sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Polska będzie potęgą

Polska będzie potęgą

Polska będzie potęgą
Data publikacji: 2015-10-29 15:30
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-30 22:59
Wywietleń: 1482 34350

Polska będzie znaczącą potęgą w regionie; są dwa powody, dla których tak się stanie - słabość Rosji oraz uzależnienie niemieckiej gospodarki od eksportu towarów - mówi w rozmowie z PAP amerykański politolog George Friedman.

- Jeśli porównamy w jakiej sytuacji Polska była w 2005 roku i w jakiej jest w 2015 roku, dostrzeżemy ogromną różnicę. Kraj pełni rolę przywódczą w wielu obszarach, nie tylko jeśli chodzi o prezydenta w Unii Europejskiej (szefa Rady Europejskiej), ale szerzej. Są dwa powody, dla których Polska może być potęgą. Pierwszy to słabość Rosji. Drugi, to sytuacja Niemiec, czwartej największej gospodarki świata, która eksportuje ponad 50 proc. swojego PKB - mówi PAP Friedman.

- Jeśli jesteś eksporterem, to uzależnia cię to od odbiorców, tak jak to wynika z chińskiej lekcji. Tak długo jak gospodarka europejska i inne gospodarki są w stanie odbierać niemiecki eksport, sytuacja Niemiec jest ok. Jednak niemożliwym jest zwiększanie tego eksportu. Niemcy w przyszłości nie będą też w stanie utrzymać swojego eksportu na takim poziomie. Polska jest mniejszą, ale jednocześnie stabilną platformą i pełni rolę przywódczą w kontekście sytuacji na Ukrainie. Dlatego uważam, że będzie znaczącą potęgą w regionie - dodaje szef amerykańskiego think-tanku Stratfor. (pap)

Fot. Wikimedia Commons/Luc Van Braekel/licencja CC 2.0

Komentarze

bolo
- jeśli Amerykanin o nazwisku Fridmann tak mówi to wie co w trawie piszczy - bądzie więcej kasy do zapłaty "za utracone mienie". Z Lasami P. nie wyszło więc jest nadzieja dla "szlachty jeruzalemskiej". Z tym utrzymaniem eksportu Niemiec ma rację lecz Niemcy zyskali tanią siłę roboczą i produkty niemieckie będą tańsze za 2-3 lata.
2015-10-30 21:57:24
Czytelnik Łukasz
Kurtuazyjne brednie nic nie kosztują. Rolują nas ile wlezie gdzie tylko można a my na to pozwalamy i kupujemy takie gadki.
2015-10-30 09:57:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy