sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Kraj > Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi „Siedow” wstępu na swoje wody terytorialne

Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi „Siedow” wstępu na swoje wody terytorialne

Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi „Siedow” wstępu na swoje wody terytorialne
Data publikacji: 2019-04-12 20:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-15 17:01
Wywietleń: 1216 385614

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi "Siedow" wstępu na wody terytorialne naszego kraju - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

- Decyzją premiera jest to decyzja odmowna - powiedziała PAP Suwara, odnosząc się do sprawy rosyjskiego żaglowca. Aktualnie - jak dodała - następuje implementacja decyzji przez kapitanat i Straż Graniczną w Gdyni. Uznajemy, że dopuszczenie żaglowca na wody terytorialne Polski byłoby sprzeczne z polityką poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy i nieuznawania aneksji Krymu - wyjaśniła rzeczniczka prasowa resortu dyplomacji.

Suwara wskazywała, że żaglowcem podróżują studenci z akademii w Kerczu na terytorium okupowanego przez Rosję Krymu.

- My niezmiennie wyrażamy poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Oczekujemy od Rosji przywrócenia swobody żeglugi w cieśninie Kerczeńskiej, zwrócenia statków, które zostały przejęte i uwolnienia ukraińskich marynarzy w czasie incydentu w listopadzie 2018 r. - oświadczyła.

Według informacji podanych w czwartek przez agencję TASS żaglowiec szkolny "Siedow" nie został wpuszczony przez władze Estonii na wody terytorialne tego kraju i obrał kurs na port w Gdyni.

MSZ Estonii wyjaśniło, że - według posiadanych przez nie danych - na pokładzie żaglowca znajdują się kursanci z akademii w Kerczu z okupowanego Krymu.

- Estonia nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i według nas wydanie pozwolenia statkowi szkolnemu przeczyłoby polityce nieuznawania aneksji Krymu - napisał resort w komentarzu przytoczonym przez portal estońskiego nadawcy informacyjnego ERR.

Jak zauważył portal, wpłynięcie "Siedowa" na estońskie wody terytorialne było planowane na 13-14 kwietnia, na kilka dni przed wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Informacje o niewydaniu pozwolenia pojawiły się w środę. Ambasada Rosji w Tallinie określiła tę decyzję estońskich władz mianem "nieprzyjacielskiego aktu".

(PAP)

Fot. Marek Czasnojć (arch.)

Komentarze

Do... sail-man
Da, Da, Da: to mialo byc "wejscie zaopatrzeniowe" PO nowe i za-KOD-owane... takze i z PO-dsluchow - Info i Wiadomosci !! Czyzby i do Kaliningradu, obok ktorego przeplywali... "tez nie chcieli Swoich wpuscic" ???
2019-04-15 00:02:49
@Grześ
W 2012 zlot żaglowców na pewno się nie odbędzie. Masz pełną gwarancję.
2019-04-14 15:44:46
@teść pasierba
Tawariszcz, paszoł won.
2019-04-14 15:43:06
Grześ
Czyli Zlot Zaglowców 2012 moźe się nie odbyć bo te 3 wielkie żaglowce nie zostaną wpuszczone. Ale głopota bo w 2017 te źaglowce były w Szczecinie i Krym był juź zajęty przez Rosje.Mogli być też z Krymu marynarze no bo ten incydent w Swinoujściu z papierzem. A wtedy nikomu to nie przeszkadzało.
2019-04-14 12:37:02
teść pasierba
Na durnotę nie ma rady. Gdyby Estonia przyjęła to by Polska też przyjęła. Nic własnego rozumu. co cie obchodzi Krym? A Lwów, czy Wilno i owszem? I nie zapominaj gdzie mieszkasz i kto ci te ziemie podarował.
2019-04-14 08:03:12
czytam
Czy oni toną ? Ja to chciałbym sobie nad Kremlem przelecieć - dlaczego nie ? Co na zlot nie przypłyną ? Przypłyną , przylecą i zostawią nam chmurę gazu ? A może tę mierzeje , Hel sobie zaanektują ? A tu czekają stęsknieni za sowiecką hegemonią i mówia,że żaglowiec piękny , z\że solidarność ludzi morza ? Czarnego , gdzie ukraińskie statki ostrzelali ?
2019-04-13 23:45:17
klp
Prezydentura Krzystka to Regaty i dotacje UE - wiec moze bedzie cos lepszego niz jazda na wozku ktorego sam nie przygotowal; miasto to gospodarcza pustynia /// natomiast przeganianie Rosjan, to musztarda po obiedzie - - to powinien zrobic rząd w 2010 roku jezeli chodzi o zwrot tupolewa, teraz to zwiekszy nastroje antypolskie w Rosji i pomoze wygrac nacjonalistom, a Putin to nie jest jeszcze taki zacietrzewioiny jak inni...sa tam jeszcze ludzie co mysla o priwislenskim kraju czy postawieniu kilku dywizji w polsce - taki ten pan krzystek....zaczelo sie od mieszkania a inni musieli na nie pracowac --czyzby kolo fortuny zblizalo sie do krzystka?
2019-04-13 20:10:19
szokujące
Ilu tu prokremlowskich komentarzy! Nic dziwnego, że ten zakątek kraju odbiega od reszty i jest najmniej propolski.
2019-04-13 19:58:11
@Grześ
Problem mają Rosjanie, bo to ich państwo jest agresorem.
2019-04-13 19:55:52
biedny ten region
Genów potomków sowieckich tankistów nie oszukasz.
2019-04-13 19:53:36
Grześ
Prezydent Krzystek ma wielki problem
2019-04-13 18:12:28
Tollo
Na Zlot Zaglowców możemy go zapomnieć to głupota władz.
2019-04-13 18:09:38
Zeglarz
Totalna kompromitacja rządzących. Wstyd mi za ich decyzję
2019-04-13 17:45:24
prowiant dla postkomunistow
to jasne żaglowiec to ukryty pancernik aurora, i rosjanie mieli przypuscic szturm na palac zimowy to znaczy urzad miejski sz. wsrod marynarzy specjalisci widzieli wladymira p. ktory mial przewodniczyc szturmowi - marynarze planowali rewolucje w funkcjonowaniu strefy platnego parkowania --po tej rewolucji planowali odbic browar bosman i tam nawarzyc piwa potem planowali zabrac piwo i wyruszyc do swojej ojczyzny
2019-04-13 17:32:37
Bardzo dobra decyzja
Do komentujących żeglarzy: wstydźcie się. Zapomnieliście już, że Rosjanie odmówili wstępu na swoje wody Henrykowi Widerze w jego samotnym rejsie dookoła Europy?
2019-04-13 16:53:41
sail-man
Wstyd za taką decyzję. To miało być wejście "zaopatrzeniowe" a nie oficjalna wizyta. Statkowi i załodze takich wstrętów się nie robi. Na Tall Ship-y będziemy prosić żeby do nas przypłynęli
2019-04-13 16:39:56
teść pasierba
Siedow jest przy Bornholmie.
2019-04-13 14:07:49
Leonid
Cicho Ciule -bezczelny rusek kopa dostał
2019-04-13 13:52:08
do @ Co za idioci
- nie wróci do Szczecina na kolejne regaty. "Rusek" nie lubi jak mu daje się kopa w du..pę i nie pcha się przez okno na imprezę. Kruzenstern też w ramach solidarności naszczy na "Ciecin".. Gdzie są polscy żeglarze, nie mają nic do powiedzenia?
2019-04-13 11:31:40
sceptyk
O kuśwa, ale odwaga! Pewnie teraz Ruscy na Tall Ships Races przyślą krążownik rakietowy.
2019-04-13 11:14:33
Co za idioci
Ten żaglowiec przypływał na Tall Ship Races. Kruzenstern też. Teraz przez decyzję tego ciula mogą nie wrócić do Szczecina na kolejne regaty.
2019-04-13 09:22:26
teść pasierba
"opuścił" - mea culpa.
2019-04-13 09:09:12
555
ŻENADA !!! Wszystko jest odnoszone do polityki- wszędzie polityka, w kościele, w sklepach, w sporcie, wszędzie.... RZYGAĆ SIĘ CHCE.....
2019-04-13 08:36:56
teść pasierba
Siedow opóścił "gościnne" wody terytorialne Polski i jest w drodze do Warnemuende /Niemcy/.
2019-04-13 08:30:15
jd
wstyd !!!