj. odosobnienia osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Uchylono również przepis, który nakładał na Prezesa NFZ obowiązek dokonania zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia opłaty ryczałtowej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W sobotę Sejm opowiedział się za tym, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Senat wznosił o odrzucenie nowelizacji w całości, argumentując, że narusza m.in. zasadę równości zwartą w art. 32 konstytucji. Wcześniej o podjęcie takiej decyzji dwa razy wnosiła senacka komisja zdrowia.

(PAP)

Komentarze

Tiaa...
2020-11-30 18:23:18
W manipulowaniu,fałszowaniu rzeczywistości,okłamywaniu opinii publicznej rząd PiS,Kaczyński,Morawiecki,Ziobro,Błaszczak,cała wierchuszki osiągnęli poziom niemożliwy do osiągnięcia przez jakąkolwiek partię na świecie w naszych czasach,przegonili w tym działaniu takie tuzy jak KPZR,PZPR,czy partię byłego NRD. Lenin,Stalin,byliby dumni z osiągnięć PiS,Kaczyńskiego jako wiernego kontynuatora zamordyzmu ostatecznego.
OBSERWATOR
2020-11-30 13:18:00
Dlaczego walczą z covidem a nie leczą ????? Przecież jest lek, który całkowicie leczy z tej popularnej już choroby.
Nieprawda w tytule
2020-11-29 22:39:05
Tylko dla części medyków. Podzielono lekarzy na grupy, choć wykonują tę samą pracę
jonatan
2020-11-29 20:06:18
PAD, najpierw podpisał pierwszą ustawę, która obligowała rząd do wypłaty wyższych honorariów wszystkim medykom zatrudnionych w walce z covidem-19 (bardzo słuszną), a potem podpisał kolejną, tym razem wersję zmodyfikowaną, w której wyższe wynagrodzenie otrzymają wyłącznie medycy skierowani przez wojewodę, czyli z administracyjnym nakazem. Publikację pierwszej wstrzymywał premier, łamiąc Konstytucję, ale co tam. Nasz prezydent robi wszystko to co mu rząd pis każe, bez własnego zdania, bez cienia zawstydzenia. Typowy długopis, choć w kampanii prezydenckiej głosił, że to prezydent Komorowski był długopisem, a on nigdy takim nie będzie. Teraz dokładnie to widać, kto długopisem jest . Źle się dzieje w państwie polskim....:(

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ