piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Policjant, który użył paralizatora – zwolniony

Policjant, który użył paralizatora – zwolniony

Policjant, który użył paralizatora – zwolniony
Data publikacji: 2017-06-13 22:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-14 16:07
Wywietleń: 1011 268968

Policjant obwiniony o przekroczenie uprawnień wobec Igora Stachowiaka - użycie paralizatora wobec skutego kajdankami zatrzymanego - został zwolniony - poinformował rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

Wcześniej w piśmie przesłanym RPO zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Helena Michalak informowała, że policjant jest nadal na zwolnieniu lekarskim. We wtorek wieczorem (13 czerwca) Ciarka potwierdził informacje RMF FM, że udało się formalnie wręczyć mu zwolnienie ze służby.

Odpowiadając na pytania zadane przez Rzecznika Praw Obywatelskich pod koniec maja, Michalak przypomniała działania policji zaraz po śmierci Igora Stachowiaka i po emisji programu "Superwizjer" w maju 2017 r. Napisała, że dzień po śmierci Stachowiaka komendant miejski policji we Wrocławiu wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko policjantowi, który został obwiniony o to, że przekroczył uprawnienia, używając paralizatora wobec zatrzymanego, w stosunku do którego zastosowano już inny środek przymusu bezpośredniego - skuto go kajdankami.

Postępowanie zawieszono, ponieważ policjant przez dwa miesiące był na zwolnieniu, a następnie uznano, że sprawą zajmie się prokuratura. Komendant miejski we Wrocławiu wznowił postępowanie w maju 2017 r. - po programie w TVN - jednak "policjant, którego ono dotyczy, dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie, dlatego postępowanie to do tej pory nie zostało zakończone" - poinformowała nadinsp. Michalak.

* * *

Igor Stachowiak został zatrzymany na wrocławskim rynku w maju 2016 r. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego użyli paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu. Pod koniec maja nowy komendant dolnośląskie policji nadinsp. Tomasz Trawiński poinformował, że wszczęto administracyjną procedurę zwolnienia pięciu funkcjonariuszy komendy miejskiej i komisariatu Wrocław-Stare Miasto, a postępowanie dyscyplinarne będzie miał policjant wyjaśniający tę sprawę i odwołani komendanci miejscy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. RPO zapowiedział, że nadal będzie monitorował tę sprawę.

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

@@Pytam
Do Twoich pytań dodam pytanie o rozliczenie akcji widelec przeprowadzonej za ministrowania w MSWiA Schetyny. Akcji,która była łapanką kilkuset osób, w tym nawet niewidomych. Ostatecznie zatrzymano 752 osoby, które wg. wielu zeznań zainteresowanych poddano brutalnym torturom na komisariatach.
2017-06-14 15:57:29
@Pytam
A kiedy osądzi się zabójców Jolanty Brzeskiej spalonej żywcem za rządów PO-PSL, kiedy zwolni się i osądzi sprawców 42 śmierci na komisariatach za rządów PO-PSL??
2017-06-14 09:26:50
antybandyci
To teraz czas, żeby ku przestrodze innym dochodzić potężnych odszkodowań z powództwa cywilnego od byłego już policjanta... nawet gdyby miał iść pod most! Wynająłbym najlepszych prawników w Polsce... ale musi w majciochy ten były policjant robić :))) ahahahahahahahahahahhaah Jak mial ochotę sie wyzywac to mógl wziąć ten paralizator wziąć do domu i starą, starego związać i razić... Kasa zycia chłopakowi nie wroci ale o jakieś 1mln złoty żądałbym !!!!!!!!!!!!
2017-06-14 08:53:02
AXA
Zamiast paralizatorów należy przywrócić policji pały z prawem do częstego użycia. Od pały nikt nie umrze a jak poprawia krążenie...
2017-06-14 08:47:45
Pytam
A kiedy zwolnienie jego przełożonych Zielińskiego i Błaszczaka ?
2017-06-14 07:23:37
phi
A w Szczecinie napisali, że zabił z pistoletu i jeszcze konferencję prasową robi.
2017-06-14 07:01:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy