Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Polska musi mieć większą armię

Data publikacji: 2016-04-12 15:05
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-14 07:21
Polska musi mieć większą armię
Fot. Robert Stachnik (arch.)  

Polska, jeżeli ma być niepodległa i zdolna do bycia realnym i suwerennym państwem, musi mieć większą i silniejszą armię - ocenił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który odwiedził polskich żołnierzy służących w Afganistanie.

Macierewicz odwiedził Afganistan po raz drugi, bo - jak mówił - "przełożony powinien być wśród żołnierzy wypełniających tak trudną misję". Jego zdaniem, groźna byłaby sytuacja, w której kierownictwo resortu nie wiedziałoby z bezpośrednich relacji żołnierzy, co naprawdę się dzieje, jakie są problemy i potrzeby i co powinno się zrobić, by ułatwić ich zadanie. Jak dodał, jest to misja ważna również dlatego, bo kwestia zagrożeń migracyjnych, które - mówił - mają źródło także w Afganistanie, jest kluczowym czynnikiem destabilizacji w Polsce i Europie.

Minister był pytany przez żołnierzy m.in. o losy programów modernizacyjnych polskiej armii, które zastał przychodząc do resortu. Macierewicz ocenił, że były one budowane w oparciu o założenie (zapisane w białej księdze bezpieczeństwa narodowego), że w Europie nie będzie wojny terytorialnej. Dlatego - jak mówił - muszą być one zrestrukturyzowane.

Według ministra, przy tworzeniu tych programów miała miejsce "pewnego rodzaju nieodpowiedzialność planistyczna". Jak wyjaśniał, programy zakładały, że zostanie wydane ok. 130 mld zł do 2022 r. W jego ocenie, gdyby chcieć je rzeczywiście zrealizować, trzeba wydać co najmniej 235 mld zł. W konsekwencji tego - jego zdaniem - np. "powstawały znakomite działa, tylko bez amunicji, bo na amunicję nie wystarczało już pieniędzy". Jednocześnie - jak ocenił - w ubiegłych latach nie wykorzystywano w pełni budżetu przeznaczonego na obronność z powodu - mówił - "korupcji i nieudolności aparatu administracyjnego wojska".

Macierewicz zapewnił, że programy modernizacyjne będą dostosowane do zagrożeń, jakie realnie stoją dzisiaj przed Polską i konieczności rozbudowy armii. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o tworzenie brygad obrony terytorialnej, która za półtora roku ma liczyć 35 tys. żołnierzy, ale także o rozbudowę podstawowych wojsk operacyjnych.

- Rząd pani Beaty Szydło jest świadom, że Polska, jeżeli ma być niepodległa i zdolna do bycia realnym suwerennym państwem, musi mieć większą i silniejszą armię - powiedział. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A tamten...
2016-04-14 02:45:53
Pytanie do PO-nizszego komentarza ate... a jako Komunista czy PO-stkomunista o jakim Panie piszesz i mowisz...??
ate
2016-04-13 17:41:57
,,...od głodu, ognia, wojny i głupoty rządzących - zachowaj nas Panie''.
Zaciekawiony
2016-04-13 17:32:21
Po co nam armia? Minister Macierewicz stanie za wszystkie pułki.
Polska - powinni Rzadzic rodowici Polacy,
2016-04-13 12:24:46
A ja mimo wszystko nie moge zrozumiec, dlaczego Polska od setek lat chca Rzadzic...Rosjanie, Niemcy czy Izraelczycy ???
Wawrzek
2016-04-13 00:12:52
Narody powołują swoje Państwa dla poprawy bezpieczeństwa i bytu. My natomiast pozwoliliśmy urządzić Polskę w ostatnich latach ludziom, którzy zaczęli Ją totalnie i systemowo niszczyć. Dobrze, że Polacy poparli siły polityczne, które chcą to zahamować a polską gospodarkę odbudować do tego naprawdę potrzeba dużego bezpieczeństwa aby znowu nie rozkradziono nam dorobku i nie zniszczono Państwa oby to nie były tylko gadane plany a rzetelna decyzja o odbudowie Systemu Obronnego Polski. To szczególnie trudne zadanie wobec niecnych ataków ludzi opłacanych przez obcych. Przypomina to czasy rozbiorów dokonanych przy pomocy przekupnych posłów ba nawet Króla, który po podpisaniu rozbiorów otrzymywał od wszystkich trzech zaborców około 120 tys. talarów rocznie i zamieszkał u carycy jako jej opłacony ogier. Powodzenia Panie Ministrze czas uruchomić polskie Zakłady Zbrojeniowe w Polsce a Naród wyszkolić w Obronie swojego Państwa.
Tylko pytam,
2016-04-13 00:07:16
A jak duza jest roznica pomiedzy Religia w Afganistanie... a Religia w Polsce ??
Warunkiem niepodległości
2016-04-12 23:49:48
jest odsunięcie idiotów - Solidaruchów od decydowania.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA