poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Polak na zakupach

Polak na zakupach

Polak na zakupach
Data publikacji: 2015-09-02 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-02 14:35
Wywietleń: 266 16792

Polacy są rozważni przy robieniu zakupów. 70 proc. z nich zazwyczaj wie, co chce kupić przed wejściem do sklepu, a 72 proc. starannie i długo wybiera towary. Decydujące są cena i jakość - wynika z badania TNS Polska.

Co czwarty badany (25 proc.) przyznaje, że decyzję o zakupie podejmuje dopiero przy sklepowej półce.

TNS Polska zapytał Polaków o ich zwyczaje konsumenckie podczas codziennych zakupów. Wyniki porównane zostały z rezultatami badania przeprowadzonego w 2003 roku. Bardziej rozważnie do zakupów podchodzą najstarsi respondenci (60 lat i więcej); najmłodsi traktują kupowanie produktów codziennego użytku mniej refleksyjnie. Do starannego wyboru produktu większą wagę przywiązują kobiety, osoby z wyższym wykształceniem oraz zamieszkałe w miastach liczących 100-500 tys. mieszkańców.

Polacy najczęściej zwracają uwagę na cenę (83 proc.) oraz jakość (67 proc.). Dla co trzeciego badanego (32 proc.) ważny jest też znany producent (marka). Najrzadziej respondenci patrzą podczas zakupów na to, czy zakupiony towar jest bezpieczny dla środowiska (6 proc).

W stosunku do wyników badań z 2003 r. Polacy dwukrotnie rzadziej deklarowali, że ważne jest dla nich, by produkt miał polskie pochodzenie. Ponadto rzadziej wskazywane były cena oraz jakość. Natomiast nieco ważniejsze obecnie jest dla nas opakowanie produktów. Opakowanie częściej jest czynnikiem decydującym o zakupie w przypadku osób wykształconych na poziomie średnim. Znana marka produktu jest istotna dla Polaków dobrze sytuowanych.

Osoby, które do zakupów podchodzą z rozwagą częściej biorą pod uwagę jakość oraz markę produktu. Respondenci, którzy jeszcze przed wejściem do sklepu wiedzą, co zakupią w sklepie, kierują się przy tej decyzji głównie ceną i jakością, a ci, którzy podejmują decyzję w sklepie – opakowaniem.

Niemal połowa Polaków (47 proc.) zwykle kupuje towary wysokiej jakości, ale tylko wówczas, gdy mają przystępną cenę. Natomiast czterech na dziesięciu badanych (42 proc.) rzadko kupuje dobre produkty, ponieważ są one drogie. Jedynie 6 proc. respondentów zawsze kupuje produkty najwyższej jakości, bez względu na ich cenę. (pap)

 

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

KONSUMENT
nie liczy się marka a jakość produktu. bo to co jest markowe wcale nie znaczy bardzo dobrej jakości.w artykułach spożywczych czytam również etykiety czyli skład produktu. robię również testy produktów i wybieram ten który spełnia moje oczekiwania. podam przykład: kupiłem kilka konserw mięsnych tych znanych producentów i tych z marketu. próbowałem, oceniałem i zdecydowałem że moje oczekiwania spełniła konserwa GULASZ ANGIELSKI z marketu z owadem w kropki :D konserwa smakuje jak te z dawnych czasów.
2015-09-02 12:32:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy