Niedziela 13 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Polska przystąpi jednak do testów systemu tzw. certyfikatów covidowych

Data publikacji: 2021-05-13 13:57
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-14 09:56
Polska przystąpi jednak do testów systemu tzw. certyfikatów covidowych
Fot. Pixabay.com  

Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że testy mają trwać dwa tygodnie. "Polska – o czym pisaliśmy w środowym wydaniu >>Rzeczpospolitej<< – nie uczestniczy w testach. Ale jak się dowiedzieliśmy – tuż po naszej publikacji – do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji" - informuje dziennik.

Według dziennikarzy tego tytułu Polska spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazała też wszystkie informacje i certyfikaty. "Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE" – mówi "Rz" nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera.

Tzw. paszporty covidowe – mają pozwolić od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. "Tworzony przez konsorcjum SAP i T- -Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według >>Rzeczpospolitej<< komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca" - wyjaśnia "Rz".

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło "Rz" Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. "Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią" - zauważa dziennik.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2021-05-14 19:17:25
Będzie i po szczepionce Paszport (Covid 19)
Mylący tytuł!
2021-05-14 09:54:39
Prawidłowy; "Polska musi przystąpić do testów systemu tzw. certyfikatów covidowych". Jedno słowo i wszystko jasner jak żarówka POLAM. Dlaczego? Można dyskutować godzinami, ale efekt końcowy; - musi ponieważ jest dużo EURO do zarobienia, inne względy dodatowo.
Gosc
2021-05-13 15:48:09
Jakim prawem odbieracie wolność i swobodę poruszania się swoim obywatelom?
Muchomokrek
2021-05-13 14:25:14
Ja już mam paszport, ale polsatu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ