Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Porzuciły noworodka w wiadrze

Data publikacji: 2017-01-30 21:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-31 10:31
Porzuciły noworodka w wiadrze
 

54-letnia mieszkanka gminy Skaryszew (Mazowieckie) została aresztowana pod zarzutem usiłowania zabójstwa noworodka, którego urodziła jej córka. Babka, tuż po porodzie, pozostawiła nieubrane dziecko w wiadrze, w nieogrzewanej sieni. Dzięki interwencji pogotowia, noworodka udało się uratować.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz do zdarzenia doszło w połowie stycznia. Młoda kobieta urodziła w domu. Bezpośrednio po porodzie babka wyniosła w wiaderku nieubrane dziecko do nieogrzewanej sieni. Z uwagi na komplikacje poporodowe, wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Ratownik medyczny, stwierdzając, że kobieta przeszła poród, zapytał o dziecko. Wówczas babka przyniosła mu nie dającego oznak życia, wychłodzonego noworodka.

Dzięki podjętej akcji reanimacyjnej, dziecko udało się uratować. Obecnie przebywa ono w szpitalu. Jego stan określany jest jako stabilny.

Babka dziecka została przesłuchana pod zarzutem „usiłowania zabójstwa noworodka w zamiarze ewentualnym”. W ocenie prokuratora kobieta pozostawiając dziecko na kilkadziesiąt minut w zimnej sieni, przewidywała i godziła się na to, że taki stan doprowadzi do wychłodzenia organizmu dziecka i w konsekwencji do jego zgonu.

Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował 54-latkę na okres trzech miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Radom-Zachód. Rzeczniczka zaznaczyła, że prokurator o zaistniałej sytuacji powiadomił Sąd Rodzinny i Opiekuńczy, który wdrożył postępowanie rozstrzygające kwestię władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Po opuszczeniu szpitala dziecko będzie przebywało w rodzinie zastępczej.

Przestępstwo usiłowania zabójstwa zagrożone jest taką samą karą jak zabójstwa: od 8 lat więzienia do dożywocia. Zarzuty w tej sprawie usłyszeli także ojciec i brat rodzącej, którzy byli obecni w domu podczas porodu. Za nieudzielenie pomocy noworodkowi grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. (pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

okna życia.
2017-01-31 10:19:15
Właściciele Boga nie ogłosili, że są okna życia.
s
2017-01-30 22:28:31
Na pewno dziecko przyniesie kiedyś kwiaty na dzień babci. Swoją drogą, dlaczego ani słowa o matce? Czyżby babcia wstydziła się braku zięcia?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA